X
Çanakkale’de vaka sayısı hızla arttı! Yeni kararlar alındı

Çanakkale’de vaka sayısı hızla arttı! Yeni kararlar alındı

ABONE OL
Nisan 6, 2021 16:08
Çanakkale’de vaka sayısı hızla arttı! Yeni kararlar alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kentte 1 Mart’ta kontrollü normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte olgu sayısındaki artış çabucak sürüyor. Afiyet Bakanlığı’nca geçtiğimiz günlerde açıklanan risk haritasında ‘çok yüksek riskli’ iller kategorisine yükselen kentte 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı 27 Şubat-5 Mart tarihleri arasında 107.29, 6-12 Mart tarihleri arasında 149.76, 13-19 Mart tarihleri arasında 202.75, 20-27 Mart tarihleri arasında 348.81 ve 27 Mart-2 Nisan tarihleri aralarında 546.77 olarak gerçekleşti. Son hafta açıklanan olgu sayısıyla Çanakkale koronavirüs hasta oranında Türkiye dördüncüsü oldu.

PAZARDA YALNIZCA SEBZE VE MEYVE REYONLARI AÇILDI

Alınan tedbirlere karşın vaka sayılarının artması üzerine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, dün Vali İlhami Aktaş başkanlığında toplandı. Kentte koronovirüs yayılımını önlemek namına yeni tedbirler alındı. Kentteki pazarlarda yoğunluğu azaltmak için bir takım tezgahların öbür gülerde kurulması kararlaştırıldı. Ahali pazarlarında sebze meyve gibi satmak tezgahlarının salı ve cuma günü kurulması, giyim, oyuncak, züccaciye, nalburiye gibi ihtiyaç malzemelerinin satışını yapan tezgahların sadece çarşamba günleri kurulması kararlaştırıldı. Pazar yerindeki tezgah ve sergi arasında en düşük 3 metre uzaklık olmasına, pazar yerlerinde kıyafet denemelerinin yapılmaması ve böylece giysi deneme kabinlerinin kaldırılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda bugün kurulan ahali pazarında yalnızca sebze ve meyve tezgahları açıldı. Pazaryerinin daha sakin olduğu görüldü.

Çanakkalede vaka sayısı hızla arttı Yeni kararlar alındı

class=’cf’>

‘ESNAF DA YURTTAŞ DA ALINAN TEDBİRLERDEN MEMNUN ’

Pazar esnafı Irmak Özdemir, “Alınan tedbirler sağlımız için büyük katkı sağlayacak. Çünkü her şey maddiyat değil. Hepimiz sağlığımızın yanında ekmek paramızı kazanmak için çabalıyoruz. İnşallah bu alınan tedbirler hayırlısı olur. Alınan kararları ve tedbirleri yerinde buluyorum. Bugün Salı olduğu için sebze, meyve, gıda, zeytin, peynir gibi güya yiyecek grupları tezgahlarını açtı. Züccaciye, oyuncak, kıyafet ise çarşamba günü açılacak” dedi.

Pazar alışverişi yapan tıp fakültesi öğrencisi Duygu Kaya da, “Ben insanların özel olarak giyim bölümüne geldiğini zannetmiyorum. Buraya gelmişken, geziyorlardı. Gezmeyi azalttığı için alınan tedbirlerin şayet faydası olabilir” diye konuştu.

class=’cf’>

Pazar alışveriş yapan Oktay Akın ise, “Çanakkale daha önce vaka sayılarında gerideyken, acilen Türkiye’de dördüncü sırada yer alıyor. Cuma günleri pazaryeri çok kalabalık oluyordu, salı günleri çok topluluk olmuyor. Herkesin bu tedbirler zarfında idare etmesi gerekiyor. Çünkü alınan bu tedbirler pazaryerindeki yoğunluğu da azaltacaktır. Giyim, nalbur kısmında yoğunluk oluyor. Bu alınan tedbirler o yoğunluğu azaltır” diye konuştu.

Çanakkalede vaka sayısı hızla arttı Yeni kararlar alındı

AÇIK ALANLARDA HES KODU SORGULAMASI YAPILACAK

Kovid-19 tedbirleriyle ilgili; belediyelerin, il özel idarelerin, kolluk araçlarının ve camilerin anons sistemlerini daha etkin kullanması, sokağa çıkma yasağının bulunduğu zamanlarda etkin görevi olmayan kamu personelinin ve muafiyet bahşedilen şahısların; yalnızca dokunulmazlık konusunu teşkil eden iş, mekan ve zamanlar dışarıya sokağa çıkmamaları kararlaştırıldı. Kolluk kuvvetleri artık açık alanlarda da HES kodu sorgulaması yapacak. İl dışından gelen mukim ya da misafirler minimum 10 gün baştan başa geldikleri evde izole olacak ve konut ziyaretlerinde bulunmamaları konusunda uyarılacak.

class=’cf’>

Torununun yanına gitmek üzere şehir halkı dışına çıkmaya hazırlanan Seher Tümbül, “Aşımızı olduk. Evimizden çıkmayarak tedbirimizi alıyoruz. Çanakkale’de büyüme oldukça yükseldi. Öğrendiğimiz kadarıyla bazı sıkı önlemler alındı. Biz alınan tedbirler kapsamında gerçi mesafeli ve itinalı olmaya çaba gösteriyoruz. Maskesiz çıkmıyoruz. Sosyal uzaklık ev el hijyeni kurallarına uyuyoruz. Açık Havada artık HES kodu uygulanması uygun bir karar olmuş. Bir yerden başlanması gerekiyordu” dedi.

Pandeminin genel seyri değişti Nezle de artık korona belirtisi

Pandeminin genel seyri değişti! Nezle de artık korona belirtisi

Eşini yolcu eden Hasan Tümbül ise, “Alınan tedbirleri olumlu değerlendiriyorum. Daha da sıkı tedbirlerin alınması şart. Çünkü gafil bırakıldığı takdirde vatandaşlar kesintisiz dışarı çıkıyor. Alışveriş yapıyor. Tedbirler sokağa çıkma yasağına kadar alınması gerekli. Çünkü Çanakkale’de vaka sayısı fazla yükseldi” diye konuştu.

‘TEDBİRLERE UYMAYANLAR HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK ’

Yeni kararlara uymayanlar hakkında ‘1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca yönetimsel operasyon tesis edilecek. Konusu kabahat teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Suç Oluşturan Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılacak.

Uzmanlar koronavirüs vaka sayılarına dikkat çekti... Ramazanda 60 bin uyarısı

Uzmanlar koronavirüs vaka sayılarına dikkat çekti… Ramazanda 60 bin uyarısı

 

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.