X
Bebek arabasıyla gezdirdiği felçli köpek, kök hücre nakli ile yürüdü

Bebek arabasıyla gezdirdiği felçli köpek, kök hücre nakli ile yürüdü

ABONE OL
Mayıs 27, 2021 08:29
Bebek arabasıyla gezdirdiği felçli köpek, kök hücre nakli ile yürüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayvansever Banu Baltacı, 2 sene önce sokakta gördüğü yardıma muhtaç köpeği evine alarak, ihtiyaçlarını karşıladı. sonradan köpeği veterinere götüren Baltacı, köpeğin ‘gençlik ’ hastalığına yakalandığını öğrendi. ‘Bıdık ’ ismini koyduğu köpeğin kısa zaman içerisinde vücudunun tutmadığını görebilen Baltacı, hayvanı kendi elleriyle beslemeye başladı. Hayvanın evde sıkıldığını düşünen Baltacı, bu sorunu bebek arabasıyla çözdü.

KÖK GÖZENEKLI OLAN NAKLİ YAPILDI

Felçli köpeği bebek arabasına koyarak her gün sokak cadde gezdiren Baltacı, onu, İstanbul ’da özel bir veterinere götürdü. Bütün imkanlarını kullanan Baltacı, köpeğe kök gözenekli olan nakli yaptırdı. Tedaviye olumlu yanıt veren Bıdık, ilk olarak Baltacı ’nın yardımı olmadan yemek yemek yiyip, su içmeye başladı. Zamanla afiyet daha iyiye dışarı giden Bıdık, takriben 2 takvim tedavinin ardındaki kısa uzaklık yürüyüşlere de başladı. Baltacı, her gün bebek arabasıyla parka götürdüğü köpeğe yürüyüş antrenmanları yaptırıyor.

Bebek arabasıyla gezdirdiği felçli köpek, kök hücre nakli ile yürüdü

‘YALNIZCA GÖZLERİNİ OYNATABİLİYORDU ’

Bıdık’ı sokakta bulduğunu anlatan Banu Baltacı, “İlk etapta kısırlaştırdık. Birkaç gün daha sonra tiklenme başladı. Gözlerinde çapaklanma meydana geldi. Yapılan testler sonucunda ‘gençlik hastası’ olduğunu öğrendik. Hem bizim için keza de Bıdık için kuvvet bir süreç oldu. Onu yaşatmak için baytar hekimler elinden geleni yaptı. ‘Gençlik hastası’ olduğu için fazla ümitli değildim lakin iyileşti. Maalesef gençlik hastalığının sinirsel formuna yakalandığı için felç kaldı. Gözlerinden başka bir yerini oynatamıyordu. Kendi suyunu içemiyor, yemeğini yiyemiyordu. Bıdık’ı aldım, eve getirdim. Bakımını üstlendim. Ona yuvamızı açtık. Yatak yarası oluşmasın diye sürekli gün içerisinde çeviriyordum. Hayatta kaldı ama felçliydi. O beni fazla üzdü” dedi.

‘FİZİK TEDAVİ UYGULANDI ’

Tedavisi için araştırma yaptığını ifade eden Baltacı, “İstanbul’da felçli hayvanlara fizyoterapi uygulandığını öğrendim. Merkezle iletişime geçtim. İnsanlara yardım çağrısında bulundum. Yardımın 10 gün içerisinde toplanacağını düşünmüştüm. Yüz binlerce insan beğendi, paylaştı lakin istenen sonucu elde edemedik. Aradan 3 ay geçmesine rağmen zorunlu 7 bin lirayı toplayamadık. Zaman ilerledikçe tedavi olma süreci de zorlaşıyordu. 3 ayın sonunda toplanan parayla aldım götürdüm. Kalan parayı da arkadaşlarımla birlikte tamamladım. Bir ay dek İstanbul’da kaldı. Kök hücre nakli oldu. Fizik tedavi fark etti. Çare sonrası boynu tutmaya başladı. Kendi yemeğini yemeye, suyunu içmeye başladı. Sağdan sola dönüyor, boynu tutuyordu. Arkadaki ayaklarıyla kendisini götürebiliyor. Yabancı bir köpek gördüğü vakit arka ayaklarının yardımıyla resmi olarak uçuyor” diye konuştu.

class=’cf’>

Bebek arabasıyla gezdirdiği felçli köpek, kök hücre nakli ile yürüdü

‘BEBEK ARABASIYLA GEZDİRDİĞİMİ GÖRENLER DELİ SANIYOR ’

Bıdık ’ı 4-5 ay bebek arabasıyla gezdirdiğini belirten Baltacı, “sonradan köpekler için olan bebek arabasına benzer otomobil yardımı geldi. Bebek arabasıyla gezdirdiğimi görenler, beni tanımayan kişiler çılgın diyorlardı. Çılgın olduğumu sanıyorlardı. Hayvanın felçli olduğunu, gezdirmek için böyle bir çözüm bulduğumu söylüyordum. Bıdık’ın evde kalmasını istemedim. Alanının yalnizca evle bahçe olmasını istemedim. Yeşilliğe çıksın, toprağa bassın. Kendi tarzında hayvanlarla vakit geçirsin, oynasın. Bu şekilde istedim” ifadelerini kullandı.

‘OĞLUMU NASIL SEVİYORSAM BIDIK ’I DA PEK SEVDİM ’

Köpeğin hastalığını birincil öğrendiğinde fazla üzüldüğünü vurgulayan Baltacı, “Bu rahatsızlık çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Fazla üzülmüştüm lakin veteriner hekimler elinden geleni yaptılar. Bıdık da dirençli çıktı. Yaşadı, hayatta kaldı. Felçli olduğunu öğrendiğimde dünyam başıma yıkıldı. Bazı kişiler Bıdık’ı uyutmamı istediler. Böyle bir şeyi kabul etmemin imkanı değil. Bıdık gibi ben de azmettim. Eski sağlığına kavuşması için elimden geleni yapacağım dedim. Bıdık ilk başlarda çok mutsuzdu. Ben aralıksız onunla konuştum, sevdim. yavaşça kuyruğunu oynatmaya başladı. Doğru yolda olduğumu anladım. Kendi oğlumu nasıl seviyorsam Bıdık’ı da o şekilde sevmeye başladım. Şarkılar söyledim, dans ettim. Bıdık için mükemmel oldu. Hayvan sevildiğini anladı. Kendimce tedaviye bunların da etkisi oldu” dedi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.