X
Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serilmesi davası başladı
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serilmesi davası başladı

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serilmesi davası başladı

ABONE OL
Mart 17, 2021 13:23
Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serilmesi davası başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tüm sanıklar ve avukatları katıldı. Davalı yakınları ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Grup Başkan Vekili Bağımsızlık Özel ile TİP milletvekili Uzlaştırma Atay, bağımsız milletvekili Ahmet Şık ile çok sayıda basın mensubu da duruşmayı peşine düşüp takip etti.

DERHAL BERAATLERİ ISTEK EDİLDİ

Sanık avukatlarından Levent Pişkin, iddianamenin iadesini ve toplumda açık ve yakın tehlikenin olmadığı eylemin böylece ifade özgürlüğü zarfında kaldığı ve suç unsurları oluşmadığından sanıkların anında beraatlerini istek etti. Ancak mahkeme, iddianamenin kabul edilmiş olduğu gerekçesiyle talebi reddetti. Duruşmada iddianamenin okunmasının peşinde sanık öğrencilerin ifadesinin alınmasına geçildi. Davalı Doğu Demirtaş savunmasında, ” Rektörlük protestolarının gerisinde daha dostça bir amaçla sergi protestosu gerçekleştirmek istedik. Laf konusu eser anonim bir eser. Hiçbir birey ya da kesimi küçük düşürmek gibi bir amacım değil. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi. LGBTi üyeliği olup olmadığı sorulan sanık Demirtaş, “Yok, ama arkadaşlarım var” dedi. Hakimin resmi kimin astığını sorması üstüne “Resmi asan birey güvenlik görevlisiydi” diye yanıt verdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, olayla ilgili savcılıkça re’sen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Olay gününe ait görüntülere kadar, şüphelilerden Doğu Demirtaş ve Selahattin Uğuzeş’in Boğaziçi Üniversitesi kampus alanı içerisindeki sergi alanındaki bir panoya 29 Ocak 2021 tarihinde saat 12.45 sıralarında Kabe fotoğrafı üzerine Şahmeran tasviri ve dört bir yanında LGBTİ+ amblemi yer alan devlete ait astıkları belirtildi. Üniversitenin güvenlik görevlileri tarafından tutulan tutanağa kadar resmin asılması üzerine şüphelilerin resmin dini simgeleri onur kırıcı nitelikte olduğu yönünde uyarıldıkları, oysa şüpheliler Hazar Kolancalı ve Sena Nur Baş’ın bahse konu panonun kendi sorumluluklarında olduğunu, bir sorun kendilerinin ilgileneceklerini demeç ettikleri açıklama edildi. Grup içinde bazı öğrencilerin dini değerlere tutarsız olduğu gerekçesiyle resmin kaldırılması gerektiğini belirttikleri, oysa şüphelilerin resmi kaldırmayacaklarını söyledikleri iddianamede yer aldı. sonra şüpheliler Can Bodrumlu, Eda Kalafat ve Rümeysa Özüyağlı’nın Boğaziçi Rektörlüğüne hitaben “Şahmeran figürü yer alan resim kaybolmuştur. Saat 17.00 itibariyle gerekli araştırmaların yapılmasını istiyoruzö şeklinde başvuru düzenleyerek imzaladıkları anlatıldı.

İddianamede, 7 şüphelinin “Halkı kin ve düşmanlığa alenen kışkırtma etmeö suçundan 1’er yıldan 3 ‘er yıla dek hapisleri talep edilA

ADLİYE ÖNÜNDE OLMAYINCA YAKININDA TOPLANDILAR

Öte yanlamasına sosyal medyadan yapılan adliye önünde toplanma çağrısı üstüne polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Polis ekipleri adliye önünde yorumlama yapılmasına izin vermezken, CHP’li milletvekileri Bağımsızlık Özel, Ali Şeker, HDP milletvekili Hüda Kaya ve CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bir süre polis ile konuştu. Oysa polis, adliye önünde izah etme yapılmasına izin vermedi.

Bunun üzerine grup, adliyenin karşısındaki alanda toplandı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.