X
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’dan üçüncü doz aşı açıklaması
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’dan üçüncü doz aşı açıklaması

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’dan üçüncü doz aşı açıklaması

ABONE OL
Mayıs 26, 2021 08:00
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’dan üçüncü doz aşı açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa İlaç Ajansı EMA ’nın eksi 70 derecede saklanması gereken BioNTech aşılarının 2-8 derecelik adi aşı dolaplarında da bozulmadan saklanabileceğine tasdik vermesinin arkasından Afiyet Bakanlığı, BioNTech aşılamalarının aile sağlığı merkezlerinde de yapılmaya başlanacağını açıkladı.

Önümüzdeki günlerde Türkiye ’ye gelmesi beklenen 30 milyon doz aşı ile geniş çaplı aşılamaların başlayacağını, bu nedenle aşıyla ilgili bazı kaygıların sık sık gündeme geldiğini vurgulayan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşının güvenliği ile üçüncü doz hatırlatma aşılarının ne zaman yapılması gerekeceği ile ilgili kayda değer açıklamalarda bulundu.

21

İşte BioNTech aşısının mucizesi: Spike proteini üret emri ve sonrasında olanlar... Kimler BioNTech olmamalı..

İşte BioNTech aşısının mucizesi: ‘Spike proteini üret’ emri ve sonrasında olanlar… ‘Kimler BioNTech olmamalı..?’

“FARKLI AŞILAR ARDIŞIK OLARAK DENENDİ, SONUÇLAR YÜZ GÜLDÜRÜCÜ”

class=’cf’>

Dünyada yapılan çalışmalarda ardarda olarak bir doz mRNA, bir doz adenovirüs aşısı yapılarak oluşan bağışıklığa da bakıldığını söyleyen Prof. Dr. Yavuz, “Onun sonucu çıktı gerçekte, bir doz adenovirüs aşısı, yani AstraZeneca aşısı olanlara bir doz da BioNTech (mRNA) yapıldı. Fazla güzel bir antikor cevabı oluşturduğu görüldü. Yani önce viral vektör aşısı, ardından mRNA aşısı yaptırdığınız zaman, antikor yanıtı gayet hoş oluyor. Lakin CoronaVac ’ta nasıl oluyor, bunu görmek için CoronaVac ’tan sonra yine CoronaVac, ya da CoronaVAc ’tan daha sonra mRNA nasıl oluyor bakmak için, bizim de egzersiz yapmamız gerekiyor. Şu an bunu olabilmek için uğraşıyoruz” dedi.

”HASTA EDINMEK DA ÖLÜMSÜZ BİR BAĞIŞIKLIK KAZANDIRMIYOR”

Hastalığın geçirilmesinde de aşılanılmasında da ek dozlara gereklilik duyulacağını vurgulayan Prof. Dr. Yavuz, “Hastalığı geçirsek bile uzun süre yüzde 100 korunamayacağımızın bundan böyle yüksek bir tehlike olduğunu biliyoruz. Hastalığı ağır geçirenlerde azıcık daha uzun olabilmekle birlikte ortalama 6 ay gibi bir korunmamız olduğu görülüyor. 6 ay iyi bir bağışıklığımız oluyor fakat sonrası için ne olacak konusunda, çalışmalar hala devam ediyor. Dolayısıyla hastalığı geçirenlerde de doğrusu bir hatırlatma dozu gerekebiliyor. BioNTech aşısı hastalığı geçirmiş kişilerde 3 ay daha sonra tek doz uygulanarak denendi dünyada. Son derece güzel bir bağışık cevap oluşturduğu görüldü. Yeniden (hastalanmadan) iki doz olmuş kişilerde ise, şimdilik 1 takvim bir koruma sağlandığını görüyoruz” diye konuştu.

Türkiyede koronavirüs aşısı sürecinde son rakamlar

Türkiye’de koronavirüs aşısı sürecinde son rakamlar

”TÜM AŞILARDAN SONRADAN ÜÇÜNCÜ DOZ GEREKECEK, YALNIZCA SÜRELERİ FARKLI”

class=’cf’>

Türkiye ’de yaygın olarak kullanılan Çinli Sinovac firmasına ait CoronaVac aşısında ise antikor yanıtlarının BioNTech ’e kadar azıcık daha düşük olduğunun en başından beri bilindiğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz, hatırlatma dozuna dair çalışmaların bu aşı için de yapılması gerektiğini belirterek, şu bilgileri verdi:
“CoronaVac ’ta da öngörümüz, (iki doz sonrası) 6 ay civarında üçüncü doza, yani hatırlatıcı doza ihtiyacımız olacağı yönünde. Bu aşıların yapıldığı Faz3 çalışmasına katılan gruplarda (6 ayı tamamladılar), ne değin hastalanıyorlar, kaçıncı ayda, kaç kişi hastalanıyor bunlara bakıldı ve bir verimiz bu olacak. Ama CoronaVac aşısı olmuş kişilerde üçüncü bir doz CoronaVac veya üçüncü bir doz BioNTech yaptığınızda ne oluyor sorusunun cevabının bulunması gerekiyor. Buna dair de egzersiz edebilmek için uğraşıyoruz. Çünkü eğer bu veri elimizde olursa, ne oluyor görerek, üçüncü dozun ne vakit gerekli olduğu hakkında daha net bir öneride bulunabiliriz. Eylül ayı gibi bu konuda da elimizde daha fazla bilgi olacak diye varsayım ediyorum. Fakat hem CoronaVac ’ta keza BioNTech ’te hatırlatma dozları gerekecek. Şayet biri 6’ncı ayda, diğeri 1 sene sonradan olacak, lakin gerekecek.”

class=’cf’>

11

Aile hekimleri BioNTech aşısı yapacak... Pandemide yaz planı.. İşte pilot il...

‘Aile hekimleri BioNTech aşısı yapacak…’ Pandemide yaz planı.. İşte pilot il…

“KEZA GEBEYİ AYRICA DOĞAN BEBEĞİNİ KORUYOR”

Son dönemde yükselme bildiren gebelikte ağır kovid vakalarının da sinyâl olduğuna göze çarpan eden Prof. Dr. Yavuz, hem inaktif aşı olan CoronaVac, keza de mRNA aşısı olan BioNTech aşılarının gebelerde de son derece tehlikesiz olduğunu söyledi.

Yüksek tehlikeli grup içerisinde tanımlanan gebelerin de aşılanması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Yavuz, “Gebeler de Kovid hastalığı açısından tehlike grubu olarak tanımlandı. Daha ağır geçiriyorlar çünkü. Dolayısıyla bunlarda da aşılamanın yapılması çok manâlı. Aşıların güvenliği ile ilgili ise, CoronaVac zaten inaktif bir aşı olduğu için gebelerde tecrübe çok, güvenle yapılabileceğini zaten başından beri söylüyorduk. Aynı şekilde BioNTech aşısı ile ilgili de keza Amerika ayrıca de İngiltere’de çalışmalar yapıldı. Gebelerde bu aşının ne anneye ne de bebeğe herhangi bir gözden düşmüş etkisi olmadığı görüldü. Hatta doğan bebekte de güzel bir antikor yanıt oluşturduğu, emzirme süresi boyunca hastalıktan koruyacağı gösterildi. Dolayısıyla biz de hekimlerinin yerinde görmesi halinde gebelerin de aşılanması gerektiğini öneriyoruz” biçiminde konuştu.

class=’cf’>

14

İllere göre vaka sayıları belirlendi Kademeli normalleşme nasıl devam edecek 1 Hazirandan sonra...

İllere göre olgu sayıları belirlendi! Derece Derece normalleşme nasıl devam edecek? 1 Haziran’dan sonradan…

“ASIL KISIR ELDE ETMEK İSTEMEYEN AŞI OLMALI”

Önümüzdeki üç ay boyunca da çok artı nüfusa mRNA aşısı yapılacağı için insanların kafasında böylece çok soru işaretinin de baştan gündeme geldiğini açıklayan Prof. Dr. Yavuz, bunlar içerisinde en çok sözü edilen “aşı kısırlık yapıyor” iddialarına da son noktayı koydu:
“Sonuçları ne olacak, gözden düşmüş etkiler olacak mı, alerji yapacak veya kısırlık yapıyor deniyor örneğin. Elimizdeki veriler yaklaşık bir takvim artık. Evre 3 çalışmaları geçen yıl başlamıştı bu aşıların. bir defa üreme ile ilgili herhangi bir beğenilmeyen etki kesinlikle görülmedi. Bilakis Kovid ’e yakalananlarda üreme ile ilgili birtakım beğenilmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Hastalık, üreme organlarına zarar verebiliyor. Dolayısıyla kısırlık anlamında bir korku varsa, bütün tersine aşı olunması çok daha önerilen bir şey. Bu aşı içinde herhangi bir canlı virüs değil. (Organ nakilli, kanser hastası gibi) Bağışıklığı baskılanmış olanlarda da antikor yanıtı manâlı ve bu aşının da antikor geliştirme oranı çok yüksek. Bilhassa bu grubun aşı olmasını tavsiye ediyoruz, çünkü mesela kanser hastası geliyor, ‘Kanserim olduğu için aşı olmak istemedim ’ diyor. Güvenlik anlamında bir sıkıntısı yok aşıların aslında. Bir takvim veri var elimizde fakat, bir takvim data bir aşı için çok önemli. Aşı ile ilişkili istenmeyen etkiler zaten ilk 6 ayda ortaya çıkar.”

class=’cf’>

14

Koronavirüs aşısında yan etkiyle ilgili gerçeği böyle açıkladı...

Koronavirüs aşısında emrindeki etkiyle ilgili gerçeği böyle açıkladı…

KOVİD-19 AŞISI GRİPTEN DE KORUR MU?

Bu sene grip vakalarının da çok az görüldüğüne dikkat çekici eden Prof. Dr. Yavuz, yaygın aşılama ile ileride gribe karşısında da bir korunma sağlanıp sağlanamayacağı ile ilgili henüz net bir şey söylenemeyeceğini ama böyle bir kuram olduğunu söyledi.

Yavuz, sözlerini şöyle noktaladı:
“Grip bu yıl çok görülmedi. Eskisi gibi sürveyansı tamamiyle yapılamadı gerçi lakin dünyada da çok az saptandı. Aynı Güney yarımkürede olduğu gibi, böyle de bekleniyordu zaten, Kuzey yarımkürede de grip sezonu çok çok geçti. Bir aşı yaptığınız süre, özgül olmayan bağışıklık sistemi hücrelerimiz var, onları da biraz eğitiyorsunuz. Bu yalnizca bir kuram lakin örneğin BCG (tüberküloz) aşısında gösterildi bu. Aslında de BCG aşısı yapılanlarda (diğer) üstteki solunum yolu enfeksiyonları da çok daha eksik görülüyor. Yani bu eğitilmiş immünite, özgül olmayan hücrelerimizin eğitilmiş olması, diğer hastalıklardan da koruyabilir. Bununla ilgili bir birtakım kanıtlar var. Ama diğer çalışmalarla da desteklenmesi gerekiyor.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz Tünelin sonundaki ışık diyerek tarih verdi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz ‘Tünelin sonundaki ışık’ diyerek tarih verdi

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

erzincan escort

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.