X
Batı Nil Virüsü İstanbul ’da

Batı Nil Virüsü İstanbul ’da

ABONE OL
Haziran 6, 2021 04:35
Batı Nil Virüsü İstanbul ’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Baytar Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, yaptıkları çalışmaya ilişkin açıklamada bulundu.

KARGA, SIĞIRCIK, SAKSAĞANLARDA…

Yılmaz şunları söyledi: “Kuşları sineklerin emmesiyle sineklere bulaşıyor. Sineklerde çoğalıyor, o şekilde bir bulaşması var. Biz de dedik kuşlar manalı bir rezervuar. Geçen yıl kuş ölümleri bildirildi.

Özellikle karga ölümleri. Karga ölümleri üstüne gittik. Kargalardan örnekler topladık. 8 kargada Batı Nil Virüsü ’nü saptadık şu anda. Halkımız ‘Kuşlardan doğrudan doğruya bana virüs bulaşıyor ’ gibi algılamasın. Doğrudan Doğruya kuşlardan virüs bulaşmıyor. yine de ölü kuşlara özellikle çocukların açıp onların etleriyle oynayıp, sonradan ağızlarına burunlarına götürmemeye dikkat etsinler. Kan aracılığıyla bulaşabiliyor. Elde çizik falan varsa o şekilde bulaşabilir. Fakat asıl bulaşma yolu sivrisineklerin kuşların kanını emmesiyle onlardan insanlara geçiyor. Karga, sığırcık ve saksağanlarda fazla görülüyor.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.