X
Bakan Selçuk: Koronavirüs kadınlar üzerinde orantısız etki yarattı

Bakan Selçuk: Koronavirüs kadınlar üzerinde orantısız etki yarattı

ABONE OL
Mart 18, 2021 17:23
Bakan Selçuk: Koronavirüs kadınlar üzerinde orantısız etki yarattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Selçuk, Birleşik Milletler (BM) Genel Merkezinde gerçekleştirilen Kadının Statüsü Komisyonu (KSK) 65’inci oturumuna video mesaj yolladı.

Mesajında salgının küresel ekonomi ve ahali sağlığı sistemleri üzerinde yarı görünmeyen bir ağırlık getirdiğine dikkati çeken Selçuk, bu krizin kadınlar üstünde orantısız etki yarattığını ve dünya çapında fakir kadınların oranının kayda değer ölçüde artacağının varsayım edildiğini vurguladı.

Selçuk, bu durumu dikkate alarak Türkiye’de tüm ivedi durumlarda kadınlara öncelik verdiklerine muhabere ederek, “Türkiye’deki sosyal hizmet ağımız ve kapsamlı sosyal destek programlarımızla kadınları destekliyoruz.” dedi.

“KADINLAR YALNIZCA KALKINMADA DEĞİL BARIŞIN İNŞASINDA DA ÖNEMLİ ROL OYNAR”

Kadınların sadece kalkınmada değil barışın inşasında da manâlı rol oynadıklarının altını çizen Selçuk, “Kadınların kamusal yaşama ve karar alma mekanizmalarına bütün ve etkili katılımının sağlanması kuşkusuz fazla boyutlu ve koordineli politikalar gerektiren bir hedeftir.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, Türkiye’de öncelikle kadına karşın her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması edinmek üzere pek çok alanda manâlı ilerlemeler kaydettiklerini belirterek, şöyle devam etti:
“Bizler ayrıntılı bir ‘Kadının Güçlenmesi Taktik Belgesi ve Eylem Planı’ hazırladık ve 5 belli başlı politika ekseni belirledik; karar alma mekanizmalarına katılım, ekonomi, eğitim, sağlık durumu ve medya. 2002 yılına göre kadın milletvekili sayısı son seçimlerde 4 kattan pozitif artma göstermiştir. Bu çoğaltma manâlı bir başarıya sinyâl etse de gelecek yıllarda daha yüksek temsilcilik oranlarına ulaşmayı hedefliyoruz.”

“SON 20 YILDA KADIN DAVETLI EVİ SAYISI 11’DEN 148’E ÇIKARILDI”

Türkiye’de kadınların ve kız çocuklarının eğitim düzeylerini yükseltmekten kadınların iş gücü piyasasına katılımını artırmaya dek bir dizi manâlı adımlar attıklarını dile getiren Selçuk, Aile ve iş hayatı dengesini karşılamak için de zorunlu hukuki düzenlemeler yaptıklarını ifade etti.

Bakan Selçuk, insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda da gerekli tedbirleri aldıklarına dikkati çekerek, tüm şehirlerde “Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri” kurduklarına ve son 20 yılda bayan misafir evi sayısını 11’den 148’e çıkardıklarını vurguladı.

“Artan bir topluma ulaşmanın yolunun bayan ve erkek aralarında dayanışma kurmaktan geçtiğini spesifize etmek isterim.” diyen Selçuk, Türkiye olarak “kimseyi geride bırakmama” ilkesiyle totaliter ve kapsayıcı bir yaklaşımla ilerlemeye, mevcut çabaları artırmaya istikrarlı olduklarını belirtti.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.