X
Bin yıllık ‘Bohça ’ açıldı

Bin yıllık ‘Bohça ’ açıldı

ABONE OL
Haziran 6, 2021 04:37
Bin yıllık ‘Bohça ’ açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

24 olgunlaşma enstitüsünden 800 kadının el emeklerinin satışa sunulduğu Bohça mağazasının birincil müşterisi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın eşi Emine Erdoğan oldu. Ürünler internetten de satışa çıkacak.

‘BÜYÜK İLGİ ODAĞI OLACAK ’

Emine Erdoğan, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ’un da katıldığı başlangıç konuşmasında, “Bohça markası, el sanatlarımızın, desenlerimizin, kumaşlarımızın ve benzersiz tasarımlarımızın korunup, her tarafta üretileceği manâlı bir misyona sahip. Markamızın, ayrıca yurtiçinde ayrıca de yurtdışında büyük bir ilginin odağı olacağına içten gelen inanıyorum. Tasarımcılarla yeni meslek birlikleri yapılacak” dedi.

Türk işi, tel sarma, Antep işi, dantel, anglez, Maraş işi ve azaziye gibi el sanatı ürünlerinin yer aldığı kaftanlar, yastıklar, yatak örtüleri, konut ve giysi aksesuarları, salon ve yemek yemek takımları, hamam takımları, namaz aksesuarları, süsleyici el ürünlerinin satışa sunulduğu mağazada fiyatlar 100 lira ile 28 bin lira arasında değişiyor.

Bin yıllık ‘Bohça ’ açıldı

class=’cf’>

BİR YATAK ÖRTÜSÜ 12 AYDA YAPILIYOR

Ulusal Eğitim Bakanlığı Yaşam Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Meral Altınkaya, olgunlaşma enstitüleriyle ilgili şunları anlattı: “Meşhur modacılardan danışmanlık hizmeti alıp, geleneksel dokunuşlara bir takım çağdaş çizgiler ekleyerek, Türk iğnesinin mucizesi ‘Bohça ’ markasını oluşturduk. Ürünlerimizin tamamı el işçiliği. Etiketlerimizi bile elle yazdık. Örneğin bir yatak örtüsü şalını 1 kişi 12 ayda yapabiliyor. Burası ticari amaç güden bir kurum ve mağaza değil. Eğitim odaklı sabit bir marka. Buradan elde edilen kazanç, enstitülerin gelişimine ve öğrencilerin eğitimine harcanacak.”

Bin yıllık ‘Bohça ’ açıldı

76 YILLIK EĞİTİM ÇINARI

class=’cf’>

Selçuk Kız Enstitüsü mezunu Refia Övüç, 1938 yılında Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu ’na müdür olarak görev olur. Kızların veri ve görgülerini arttırıp, birer meslek sahibi olmalarını temin etmek için dikiş, nakış, erkek çamaşırı, bayan çamaşırı gibi atölyeler açar. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel çalışmaları fazla beğenir ve 1945 ’de ilk enstitünün kurulmasını sağlar. 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.