Atilla Pekerin savcılık ifadesi ortaya çıktı

Atilla Peker’in savcılık ifadesi ortaya çıktı

ABONE OL
Haziran 3, 2021 20:38
Atilla Pekerin savcılık ifadesi ortaya çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atilla Peker’in Sedat Peker’in telefon etmesi üstüne Korkut Eken’le buluşarak Kıbrıs’a gittiği, Eken’in kendisine iki adet silah verdiği ve Kıbrıs’ta 3 gün kaldıktan sonradan geri döndüklerini söylediği öğrenildi. Atilla Peker, İstanbul’a döndükten birkaç ay daha sonra Korkut Eken’in yanında gelerek kendisine ‘Bak seninle gittiğimiz o olayı hallettik’ diyerek “Ben de bunun üstüne basında Lefkoşa’da öldürüldüğünü duyduğum gazetecinin benim Korkut Eken ile gidip döndüğümüz kişi olduğunu bu şekilde öğrendim. Hem bu şahsın bana anlatıldığı gibi terörist yok gazeteci olduğunu da öğrenmiş oldum” dediği öğrenildi.

Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla göndermiş olduğu dilekçenin kendine ait olduğunu söyleyen Peker, kanser tedavisi gördüğünü ve uzun senelerdir herhangi bir kriminal olaya karışmadığını belirterek “Sedat Peker benim kardeşimdir, kendisi yurt dışındadır. Yaklaşık 10 ay kadar önce ablalarımla birlikte haftada 1 gün bir araya geldiğimiz ikamete bu vesileyle tanımadığım ve kim olduklarını bilmediğim şahısların beni peşine düşüp takip ettiklerini, hatta hakkımda kanunsuz işlemlerin yapıldığını düşündüğüm için kardeşim Sedat Peker’in de videolarda bahsettiği Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili bildiklerimi izah etmek nedeniyle laf konusu dilekçeyi verdim. Aile toplantısına sırası gelmişken iki kez fazla önemli takip edildiğimi ve öldürülebileceğimi düşündüm. Bu peşine düşüp takip işlemlerini Mehmet Ağar ve ekibinin kardeşim Sedat Peker ile olan husumetinden nedeniyle yaptırmış olabileceğini düşündüm.” dediği kaydedildi. 

ÖLDÜRÜLECEK KİŞİLERE YÖNELİK HERHANGİ BİR İSİM TELAFFUZ ETMEDİ

class=’cf’>

Atilla Peker’in ifadesinde, Sedat Peker’in kendisini 1996 yılının Mart ya da Nisan ayında arayarak Ankara’ya gelmesini istediğini söylediğini, Ankara’da Korkut Eken ile bir otelin lobisinde buluştuğunu, “Burada konuşurken Korkut Eken bize ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Türkiye aleyhine ve KKTC’nin Rum kesimine bağlanmasına yönelik önemli incelemeler yapan insanların olduğunu, bu şahısların bizim polis ve askerlerimizi şehit ettiğini, bu nedenlerle bu şahısların öldürülmesi gerektiğini’ söyledi. Ama Korkut Eken bu genel açıklamayı yaptıktan daha sonra öldürülecek kişilere karşın herhangi bir ad telaffuz etmedi. Bunun üzerine ertesi gün uçak biletlerini alarak Korkut Eken’le birlikte Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan Kıbrıs’a uçuş yaptık” şeklinde konuştuğu açıklama edildi.

KORKUT EKEN BANA SİLAH VERDİ

class=’cf’>

Uçuş sırasında kendi kimliğini kullandığını ve Korkut Eken’in ise cebinden çıkarmış olduğu birkaç kimlikten Mustafa isimli kimliği kullandığını dile getiren Peker, Lefkoşa Havalimanı’na iniş yaptıklarını, bir otelde kaldıklarını kaydetti.

Eken ile birlikte Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na gittiklerini belirten Peker’in, “O dönem burada Albay rütbesi ile yer alan Galip Mendi ve yardımcısı olan Yarbay Enver Topuz ile tanıştık. Korkut Eken beni kendileri ile tanıştırdı. Burada sohbet ve ikramlardan sonradan Korkut Eken bana yanda yer alan manâsız odaya geçmemi söyledi. Ben de bu odaya geçtim. Korkut Eken bana Ankara’da iken ‘Jeriko’ marka silah vermişti. Bu tabanca üzerimdeydi. Emrindeki odada ise ikinci bir ‘Uzi’ marka tabanca verdi. Bu silaha susturucuyu nasıl ve ne şekilde takacağımı öğretti. Ben de uygulamasını yaptım. sonradan akşam saatlerinde Korkut Eken’le birlikte Lefkoşa’da haricen çıktık. Bir evin etrafında gözlemleme amaçlı evin içini ve bahçesini gözetledik. Evin içinde topluluk birey ve sesler vardı. Evin ışıkları yanıyordu. Buradan ayrılarak otele geri döndük ve geceyi otelde geçirdik. Ertesi günü öğlen saatlerinde her yerde aynı evin etrafını gözetleme amaçlı olarak turladık. sonradan akşam saatlerinde yeniden bir daha benzer evin etrafını turladık. Otele gidip yattık” dediği öğrenildi.

class=’cf’>

KIBRIS’TA TOPLAM 3 GÜN KALDIK

Ertesi gün Piyade Alay Komutanlığı’na gittiklerini, Eken’in bir aracın plakasını buradaki komutana vererek aracın komutanlığın önünde durdurulup bekletilmesini istediğini bahis eden Peker’in, “Bir müddet sonradan bir arabulucu buradaki görevliler durdurdular. Biz de alay komutanlığının bahçesinden seri adımlarla dışında çıktık. Araçta bulunan şahsı buradaki askerler alay komutanlığının bahçesinin içerisine aldıklarını ve etrafını çevrelediklerini görünce Korkut Eken ile ben her yerde alay komutanlığının içerisine girdik. Ben Korkut Eken’in vermiş olduğu plakalı ve araçtan indirilen şahsın kim olduğunu bilmiyorum ama bu şahsın yanında 13-14 yaşlarında bir erkek çocuğunun var olduğunu gördüm. Korkut Eken ile alay komutanının odasına gittiğimizde Korkut Eken alay komutanına ‘Ben size böyle mi dedim’ şeklinde kızdı. daha sonra buradan ayrılarak otele gittik. Otelde Korkut Eken bana yarın ki uçak ile Türkiye’ye geri döneceğimizi fakat bu meslek için daha sonra her tarafta geleceğimizi söyledi. Ertesi günü uçak ile Ankara ‘ya geri döndük. Kıbrıs’ta toplam 3 gün kaldık 4’üncü gün döndük. Ankara’dan ben İstanbul ‘a aynı gün geri döndüm” ifadelerini kullandığı belirtildi.

class=’cf’>

KORKUT EKEN BANA ‘SENİNLE GİTTİĞİMİZ O OLAYI HALLETTİK’ DEDİ

Peker’in “Ben İstanbul’a döndükten sonra aradan bir kaç ay geçti. Bir silahla yaralama olayı nedeni ile Paşakapısı Cezaevi’ne tutsak olarak girdim. Ben cezaevindeyken Korkut Eken beni telefon ile arayarak cezaevine ziyarete geleceğini söyledi. Ben de cezaevine gelmesine lüzum olmadığını kendimin gelebileceğimi söyledim. Cezaevinden hastaneden gitme bahanesi ile araç ayarlayarak ring halinde Korkut Eken’in bulunduğu Silivri’deki bir otele gittim. Bu otelin lobisinde Korkut Eken, yanında kardeşim Sedat Peker ve tanımadığım iki kişi vardı. giderken ben cezaevindeyken Korkut Eken ile görüşmeden önce basında Lefkoşa ‘da bir gazetecinin Uzi marka susturuculu tabanca ile öldürüldüğünü duydum. Korkut Eken’in yanında gidince otelde bana ‘Bak, seninle gittiğimiz o olayı hallettik’ biçiminde beyanda bulundu. Ben de bunun üstüne basında Lefkoşa’da öldürüldüğünü duyduğum gazetecinin benim Korkut Eken ile gidip döndüğümüz birey olduğunu bu şekilde öğrendim. Hem bu şahsın bana anlatıldığı gibi terörist yok gazeteci olduğunu da öğrenmiş oldum. Benim uygulama verdiğim konuya ilişkin olarak bildiklerim, yaşadıklarımın tümü bu” biçiminde konuştuğu kaydedildi.

class=’cf’>

Atilla Peker, dün Kartal’da bulunan Anadolu Hak Sarayı’na gelerek ifade vermişti.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.