X
Çevre ve Şehircilik Müdürü Alacatlı: Salda Gölü’nde kirletici tesis bulunmuyor
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Çevre ve Şehircilik Müdürü Alacatlı: Salda Gölü’nde kirletici tesis bulunmuyor

Çevre ve Şehircilik Müdürü Alacatlı: Salda Gölü’nde kirletici tesis bulunmuyor

ABONE OL
Haziran 5, 2021 15:25
Çevre ve Şehircilik Müdürü Alacatlı: Salda Gölü’nde kirletici tesis bulunmuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İl Müdürü Murat Alacatlı, Doğanbaba ve Salda köylerinin atık sularının Salda Gölü’ne aktığı ve suyunun kirlendiği yönündeki iddialara ilişkin göl kenarında açıklamada bulundu. İddiaların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Alacatlı, “Salda Gölü’nün suyunun kirlendiğine yönelik haberlerin arkasından yapılan analiz sonuçlarına tarafından bu haberlerin dürüst olmadığı kanıtlandı. Raporlara kadar evsel bir kirlilik söz konusu değildir” dedi.

‘EN KISA SÜREDE İHALE YAPILACAK’

Salda ve Doğanbaba köyleriyle ilgili sızdırmaz foseptikler yerine atık su arıtma tesisleri yapıldığını vurgulayan Alacatlı, “Bunların deşarjları da elbette göle yapılmayacak. Tarımsal amaçlı kullanılmak üzere geri dönüşüme gönderilecek. Göl çevresinde evsel kirletici bir tesis bulunmadığından gölde yüzme suyu kalitesi A sınıfı olup içilebilir su kalitesine yakındır. Salda Gölü’nde kirletici herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Salda köyü ve Doğanbaba köyünün paket atıksu temizleme tesisi ihalesi İller Bankası tarafından 24 Haziran 2021 tarihinde yapılacak. Salda ve Doğanbaba köylerinin atıklarının göle gittiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılacak temizleme tesislerinin deşarjı göle yapılmayacak, tarımsal amaçlı kullanılacak. Yeşilova ilçesi temizleme tesisinin ihale çalışmaları devam ediyor. En kısa sürede ihalesi yapılacak” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Müdürü Alacatlı: Salda Gölünde kirletici tesis bulunmuyor

İl Sıhhat Müdürlüğü Irk Sağlığı Başkanlığı’nca her ay gölün 4 bambaşka noktasından numune alındığını anlatan Alacatlı, analiz sonuçlarına göre suyun A sınıfı kaliteye sahip olduğunu ve bunu isteyen herkesin internet sitesinden peşine düşüp takip edebileceğini vurguladı.

VALİLİK ANALİZ SONUÇLARINI PAYLAŞTI

Burdur Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada da Salda Gölü’nün su kalitesine ilişkin yapılan analizlerle ilgili veri verildi. İl Sıhhat Müdürlüğü Çevre Sağlığı Birimi ve Yeşilova Toplum Sağlığı Merkezi görevlilerince 29 Mayıs’ta Salda Gölü içinde 4 bambaşka noktadan numune alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

class=’cf’>

Çevre ve Şehircilik Müdürü Alacatlı: Salda Gölünde kirletici tesis bulunmuyor

“Mikrobiyolojik escherichia coli ve fekal streptococ açısından ilimiz Ahali Sağlığı Laboratuvarı’nda analizleri yapılmıştır. bununla beraber ileri muayene için Ankara Milli Halk Müziği Sağlığı Referans Laboratuvarı’na numune gönderilmiştir. İlimizde yapılan tetkiklerde tüm noktalarda mikrobiyolojik açıdan yerinde saptama edilmiştir. (Referans değer:1800/660 saptama edilen değer: 0/4) Ankara Ulusal Halk Sağlığı Referans Laboratuvarı’nda yapılan analizlerde siyanobakter sayısı ‘sıfır’ ve bu bakterinin son ürünü olup suda yeşil (sarımtrak) renk değişikliğinden sorumlu ‘Klorofil-a’, ‘tespit edilmedi’ olarak raporlanmıştır. Kimyasal açıdan yapılan siyanotoksin sonucu da eşik değerinde altı olarak raporlanmıştır.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.