X
Baş ağrısının nedeni çene eklemi rahatsızlığı olabilir

Baş ağrısının nedeni çene eklemi rahatsızlığı olabilir

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:17
Baş ağrısının nedeni çene eklemi rahatsızlığı olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“ÇENE EKLEMİ AĞRISININ BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR”

Ağız ve çene bölgesinde oluşabilecek bir zararın öteki sistemin bütün parçalarını etkileyeceğini gösteren Bilirkişi Dr. Nesihan Tınastepe, “Her yaşta görülen ama en fazla 20 ile 45 yaşları arasında görülen çene eklemi rahatsızlıklarının ve çene eklemi ağrısının çoğu nedeni olabilir. Üstünde en çok durulan sebeplerden bir her birine dişlerin birbiriyle kapanış ilişkisidir. Önceden daha yaygın bir zihin olan çene eklemi rahatsızlıklarına diş kapanışları neden olur düşüncesi ile çene eklemi rahatsızlıkları tedavisinde dişlerin kapanışını ayarlama yoluna gidiliyordu fakat yapılan araştırmalarla diş kapanışının çene eklemi rahatsızlıklarında yalnızca  yüzde 10-15 etkili olduğu anlaşıldı. Günümüzde de yine benzer sebepten nedeniyle dişlere ortodontik tedaviler, restoratif tedaviler yapılabiliyor ama bu çare şekillerinin dürüst olmadığı düşünülmektedir” dedi.

“GERGINLIK ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIĞINA NEDEN OLUYOR”

Çene eklemi rahatsızlıklarının bir öteki nedeninin travmalar olduğunu gösteren Dr. Tınastepe, “Aracısız Olarak yüz, çene bölgesine gelen travmalar ve mikro travmalar olarak ikiye ayrılır. Yüz ve çene bölgesine gelen travmalar sert veya yumuşak dokuya zarar verebilir ya da çenede kırıkların oluşmasına neden olabilir. Mikro travmalar ise çene eklemi rahatsızlıklarına sebep olur. Mikro travmaların başında diş sıkma ve gıcırdatma gelmektedir. Bunlar haricinde streste çene eklemi rahatsızlıklarının nedenleri arasındadır. Gerginlik kaslar üstünde etkili olarak adale spazmlarına yol açar ve bruksizmi tetikler” dedi.

ÇENE KEMİĞİ AĞRISI İLE KULAK AĞRILARI SIK SIK KARIŞTIRILIYOR

Çene eklemi rahatsızlığının en önemli belirtilerinden birinin sancı olduğunu söyleyen Dr. Tınastepe, “Bu sancı çene eklemi bölgesinde, baş bölgesinde, kulakta veya boğazda olabilir. Kişiler sancı nedeniyle ağızlarını tam açamama şikayeti yaşayabilirler. Çene eklemi kulağın hemencecik önünde yer alan bir eklemdir böylece çene kemiği ağrısı ile kulak ağrıları sıkça karıştırılmaktadır. Kişiler baş ağrısı ile çene eklemi rahatsızlığı aralarında ilişki kuramasa da bu bölgede çevre kasların bulunması sebebiyle sık sık baş ağrısı şikayeti görülmektedir.  Bir diğer belirtisi ise çene ekleminde gıcırdama veya sürtünme şeklinde  seslerin gelmesidir” dedi.

Çene eklemi rahatsızlığı bulunan kişilerin yarısının herhangi bir tedavi için doktora başvurmadığını söyleyen Dr. Tınastepe sözlerine şöyle devam etti: “Ancak rutin diş muayenesi sırasında çene eklemi sorunları tespit edilebilmektedir. Çene eklemi rahatsızlığı olan kişilere ilaç tedavisi, ağız içi aparey tedavileri uygulanmaktadır. Ağız içine yerleştirilen apareyler ile uykuda bruksizmin ortaya çıkarabilecek rahatsızlıkları engellemekte ya da disk kayması, diskin yerinden çıkması gibi durumlarda yine ağız içi apareylerden yararlanılmakta ve bu tedaviler yüzde 85 oranında başarılı olmaktadır. Hastada yükselme anomalisi varsa, tümörler bulunuyorsa ve ağrısı sosyal hayatını etkiliyorsa son çare olarak cerrahi tedaviler tercih edilmektedir.”

Hastaların çene eklemi rahatsızlıklarının belirtilerini önemsemeleri gerektiğinin altını çizen Uzman Dr. Neslihan Tınastepe, çene eklemi rahatsızlığı için farklı bir eğitim dalının olmadığını ve çare yapacak hekimin hastadaki tüm verileri toparlayıp, değerlendirip öteki rahatsızlıklarla ayırıcı tanıyı yapabilecek bilgiye sahip olması gerektiğine şive yaptı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.