X
Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:17
Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birçok kol, omuz ve baş ağrısının aşağı boyundaki dağıtılmış patolojiler yatar. böylece boyundan kaynaklanan hastalıkların tedavisine önem tahsis etmek gerekmektedir.

Hangi tedavi yöntemi seçilirse seçilsin, ilk kez semptomların şiddetinin, bu semptomlara kas gücü ve istemsiz hareket kayıplarının eşlik edip etmediği, MR ve öteki tetkiklerle saptanan bulguların hastanın muayenesiyle düzenli olup olmadığına bakılması gerekir.

Konservatif tedavi, başta seçilmesi gereken tedavi yöntemidir. Konservatif tedaviye başlanmadan önce mutlaka kırık, enfeksiyon, bitkiler gibi nedenler dışlanmalıdır. Gerçekten boyun fıtıklarında problem asap üstünde yüksek basınç oluşması ve buna bağlı sinirin sıkışmasıdır.

BOYUN FITIĞINDA BOYUNLUK KULLANIMI

Konservatif tedavilerin başında akut ağrılı durumlarda 3-4 jurnal boyunluk kullanımı kazanç. Özellikle kısa süreli yolda veya iş esnasında boyunluk kullanılması önemlidir. Son çalışmalarda boyunluğun uzun süreli kullanımı kaslarda zayıflama ve boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar. Boyun fıtığı nedeniyle boyunluk kullanılıyorsa boyunluğun ön tarafı gizli, arka tarafı ise geniş olan kısımdan seçilmelidir. Böylece boynun ön tarafa içten eğilmesiyle omurilik üzerindeki zorlama azalır ve hasta daha eksik ağrı hisseder. 

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin


BOYUN FITIĞINA FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON TEDAVİSİ

Fizik çare ajanları özellikle akut boyun ağrılı hastalarda ağrının kontrolü nedeniyle kullanılabilir. Bunlar arasında TENS, Lazer, Ultrason, sıcak ve soğuk uygulamalar sayılabilir.

Yüzeysel ısı modaliteleri çoğu servikal hastalıkta kasları gevşetebilir ve ağrıyı azaltabilir. dahası akut servikal radikülopatide derin ısıdan kaçınılmalıdır, çünkü bunlar asap çevresindeki inflamasyonu daha da artırarak ağrının şiddetlenmesine ve sinir hasarına yol açabilir.

Tüm kas iskelet hastalıklarında olduğu gibi boyun fıtığında da en önemli tedavi egzersizlerdir. Her seansta her bir hareket 8-10 sn sürecek ve 5-10 defa tekrarlanacak şekilde günde 2-3 seans yapılır. Germe egzersizleri 6-10 sn sürmeli ve günde 1-4 kere tekrarlanmalıdır.

Tüm tedavilerden hastanın durumuna tarafından yararlanılarak hastanın bitmiş hayat kalitesine kavuşması sağlanır. Cerrahi yapılan boyun fıtığı hastalarıyla yapılmayan hastalar karşılaştırıldığında 2 yıl içerisinde ağrı ve yaşam kalitesiyle ilgili sonuçlar aynıdır. Bunun yanına tedavi sırasında ve ardından hastanın boyun pozisyonunu koruması, ters hareketlerden kaçınması, boyun kavisini destekleyen yastık kullanması ve egzersizleri hayatının bir parçası haline getirmesi önemlidir.

arpanetmedya.com’a katkıları için teşekkürler.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.