Bilim Kurulu üyesi Prof Dr Akından yazın maske uyarısı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Akın’dan yazın maske uyarısı

ABONE OL
Haziran 3, 2021 09:16
Bilim Kurulu üyesi Prof Dr Akından yazın maske uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Irk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Akın, kademeli normalleşme sürecinde havaların da ısınmasıyla açık alanlara çıkıldığını söyledi. Akın, açık alanlarda, sahil ve parklarda maskelerin çıkarıldığını gördüğüne dikkat çekerek, “Açık alanlarda bulaşma daha zordur, nadirdir; oysa açık alan dediğimiz süre her yer kabul ediliyor. Ben parklarda, bahçelerde gruplar görüyorum. Sandalyeler, masalar diziliyor, yer sofraları kuruluyor. 8-10-15 kişilik gruplar var, uzaklık değil. Normalde açık alanda, ağırbaşlı yerlerde olur ya çıkarılabilir fakat başlıca manâlı olan parklarda, bahçelerde, çarşılarda, pazarda kalabalığın içine girdiğimizde mesafemizi 2 metre olarak ayarlayamıyoruz. Bu bizim elimizde, kontrolümüzde değil. Hareketli bir grup var. O yüzden bilhassa kalabalık yerlerde bulunurken belirlenmiş maskemizi takmamız lazım. Açık hava veya kapalı bölge olması kayda değer yok. Eğer kapalı alana giriyorsak ne olursa olsun kendimizi gözetmek, kendimizden başkalarını korumak için kesin maske takmak lazım” diye konuştu.

‘HAVA VİRÜSÜN BULAŞMASINI ENGELLEMİYOR’

class=’cf’>

Prof. Dr. Akın, sıcak havanın virüsün bulaşmasını engellemediğine uyarı çekerek, “Mikrop sıcaklarda bulaşmasını hiç değiştirmiyor. ‘Bu sıcakta etkisizleşiyor, inaktif olacak’ diye geçen yıl de aynı söylemler vardı. Şurası net olarak bilinmelidir ancak havaların sıcak veya soğuk olmasından etkilenmeksizin virüs insandan insana bulaşabiliyor. Niye sıcak havalarda bu söylem ortaya çıkıyor? Sıcak havalarda biz çoğunlukla açık alanlarda daha pozitif bulunduğumuz için belki virüsün bulaşma olasılığı azalıyor fakat eğer şu lahza sizinle benim aramdaki mesafe 75 santim. Bu mesafede ikimizden birinin maskesi olmasa veya ikimizin de maskesi olmasa birimizde mikrop varsa öbürüne muhakkak bulaşır. O yüzden de ‘Hava sıcak virüs bulaşmaz’ diye bir kavram yok. Virüs insandan insana bulaşıyor. Hava sıcaklığı virüsün bulaşmasını engellemiyor. Bu yüzden ‘Havalar sıcak, topluluk etraf, açık hava maske takmazsam da olur. Virüs etkisiz ayla geliyor ’ diye bir söylem keza bilimsel olarak keza tatbik olarak içten değil. Kapalı mekanlarda da serin veya sıcak olmasına bakılmaksızın tüm kapalı mekanlarda maske takmak gerekiyor” dedi.

‘YÜZDE 90 AZALTABİLİRSİNİZ’

class=’cf’>

Prof. Dr. Akın, başlıca tehditkar olanın, kurala uymayan kesim olduğunu söyleyerek, “Görebildiğim kadarıyla ‘Ben seni seviyorum, sen benim en iyi arkadaşımsın, sende hastalık olmaz’ diye toz konduramazsan, bu gözle görülen bir virüs olmadığı için arkadaşınıza bulaşmış olabilir. O yüzden maske ve mesafenize uyduğunuz sürece hastalığın bulaşmasını çok minimalize ediyorsunuz yüzde 90 oranında azaltabilirsiniz ama maske takanların aralarında birkaç kişi maskesini çıkarırsa bambaşka ortamlarda size bulaşma olasılığı da var. Çünkü ara sıra özellikle yemek yerken, bir şey içerken siz de maskenizi çıkartıyorsunuz, benzer ortamda size bulaşıyor. Yemek yerken bile lokmayı ağzınıza alırken maskenizi çıkarırsınız, ağzınıza lokmanızı koyduktan sonra yeniden maskenizi takarsanız riski minimalize etmiş oluyorsunuz” diye konuştu.

class=’cf’>

NIKAH VE CENAZE UYARISI

Düğünlere mutlaka sınırlama getirilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Akın, şunları söyledi:
“Düğünlerdeki en büyük sıkıntımız; birincisi var olan gürültüye ast olarak yüksek sesle konuşuyoruz. İkincisi maske takmıyoruz. Ne değin yüksek sesle konuşursanız mikrobun 2 metreden daha da öteye yayılmasına sebep olabilirsiniz. Çünkü ağızdan meydana çıkan tükürüklerle fazla uzaklık olur. Masada oturuyorsunuz, gülüyorsunuz, eğleniyorsunuz, günü kutluyorsunuz; lakin yüksek sesle de konuşuyorsunuz. Gülmek, günü kutlamak, yüksek sesle konuşmak bir anda bu riski artırıyor. Düğünlerde çoğunlukla kümeleşme görüyoruz. Düğüne katılanların manâlı bir kısmı enfekte olabiliyor. Nikah fazla güzel bir şeydir, hoş bir ortamdır; ama bu ortamın güzelliğini devam ettirebilmemiz, düğüne katılanların hiçbirinin etkilenmemesi için emin maske ve mesafe kurallarına uyarlamak lüzumlu. Benzer şey cenazeler için de geçerli. acilen hala aşı programı tamamlanmadığı için toplumun tamamının maske ve mesafe kurallarına olabilecek en üst düzeyde uyması gerekiyor.”

Bilim kurulu üyesinden korkutan sözler Bir anda bastırılan yay gibi tekrar zıplar

Bilim kurulu üyesinden korkutan sözler! ‘Bir anda bastırılan yay gibi yeniden zıplar’
100 kişi randevu alıyor, 25 ’i aşı oluyor

100 birey randevu alıyor, 25 ’i aşı oluyor

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.