Büyük Menderes Nehrinde vahim görüntü Çiftçi tedirgin

Büyük Menderes Nehri’nde vahim görüntü! Çiftçi tedirgin…

ABONE OL
Mayıs 4, 2021 17:34
Büyük Menderes Nehrinde vahim görüntü Çiftçi tedirgin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar ’ın Dinar ilçesinden çıkarak Uşak, Denizli ve Aydın ’dan geçerek Ege Denizine dökülen 584 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri, en kurak dönemlerinden birini yaşıyor. Daha önce taşkınlarla gündeme gelen Büyük Menderes Nehri ’nin kuruması Aydın Ovası ’ndaki çiftçileri sıkıntılı etti. Yağmur ve kar yağışının öteki yıllara oranla eksik olması ve sıcaklıkların da yükselmeye başlaması sebebiyle geçen yıl mayıs ayında 2.5 metre yüksekliğinde su yer alan Büyük Menderes Nehri ’nde adeta su kalmadı. Çiftçiler traktörleriyle nehrin yatağında setler yapıp, dipteki eksik miktardaki suyu biriktirmeye başladı. Nehrin büyük bölümünde ise dipteki kumlar ortaya çıktı. Çiftçiler nehirdeki kumlar üzerinde yürüyerek, kara kara ne yapacaklarını düşünmeye başladı.

’NEHRİ, İLK DEFA BÖYLE GÖRDÜM ’

Büyük Menderes Nehri ’nin her gün suların azalarak kuruma noktasına geldiğini belirten, İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, “Aralık ayından bu yandan yağmurlar tatmin edici seviyede yağmadı. bu nedenle yıla kurak bir açılış yaptık. Mayıs ayının ilk haftaları Büyük Menderes Nehri ’nde 2.5 metre yükseklikte su vardı. 53 yaşındayım, bu aylarda Büyük Menderes Nehri ’nin bu şekilde kuruduğunu hiç görmemiştim. Çiftçilerin bu suya ihtiyacı var. Fazla eksik sayıda su olduğu için çekme şansımızda değil. Tespitlerimize göre Nazilli ’den Söke Ovası ’na kadar 32 bin dekar ot yatağımız su bekliyor. Adnan Menderes, İkizdere ve Kemer Barajları ’ndan da sulama için Büyük Menderes ’e su salınması için fazla erken. Baraj kapaklarının açılması haziran ayını bulur. Çiftçilerde çaresiz durumda. Su olmayınca tarımsal üretimde durma noktasına geliyor.

Durum böyle olunca çiftçilerde kendi başlarının çaresine bakmak için sondaj kuyusu açmaya çalışıyor. Ancak, yağmur yağmaz ise o sondaj kuyularının da fazla uzun vakit kullanılacağını sanmıyorum. Bizim can damarımız sudur. DSİ ’de bu yıl 2 kere sulama suyu vereceğini bildirdi. 2 defa sulamayla hiçbir mahsul olmaz. Yılların Menderes Nehri ’nin şu an üstünde yürüyoruz” dedi.

’BU DEK SUSAMIŞ KALDIĞINI HİÇ GÖRMEDİM ’

Menderes Nehri kıyısında arazisi bulunan Umur Posacı, “Büyük Menderes Nehri kıyısında dedemden kalma 600 dönüm arazim var. yıllarca burada takım biçeriz. Bu mevsimde susamiş kaldığını hiç görmedik. Birazda plansız yapılan işler buna niçin oluyor. Evvelden bazı hesap ve planlar yapılsa bekli de bu ayla gelmezdi. hemen herkes bölgede su arkasından. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Maalesef bizi çok kolay günler beklemiyor. Nehrin içine traktörlerle girerek set yapıp, su tutmaya çalışıyoruz” dedi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.