• Özgür Haberci
  • Gündem
  • Bilim kurulu üyesinden korkutan sözler! ‘Bir anda bastırılan yay gibi tekrar zıplar’

Bilim kurulu üyesinden korkutan sözler! ‘Bir anda bastırılan yay gibi tekrar zıplar’

ABONE OL
Haziran 2, 2021 08:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ahali Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, derece derece normalleşme sürecinde aşılamanın etkisi ve kurallara ahenk ile birlikte olgu sayılarındaki düşüş seyrinin devam edebileceğini belirtti. Prof. Dr. Akın, “Aşılar süratli bir şekilde yapılırsa, keza açık alanların daha fazla kullanılması hem insanların kurallara daha fazla uyarı ediyor olması ayrıca de aşının da etkisiyle olgu sayısında düşme olabilir. Fakat yeter ancak ırk keza kurallara dikkat etsinler keza de aşı sırası geldiğinde bunu ihmalkârlık etmeden olmaları lazım. Bana gelen bilgilerde doğruluğunu gözden geçirmek lüzumlu şayet fakat 100 birey aşı randevusu alıyorsa, takriben 25 birey aşıya geliyormuş. 75 şahsiyet kontenjanı gereksiz bloke ediyormuş. Bu hem kendileri için ayrıca de Türk toplumu için hasar veriyor. O yüzden kesin aşı randevusuna gidip aşı olmamız lüzumlu. Hem kendimizi keza de toplumu koruruz. Toplumu koruduğumuz zaman sosyal, iş yaşamımıza biraz daha bakımlı devam etme fırsatı olur. Sonbaharda olabilecek riski de en aza indirmiş oluruz. Sonbahara daha bakımlı bir durumda girebiliriz” dedi.

‘HASTALANMA VE AĞIR VAKALARDA DÜŞÜŞ OLUYOR’

class=’cf’>

Prof. Dr. Akın, 65 yaş üstünde aşılama oranının takriben yüzde 70-80 olduğunu belirterek, “Buna alt olarak bu yaş grubunda hastalanan sayısı, ağır vaka, yoğun bakıma yatan ya da ölenlerin sayılarında dramatik bir düşüş görüyoruz. Aramak fakat, 2 doz almış 65 yaş grubunda aşının manâlı bir etkisi oldu. Diğer yaş gruplarına yaygınlaştırmaya başladığımız vakit o yaş gruplarında da önceki dönemlere tarafından hastalanma veya ağır vaka sayısında düşme oluyor. O vakit aşının etkisini görüyoruz. Ama bunu olabildiği kadar geniş gruplara yaymaya başladığınız zaman bu sefer toplumdaki bütün toplam vaka sayısında azalma görüyorsunuz. derhal Türkiye 50 yaş ve üstüne aşı yapıyor. Fakat bu aşı tedarikine tabi olarak 40-30-20 yaşa değin inecek. O zaman bir anda daha fazla kişiye aşı yapıldığı için hasta olan sayısı azalacak ya da ağır olgu, hastalık belirtileri bildiren sayısı azalacak. Şu andaki 6 bin 800 rakamı daha da aşağılara inebilecek” diye konuştu.

Türkiyenin 81 iline gönderilen koronavirüs aşıları anbean takip ediliyor

Türkiye’nin 81 iline gönderilen koronavirüs aşıları anbean peşine düşüp takip ediliyor!

‘BASTIRILAN YAY GİBİ HER YERDE ZIPLAR’

class=’cf’>

Prof. Dr. Akın, toplumun en rahatlayacağı dönemin olgu sayılarında 600’lerin, 500’lerin altına inilmesi olacağına uyarı çekerek, “Bu bir hedeftir. şu anda 6 binlerden 5 binlere 4 binlere inerse o vakit salgını yoklama etme uygulamalarının iyiye gittiği düşünülür. Yeterli midir? Hayır. İyiye gittiğini düşündürür; lakin bu iyi gidişi sürdürmeniz lüzumlu. ‘Her şey iyiye gidiyor, artık manâsız verelim’ derseniz o aniden bastırılan yay gibi her yerde zıplar. Baştan olmadık zamanda yüksek vakalar görürüz. O yüzden birazcık daha katlanmak gerekli, birazcık daha kurallara uyalım. Önümüzde gizli bir döneme gidebiliriz eğer aşı programı da istediğimiz ölçüde iyi giderse” ifadelerini kullandı.

class=’cf’>

DSÖden virüsün kökenini bulmak için şaşırtan adım

DSÖ’den virüsün kökenini bulmak için şaşırtan adım

’14 GÜN BEKLEMEK LAZIM’

Prof. Dr. Levent Akın, derece derece normalleşmenin etkisinin 14 gün daha sonra görüleceğini kaydederek, “şu anda rakamlar takriben 6 bin 500-6 bin 800 civarında. Diyelim oysa 10-15 gün sonradan rakamları 6 bin 500, 5 bin, 4 bine içten iniyorsa, o vakit demek fakat hem mevsim şartları ayrıca de insanların uyumuna yan olarak vaka sayısında azalma olacağını düşünebiliriz. Düşünebiliriz diyorum, dürüst olmayabilir. Çünkü salgınlar yokuş noktasını yaptıktan sonra yani en yüksek düzeye çıktıktan sonradan bir süre sonra kendisini sınırlamaya başlar. Bu sınırlama tehlikenin geçtiği anlamına değildir; yeni vakalara namzet döneme içten gidiyorsunuzdur. O yüzden de bitmiş vakalar artabilir. 14 Haziran’dan daha sonra bunu takip etmek lazım; ‘acaba vakalarımızda büyüme olacak mı, azalış eğilimi devam edecek mi’ diye. bu nedenle olgu artışının esas kararını verebilmek için 10-14 gün beklemek lüzumlu” dedi.Bilim kurulu üyesinden korkutan sözler Bir anda bastırılan yay gibi tekrar zıplar

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.