Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı Dolaplar alarm veriyor cep telefonuna mesaj gönderiyor
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

ABONE OL
Mayıs 5, 2021 08:51
Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı Dolaplar alarm veriyor cep telefonuna mesaj gönderiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sıhhat Bakanlığı’nın depolarından titizlikle taşınan ve peşine düşüp takip edilen Sinovac ile Biontech aşıları, belirlenen öncelik gruplarına sırasıyla uygulanıyor. Sinovac aşıları, gizleme ve tatbik sürecinde 2 ile 8 derece arasında bekletilebiliyor. Biontech aşılarında ise süreç daha bambaşka işliyor. Eksi 70 derecede saklanması ve taşınması gereken Biontech aşıları, belli başlı depolardan özel kutularda, kuru buzlarla illere gönderiliyor. Aşılar, burada eksi 70 ile 80 derece aralığındaki dolaplara aktarılıyor. Sıcaklığı artmadığı ya da çıkarılmadığı takdirde aşılar, son faydalanma tarihlerine dek burada saklanabiliyor.

DOLAPLARIN SICAKLIKLARI TAKİP EDİLİYOR

Eksi 70 dereceden çıkarılan aşıların, önce 2 ile 8 derece arasında soğuk hava depolarına alınarak, 3 saat her tarafında erimesi bekleniyor. Bu sıcaklıktaki depolarda 120 saat saklanabilen aşılar, hastanelerde aşı için alınan randevu sayısına kadar günlük olarak ayrılıyor. Ardından aynı sıcaklıktaki küçük dolaplarla aşı odalarına taşınıyor. Odalardaki sıcaklıkları peşine düşüp takip edilen dolaplarda bekletilen aşılar, son olarak vatandaşa uygulanıyor.

HER GİRİŞ- ÇIKIŞTA BARKODLAR OKUTULUYOR

class=’cf’>

Aşıların zorlu yolculuğunda ise hataya fırsat verilmiyor. Aşı, ambar çıkışından vatandaşa ulaşana dek barkod sistemiyle peşine düşüp takip ediliyor. Her birimden çıkışında ve girişinde barkodları okutulan aşıların nerede olduğu peşine düşüp takip ediliyor. Aşıların bulunduğu dolaplardaki ve taşınma sırasındaki sıcaklıkları da sensörlerle takip ediliyor. Herhangi bir sıcaklık değişikliğinde sensörler, sesli uyarı veriyor. Aşı ayrı durumda bulunduysa ve kullanılamayacak ayla geldiyse okunan barkod ile kullanılamayacağı uyarısı veriliyor.

Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

‘KURU BUZ İÇİNDE GETİRİLİYOR’

Aşıların taşınma ve saklanma süreciyle ilgili veri veren Antalya İl Afiyet Müdürlüğü Aşı Birimi Sorumlusu Dr. Özge Abacı Bozyel de “Her iki aşımız da belli başlı depodan il depomuza geliyor. Sinovac aşıları 2-8 derece arasında geliyor ve saklanıyor. Biontech aşılarının gizleme koşulları birazcık daha farklı. Bioentech aşısı yine merkez depodan özel kaplarda kuru buz içinde eksi 70 derecede bize geliyor. Burada eksi 70 derecelik dolaplarda son faydalanma tarihine dek saklanabiliyor. Kuru buzdan çıkıp eksi 25 dereceye aktarıldığında 14 gün muhafaza ediliyor. Uygulamadan önce 2-8 derecelik dolaba alıp, 3 saat erimesini bekliyoruz. 2-8 derecede de aşıyı 120 saat saklayabiliyoruz. Bu dolaptan çıktıktan sonra aşı sulandırılıyor ve bir flakondan 6 karakter doz oluyor. Sulandırıldıktan sonra da 6 saat bekleyebiliyor” diye konuştu.

‘İNSANİ KUSUR PAYI YOK’

class=’cf’>

Türkiye’de aşı takip sisteminin profesyonel ilerlediğini söyleyen Dr. Bozyel, “Aşının aktarım sürecinde hangi sıcaklık derecesinde ne değin kaldığı barkod sistemi üzerinden denetim ediliyor. Ülkemizde fazla profesyonel aşı peşine düşüp takip sistemi var. Hangi derecede, kaç gün, kaç saat kalacağı otomatik olarak belirleniyor. Hiçbir şekilde insani kusur payı değil. Aşı depodan çıktığı anda barkodu okutuluyor ve işlem başlamış oluyor. Hastaya uygulanırken son kez barkod okutuluyor. Burada okutulan barkodla aşının uygun derecelerde saklanıp saklanmadığı belirlenmiş oluyor. Aşı uygun dereceleri, umma sürelerini aştıysa sistem buna izin vermiyor” dedi.

class=’cf’>

Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

‘SICAKLIK DÜŞER VEYA YÜKSELİRSE ALARM VERİYOR’

Aşıların titizlikle peşine düşüp takip edildiğini gösteren Dr. Bozyel, “Tüm dolaplarımızın dereceleri aşı peşine düşüp takip sistemi üzerinden otomatik olarak takip ediliyor. Dolapların ısı derecesi düştüğünde veya yükseldiğinde sistem alarm veriyor. Dolaptan sorumluluk sahibi kişinin cep telefonuna mesaj gönderiyor, arıyor. ‘Dolabın derecesi düştü ya da yükseldi. Teftiş edin’ diye uyarılar veriliyor. Aşılar koskocoman titizlikle peşine düşüp takip ediliyor. Vatandaşlarımız bütün aşıların etkinliğinden ve güvenliğinden emin olabilir” diye konuştu.

class=’cf’>

Biontech ikinci doz aşı randevuları iptal mi Bakanlıktan yeni düzenleme..

Biontech ikinci doz aşı randevuları iptal mi? Bakanlıktan yeni düzenleme..

‘SON SAATLERDE 6 KİŞİ YOKSA AŞIYI AÇMIYORUZ’

Aşıların depodan aşı odalarına taşınma sürecinde olabildiğince seri edinmek zorunda olduklarını bildiren Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aşı Birimi Sorumlusu Sevilay Sarı da “Her gün göreve geldiğimizde ilk olarak aşı kaplarımızın derecelerine bakıyoruz. Biz aşıları 2-8 derece arasında eczaneden alıp transferini sağlıyoruz. O günkü randevu sayımıza kadar eczaneden aşıları alıp kabıma koyuyorum. Oradan aldığım aşıları, aşı odalarındaki hemşire arkadaşlara dağıtıyorum. Burada da arkadaşlar derecesi ayarlanmış dolaplarda saklıyor. Akşam son saatlerde aşı olacak 6 birey yoksa aşıyı açmıyoruz. Eğer o saatte 6 kişiyi tamamlayamadıysak vatandaşlarla konuşup onları bir sonraki gün gelmelerini, bu dozu açarsak kalan kısmın zarar olacağını anlatıyoruz” dedi.

class=’cf’>

Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

AŞILARIN KORUYUCULUĞU VE BAĞLI ETKİLERİ FAZLA SORULUYOR

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastenesi Aşı Birimi’nde görevli Uzm. Dr. Aysime Bulca Acar ise şu ana dek ciddi aşılama sayısına ulaştıklarını söyledi. Acar, “İlk başlarda halkımızda da hepimiz gibi bazı şüpheler vardı. Bilhassa aşıların bağli etkilerine dair. Şu esas kadar aşılarda hayatı tehdit edecek tabi etkiyle karşılaşmadık. Aşı olmaya gelenler daha fazla aşıların koruyuculuğu ve yan etkileriyle ilgili soru işaretleriyle geliyor. Beklediğimiz basit etkiler var. Aşılar dünyada yeni uygulanmaya başlandığı için vasilik oranlarıyla ilgili net veriler değil. Ama sonuçlar yüz güldürücü” diye konuştu.

Uğur Şahinden müjdeli haber... Daha uzun süre dayanan Kovid-19 aşısı yolda

Uğur Şahin’den müjdeli haber… Daha uzun süre dayanan Kovid-19 aşısı yolda!

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.