X
Çevre profesörü Mustafa Öztürk ’ten yetkililere çağrı: Marmara ’yı kurtarın
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Çevre profesörü Mustafa Öztürk ’ten yetkililere çağrı: Marmara ’yı kurtarın

Çevre profesörü Mustafa Öztürk ’ten yetkililere çağrı: Marmara ’yı kurtarın

ABONE OL
Mayıs 27, 2021 04:25
Çevre profesörü Mustafa Öztürk ’ten yetkililere çağrı: Marmara ’yı kurtarın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre profesörü Mustafa Öztürk, Marmara Denizi ’nde devamlı deniz salyasına ilişkin uyarılarını sürdürdü. Evsel, sanayi ve tarımsal atıksular nedeniyle fazla azot ve fosfor kirliliğinden obez olan Marmara ’nın ölmemesi, bir an önce zayıflaması için 2016 yılında çıkarılan yönetmeliğin uygulanması gerektiğini bildiren Öztürk, “Alıngan Su Kütleleri ile Bu Kütleleri Etkileyen Alanların Belirlenmesi ve Su Kalitesinin İyileştirilmesi Yönetmeliği üzerinden 5 yıl geçti lakin takibini yapan değil. Deniz salyası haziran ayına sarkarsa fazla kirliliğin sürdüğü anlamına gelir. Yakında sahillerimizde ikinci bir kirlilik, aşırı yoğun suyosunu oluşacak. Marmara ben ölüyorum, kirlendim, obez oldum, diye haber veriyor deniz salyaları ve yosunlarla. Kimse kimseyi suçlamasın, herkes hemen çözüm üretsin” dedi.

Çevre profesörü Mustafa Öztürk ’ten yetkililere çağrı: Marmara ’yı kurtarın

class=’cf’>

İLERİ AŞAMA ARITMA ŞART

Deniz salyası müsilaj üzerine ilgili bakanlıkların hemen tekrar alıngan bölge değerlendirme yapması gerektiğini yineleyen Öztürk, kirlilik yükü artı bazı yerlere şöyle dikkat çekti:

Deniz salyası kâbusu Çınarcıkı da sardı İnanılmaz görüntü... Tamamen kapladı

Deniz salyası kâbusu Çınarcık’ı da sardı! İnanılmaz gösterme… Ayrıntılarıyla kapladı

“Tekirdağ bölgesinin sahillerinin tamamı alıngan bölge duyuru edilerek sanayi ilk olarak elde etmek üzere ileri kademe arıtmalar devreye girmeli. Burada cilt, tekstil, kimya, metal sanayi, Bandırma ’da gübre fabrikası kaynaklı kirlilik mevcut. Yalova-Kocaeli arası, belediye atıksuları ileri aşama arıtılmıyor, bu bölgede tersaneler, büyük sanayiler var. Uluslararası boyutta sanayiler var. Adama niye ileri kademe arıtmıyorsun, diyemezsin? Ne vakit dersin? Kuralı koyacaksın, hassas bölge bildiri edersin, yaptırımını uygulayacaksın. Dolayısıyla Marmara ’da Çanakkale hariç (eksik alıngan alan olabilir) tüm sahiller hassas bölge ilan edilmeli. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girmeli, büyükşehirler belediyeleri, il belediyesi, sanayiciler atıksularını ileri aşama arıtma için uygulamaya geçmeli. Saldığınız azot ve fosfor atıklarla Marmara obez oldu, ölüyor. Bundan Böyle ileri aşama arıtmaya geçin, Marmara ’yı kurtarın.”

Kâbus sürüyor Yalova ’yı da salya kapladı

Kâbus sürüyor! Yalova ’yı da salya kapladı
Kurbağalıderede korkutan görüntü Deniz salyası tamamen kapladı

Kurbağalıdere’de korkutan bakış! Deniz salyası adamakıllı kapladı

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.