Bakan Selçuk Yunus Emre Türkçemizin yüz akı olarak kıvanç vesilemizdir

Bakan Selçuk: Yunus Emre Türkçemizin yüz akı olarak kıvanç vesilemizdir

ABONE OL
Haziran 10, 2021 16:06
Bakan Selçuk Yunus Emre Türkçemizin yüz akı olarak kıvanç vesilemizdir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, farklı alanlara yönlendirilmiş programlara yeralma için karayoluyla Eskişehir’e geldi. Eskişehir Valiliği önünde Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ve Harun Karacan göre karşılanan Bakan Selçuk, Vali Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti. Bilim Sanat Merkezi Üretim protokolü de imzalayan Bakan Selçuk sonradan beraberindekilerle Eskişehir Olgunlaştırma Enstitüsü göre Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi ’ne kurulan serginin açılışına katıldı.

Vefatının 700’üncü yılında anılan Yunus Emre ’yi anlatan tablo ve dönem kıyafetlerinden oluşan ‘Yunus Emre ’yi Bilir misin?’ adlı serginin açılışında konuşan Bakan Selçuk, Yunus Emre’nin Türkçe için bir yüz akı ve kıvanç vesilesi olduğunu kaydetti. Deyişlerinin keza bir çocuğa keza de bir filozofa hitap etmesinin bambaşka bir yetenek olduğunu anlatan Bakan Selçuk, şunları söyledi:

“Bu dek derin manalar taşıyan sözleri, bu kadar kısa ve öz biçimde açıklama edip insanın, insanlığın hizasını oluşturabilecek derecede vukufiyetleri taşıyan bir kasıt iklimini oluşturabilen Yunus Emre ’nin gölgesinde, Yunus Emre ’nin hatırasında buluşuyor elde etmek ve onu anarak birtakım projeleri, işleri yapıyor elde etmek doğrusu özel diye düşünüyorum. En önemli hususlardan birisi de Türkçe’nin zirve noktası olarak bu kadar derinliği çok sade bir şekilde açıklama etme fırsatı veren bir kavrayış olması. Bu anlayışın bizi götürdüğü dünyalar, insanımızı ve insanlığı da zenginleştirmeye devam ediyor ve Türkçemizin yüz akı olarak da bizim bir kıvanç vesilemiz. Bütün Yunus deyişlerinin sahiden keza bir çocuğa hem de benzer anda çok bilge bir filozofa hitap edebilmesi hususiyetinde olması, yani böylece bir metin oysa, böylece kelime, dize ki benzer anda çok büyük derinliklere filozofa veya çocuğa açıklama edebilme kabiliyeti var. Bize öngördüğü, önerdiği şey şüphesiz alçakgönüllü. Bu tevazünün ötesinde ben davasından caymak. Bu ben davasından caymak için de dilin hükmüne boyun eğmek. Bütün bunlar bir araya geldiğinde eminim, gelecek nesiller de Yunus ile ilgili epik hikayeleri, içerikleri paylaşmaya devam edecekler lakin bizde elbirliğiyle, işbirliğiyle elimizden geleni giderken yapmış olmanın rahatlığı içinde elde etmek istiyoruz kesinlikle.”

Cumhurbaşkanlığınca Yunus Emre’nin 700 ’üncü ölüm yıldönümü sebebiyle 2021 yılının ’Yunus Emre ve Türkçe Yılı ’ bildiri edildiğini andıran Bakan Selçuk, Yunus Emre ’nin ilahilerinden oluşan dinletiye katıldı.

OKUL MÜDÜRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Yunus Emre sergisinin arkasında partisinin il başkanlığını ziyaret eden Bakan Selçuk, mektep müdürleriyle de bir otelde basına kapalı olarak bir araya geldi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.