Bakan Muş KKTC Meclis Başkanı Sennaroğlu ve Başbakan Saner tarafından kabul edildi
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Bakan Muş, KKTC Meclis Başkanı Sennaroğlu ve Başbakan Saner tarafından kabul edildi

Bakan Muş, KKTC Meclis Başkanı Sennaroğlu ve Başbakan Saner tarafından kabul edildi

ABONE OL
Haziran 3, 2021 18:37
Bakan Muş KKTC Meclis Başkanı Sennaroğlu ve Başbakan Saner tarafından kabul edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sennaroğlu, KKTC’de temaslarda yer alan Bakan Mehmet Muş ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Muş, sonra Başbakan Saner tarafından Başbakanlıkta kabul edildi.

Başbakan Saner, Bakan Muş’un ziyaretinin kendilerini onurlandırdığını belirterek, “Bizler de KKTC olarak her zaman başlıca vatanımızla birlikte hareket ettiğimiz sürece zinde olduğumuzun farkındayız.” dedi.

Kıbrıs Türk halkının 1963-1974 yılları aralarında Rumların her türlü mezalimine karşı geldiğini ve 1974’te başlıca vatan Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak müdahalesiyle Kıbrıs’ta barışın sağlandığını kaydeden Saner, 1983’te kurulan KKTC’nin bugünlere dek ulaştığını anlattı.

Bu süreçte yaşadıkları en büyük sıkıntının Türkiye haricen kimse KKTC’yi tanımadığı için dünyayla ticaret başta olmak üzere ilişki kuramamanın olduğunu kaydeden Saner, KKTC ile Türkiye arasındaki ticari ve idareli faaliyetleri artıracak eylem planının önemine uyarı çekti.

Saner, bundan sonraki süreçte belli başlı vatan Türkiye ile birlikte iki başat devlet statüsüyle yollarına devam edeceklerini dile getirerek, ülkede Türkiye’nin katkılarıyla oluşturacakları eylem planının KKTC ürünlerinin dış dünyada pazar bulması açısından manalı olduğunu vurguladı.

class=’cf’>

– “Bu devletin kıymetinin iyi bilinmesi gerektiği kanaatindeyim”

Bakan Muş ise yoğun bir program dahilinde KKTC’ye geldiklerini, KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile Türkiye-KKTC 11. Müşterek Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Uzlaşıya varılan bir eylem planını hayata geçirdiklerini, bugün protokol imzaladıklarını ve belirlenmiş kararlar aldıklarını söyleyen Muş, bu kararların KKTC’nin ekonomisine ve ticaretine olumlu katkılar yapacağını düşündüklerini söyledi.

Muş, Kıbrıs’ı yakından tanıdığını, 2000-2005 yılları aralarında burada öğrencilik yaptığını ve bu yüzden Kıbrıs’ın kendisinde öbür bir yeri olduğunu kaydetti.

Bakan Muş, “Hem bakanlık olarak hem de hükümetimizin atacağı adımlarda (KKTC ile ilgili) elimizden geldiğince kolaylaştırıcı olacağız. Burayı (KKTC) seviyoruz, burayı çok değerli görüyoruz. Burada bir devlet var, hükümet var, Cumhurbaşkanı var, asker ve polis var. Bu devletin kıymetinin iyi bilinmesi gerektiği kanaatindeyim. Basit kurulmadı bu devlet, dolayısıyla bunu muhafaza etmenin kıymetli ve değerli olduğunu düşünüyorum. Ada’daki iki devletli yaklaşımın çok değerli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bakan Muş’a ziyaretlerinde, Bakan Erhan Arıklı, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanı Abdulkadir Akgül ve öteki yetkililer eşlik etti.

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.