X
Beyaz Saraydan Pekin Olimpiyatlarını ortak boykot açıklaması

Beyaz Saray’dan ‘Pekin Olimpiyatları’nı ortak boykot’ açıklaması

ABONE OL
Nisan 7, 2021 19:35
Beyaz Saraydan Pekin Olimpiyatlarını ortak boykot açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği jurnal basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Uluslararası insan hakları savunucularının ABD ve müttefiklerinin Çin’deki insan hakları ihlalleri sebebiyle ABD ve müttefiklerini boykota çağırdığının anımsatılması üzerine Psaki, “Hiçbir müttefikimiz ile iki taraflı bir boykot konusunda konuşmadık, konuşmuyoruz. Ama müttefiklerimiz ve ortaklarımızla, Çin’e yönelik endişelerimizi dile getireceğimiz bir zemin bulunması konusunda istişarelerde bulunuyoruz.” dedi.

“UYGUR TÜRKLERİ” VURGUSU

Psaki, ABD’nin Pekin Olimpiyatlarına katılma planında da bir değişim olmadığını vurgularken, “Çin’in eylemleri konusunda tabii oysa de çoğu müttefikimiz ile konuşuyoruz, buna Uygur Türklerine yönelik soykırım da dahil.” diye konuştu.

ABD’nin Çin ile çalışabilecek bazı alanları olduğuna sinyâl eden Psaki, bunu yaparken ABD’nin Çin’e karşın endişelerini de dile getirmekten geri durmayacağını kaydetti.

class=’cf’>

KUZEY KORE’YE “DİPLOMASİYE HAZIRIZ” MESAJI

Kuzey Kore’nin nükleer testlerini artırması sebebiyle ABD’nin herhangi bir adım atmayacağının sorulması üstüne Psaki, atılacak adımlar konusunda ABD Dışişleri ve Savunma bakanlıklarının açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Kore Yarımadası’ndaki önceliklerinin nükleerden arınma olduğunun altını çizen Psaki, “Biz Kuzey Kore’ye yaptırım uygulamayı sürdürürken, müttefiklerimiz ve ortaklarımızla da iletişim halindeyiz. Bizi nükleerden arındırmaya götürecekse, bir şekilde diplomasiyi de düşünmeye hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.