X
Aydın’ın Çine ilçesinde düğünü bırakıp yangına koştular: O an ne yapacağımızı şaşırdık
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Aydın’ın Çine ilçesinde düğünü bırakıp yangına koştular: O an ne yapacağımızı şaşırdık

Aydın’ın Çine ilçesinde düğünü bırakıp yangına koştular: O an ne yapacağımızı şaşırdık

ABONE OL
Ağustos 7, 2021 13:14
Aydın’ın Çine ilçesinde düğünü bırakıp yangına koştular: O an ne yapacağımızı şaşırdık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rüzgarın etkisiyle Akçaova Mahallesi’ne ulaşan ve dün öğle saatlerinde Gökbel Dağı’na sıçrayan yangına, gece boyunca karadan müdahale eden Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine, havanın aydınlanmasıyla helikopterler de destek veriyor.

Gece boyunca gönüllü vatandaşlar da yangının söndürülmesi için çalışmalara kazma ve küreklerle destek verdi.

Bölgedeki 6 mahallenin belirli bölümlerinin tahliye edildiği yangını söndürme çalışmalarında 6 helikopter ve çok sayıda arazöz kullanılıyor.

DÜĞÜNÜ BIRAKIP YANGINA KOŞTULAR

Muğla’nın Yatağan ilçesinde çıkıp Aydın’ın Çine ilçesine sıçraya yangın sırasında kırsal Akçaova Mahallesi’nin Sarıköy mevkisinde düğünleri olan Aslan ailesi, alevlerin evlerine doğru geldiğini gördü. Düğünü bırakan aile, yaklaşık 50 davetliyle birlikte yangına müdahaleye koştu. Düğün ertelenirken, düğün yemekleri ise o sırada yangına müdahale eden ekipler ve bölgedeki vatandaşlara dağıtıldı.

Yangınlarla mücadelede 11inci gün... Sıcak bölgelerde son durum

Yangınlarla mücadelede 11’inci gün… Sıcak bölgelerde son durum

Yangının çıktığı sıralarda düğün yemeğinde olan Soner Sarıman, “Yüksek kesimlerdeki yangından kozalak fırladı. Bahçede sulama hortumları vardı, önce onlar, ardından da zeytin ağacı tutuştu. Zamanında yetişmeseydik alevler eve de sıçrayacaktı. Yangın rüzgarın etkisiyle saat 16.00 gibi buraya kadar geldi. O sırada düğün yemeğimiz vardı dışarıdan gelen davetlilere yemek verecektik.

Aydının Çine ilçesinde düğünü bırakıp yangına koştular: O an ne yapacağımızı şaşırdık

Yangını görünce düğün yemeğini iptal ettik. Düğünü bıraktık yaklaşık 50 kişi hep birlikte yangına koştuk. Dün, burası felaketi yaşadı.

Aydının Çine ilçesinde düğünü bırakıp yangına koştular: O an ne yapacağımızı şaşırdık

O an ne yapacağımızı şaşırdık. Çünkü hayvanlarımızda vardı. Ekipler bize biz de ekiplere yardımcı olduk, hep birlikte bir felaketi önlemiş olduk. Yangın anında zaten ilk önce yaşlıları bölgeden tahliye ettik” dedi.

class=’cf’>

İşte biz buyuz

İşte biz buyuz

Gözyaşlarına hakim olamayan ve o sırada yangına şahit olan Esma Aslan ise, “Yandık, kavrulduk, su boruları yandı, bahçelerimiz zarar gördü. Yakanların elleri kırılsın” diye konuştu.

Yangına karşı iki örnek işinsanı... - Ben pompa sistemi kurdum - Ben de 10 tane tanker aldım abi

Yangına karşı iki örnek işinsanı… – ‘Ben pompa sistemi kurdum’ – ‘Ben de 10 tane tanker aldım abi’

‘DAĞIN YANDIĞINA MI YANAYIM, YOKSA DÜĞÜNÜNÜN KALDIĞINA MI’

class=’cf’>

Düğün sahibi Kadriye Aslan, “Düğün yemeği esnasında Gökbel Dağı’ndan dumanlar çıktı. Gelen misafirler korku içinde oraya bakmaya başladı. Tüm düğün masraflarım ziyan oldu. Düğün yemeğine gelen misafirler geri dönmek zorunda kaldı. Dağın yandığına mı yanayım yoksa düğünün kaldığına mı yanayım. Çok perişan olduk. Yangın evlere yaklaşınca jandarmalar gelip, evleri boşaltmamızı söyledi. Biz de evden önemli şahsi eşyalarımızı alıp, evi boşalttık. Düğün yemeklerini ise ziyan olmasın diye yangına müdahalede bulunanlara ve vatandaşlara dağıttık” diyerek, üzüntüsünü dile getirdi.

class=’cf’>

HELİKOPTERLERİN KULLANDIĞI GÖLETE SU TAKVİYESİ

Öte yandan yangında, alevlere bugün günün ilk ışıklarıyla birlikte bölgedeki göletten su alan 5 yangın söndürme helikopteri ile müdahale edildi. Karadan ise arazözlerle söndürme çalışması devam etti. Gölette suyun eksilmemesi için de Aydın Büyükşehir Belediyesi ve özel firmalara ait su tankerleri su takviyesi yaptı.

Ekiplerin yangına müdahalesi sürüyor.

AZERBAYCAN ASKERİNDEN DESTEK

Aydın’ın Çine ilçesinde devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmalarına, Azerbaycan’dan destek geldi. 200 asker, Çine’nin kırsal Akçaova Mahallesi’ndeki yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

Aydının Çine ilçesinde düğünü bırakıp yangına koştular: O an ne yapacağımızı şaşırdık

Otobüslerle bölgeye gelen Azerbaycan askerlerini gören köylüler ise duygusal anlar yaşadı.

Canlı Borsa – Altın Fiyatları – Döviz Kurları için Bigpara

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.