Bakan Akar Denizkurdu 2021 Tatbikatını takip ediyor

Bakan Akar, Denizkurdu 2021 Tatbikatı’nı takip ediyor

ABONE OL
Haziran 4, 2021 14:01
Bakan Akar Denizkurdu 2021 Tatbikatını takip ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesi, Denizkurdu 2021 Tatbikatı ’nın Doğu Akdeniz ’deki “seçkin gözlemci günü” faaliyetlerini peşine düşüp takip ediyor.

Seçkin gözlemci günü faaliyetleri, Bakan Akar ’ın tatbikatın “sancak gemisi” TCG Salihreis ’e gelmesiyle başladı. Akar’ın gemiye gelişinde denizcilik geleneklerine uygun bir şekilde “silistre” adı verilen denizci düdüğü çalındı. Deniz Filosu Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu göre karşılanan ve geminin adının yazılmış olduğu şapkayı takan Akar ve komutanlar, daha sonra tatbikatı peşine düşüp takip edecekleri alana geçti.

Limandan ayrılan Bakan Akar ’ı içeren sancak gemisi için TCG Oruçreis tarafından 19 pare selam atışı yapıldı. SAS timlerinin taktik pençe harekatı ile denizde sürüklenen mayınları yıkım ettiği tatbikatta, SAT timleri de yeteneklerini sergiledi.

Bakan Akar, Denizkurdu 2021 Tatbikatını takip ediyor

class=’cf’>

Helikopterden denize atılan SAT personeli, belirlenen hedefleri su altından yıkım ederken bir diğer SAT timi ise adaya paraşütle inerek buradaki hedefleri vurdu. Bir başka SAT timi de helikopterden halatla serbest kayma yöntemiyle amaç gemiye inerek harekat gerçekleştirdi.

Faaliyetlerini başarıyla tamamlayan SAT timleri, yerli ve ulusal üretim SAT botları ile bayrak gemisinin yanından selamlama geçişi yaptı. Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar da faaliyetlerini başarıyla tamamlayan personeli selamladı.

Bakan Akar, Denizkurdu 2021 Tatbikatını takip ediyor

DALGIÇLAR TARAFINDAN İMHA EDİLDİ

Tatbikat, demirli mayının imha edilmesiyle devam etti. TCG Alanya kadar belirlenen mayın, otonom sualtı arabulucu ile saptama edilmesinin arkasından mayın dalgıçları kadar tahrip edildi.

Denizaltı savunma harbi icra edilen tatbikatta Seahawk helikopterinden denize sonar daldırıldı. Helikopter kadar denizaltının tespit edilmesinin ardındaki bölgeye deniz karakol uçağı sevk edildi. Uçaktan yapılan torpido atışı ile denizaltı vuruldu.

Denizde gemiler arasında mazot ikmalinin de yapıldığı tatbikatta Bayraktar SİHA ’dan MAM-L ve Seahawk helikopterinden yapılan Hellfire güdümlü mermi atışları ile saldırı botlarından yapılan top atışlarıyla hedefler vuruldu.

class=’cf’>

Bakan Akar, Denizkurdu 2021 Tatbikatını takip ediyor

ÇEVRE HASSASİYETİ

Seçkin gözlemci günü zarfında faaliyetlerin sunumunu yapan Donanma Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral İsmail Güldoğan, tüm faaliyetlerde cephane miktarının minimum düzeyde tutulduğunu, bu sayede deniz canlılarına ve çevreye hasar verilmediğini vurguladı.

25 MAYIS’TA BAŞLADI

Denizkurdu 2021 tatbikatı 25 Mayıs ’ta birlik ve gemilerin limanlarından hareketinin gerisinde başladı.

class=’cf’>

Tatbikatta Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 133 su üstü gemisi, 10 denizaltı, 43 uçak, 28 helikopter ve 14 insansız hava arabulucu katıldı.

Harekatla karargahların ve harekat merkezlerinin sevk ve idare etkinliğini kontrol etmek, çok tehditli ortamda karar verme süreçlerini değer biçmek, müşterek çalışabilirlik usullerini ve müşterek destekleme imkanları kabiliyetlerini denemek ve Deniz Kuvvetleri unsurlarının eğitim seviyelerini takviye etmek amaçlanıyor.

Tatbikatın seçkin gözlemci gününe Katar Deniz Filosu Komutanı Abdulla Ali Al Mazroey ’in yanı sıra 25 ülkenin askeri ataşesi de katıldı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.