CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aydında kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın’da kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın’da kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi

ABONE OL
Haziran 3, 2021 13:29
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aydında kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kemal Kılıçdaroğlu, Şükran Güngör Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin kayda değer sorunlarla karşısında karşıya olduğunu söyledi.

Ülkeyi bu tablodan çıkaracak olanın siyaset kurumu olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, sorunların ve çözüm önerilerinin toplumla paylaşılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin bir idareli krizle karşı karşıya kalacağı yönündeki görüşlerini ve çözüm önerilerini 2018 yılının Ağustos ayında düzenlediği basın toplantısında anlattığını aktaran Kılıçdaroğlu, “İsrafı durdurmak doğru yok midir? ‘Devleti yönetenler her türlü israfı yapabilir’ diye bir düzenleme mi var? Hayır yok. Peki inancımızda böyle bir düzenleme var mı? Hayır, müsriflik haramdır. Söylediğiniz vakit suçlu konumuna geliyorsunuz. Bunları aşacağız. 2018’de söyledim. Pandemi başladığında idareli kriz gelmişti ve hiçbir önlem alınmamıştı. Pandemi de üstüne geldi ve çıktım yine iktidarı hiç eleştirmedim maddeler halinde ‘şunları yapın’ dedik.” diye konuştu.

Kendisinin 27,5 sene devlette tayin yaptığını gösteren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“Cümbür Cemaat beni Sosyal Sigortalarda bilir fakat en düşük çalıştığım yer orası. Maliye Bakanlığında uzun yıllar çalıştım. Bütçe nasıl yapılır, para nasıl toplanır, tasarruf nasıl yapılır… Tüm hayatım bunlarla geçti. Para toplayan bir birimde yöneticiydim. Parayı topluyorsunuz, o parayı harcamanın ne kadar zor olduğunu görüyorsunuz. Parayı biriktirmek, vergileri toplamak kolaydır. Gönderiyorsunuz diğer yere, ‘Aman müsriflik olmasın para’ diye titriyorsunuz. Bütçe doğru, sürükleyici harcansın diyorsunuz. Devleti yönetenler, yani 83 milyondan aidat alan devleti yönetenler milletine hesap atamak zorundadır. Demokrasinin gereğidir bu. Hesap vermeyen bir siyaset demokrat olamaz.”

class=’cf’>

“SANDIĞI KOYUN MİLLETİN ÖNÜNE SEÇİM YAPALIM”

Devletin dövizle borçlanmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Tanıdık Olmayan bir ülkenin parasıyla kendi vatandaşından borç aldığında iktisatçılar buna ‘ilk günah’ diyor. İktisatçıların sözü bu. O günah işleniyor. Hani milliyetçilik, yurtseverlik? Kendi vatandaşın izlediğin hesaplı politika nedeniyle Türk lirasını değil de ABD dolarını tutuyor. Bankalardaki mevduatın yüzde 54’den fazlası tanıdık olmayan para.” ifadelerini kullandı.

Herkesin bu idareli tablodan etkilendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Belli Başlı soru biz bu buhranı nasıl aşacağız? Neler yapmalıyız oysa milletin omuzlarına yüklenen siklet her geçen gün artmasın? Bunun için ben çağrı yaptım. Sandığı koyun milletin önüne seçim yapalım. Demokrasilerde kural budur. Vatandaş seni her tarafta seçerse dersin ama ‘Kılıçdaroğlu, sandık dedin buyur vatandaş yeniden beni tercih etti’ olabilir. Çıkarsın ve nasıl çözeceğini de anlatırsın. ‘Bu olmaz’ diyorlar. Bu olmazsa yurttaş bu yükü daha fazla çekecek.” dedi.

class=’cf’>

“ORTA DİREK YOK OLDU”

Türkiye’nin üretmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, yiyecek ithalatının tarım üretimini olumsuz etkilediğini savundu. Bunun sadece çiftçilere değil, toplumun diğer kesimlerine de olumsuz yansımaları olduğuna göze çarpan eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Rahmetli Özal ne diyordu: ‘Orta sırık’. Orta yelken direği değil oldu. Devleti ayakta tutan orta direktir. Çiftçiyi ayağa kaldırmanın yolu, kırsala, eğer tarım yapılırsa, her köye bir ziraat mühendisi görevlendirmek zorundayız. Parasını devlet verecek. Gideceksin köye, köylüye takviye edeceksin. Toprak analizlerini yapacaksın, neyi ekip biçeceğini söyleyeceksin. Hayvancılık varsa bir veteriner devir edeceksin. İmamı gönderiyoruz, yeri geldiğinde öğretmeni gönderiyoruz. Ziraat mühendisi ve baytar de gönderebiliriz.”

class=’cf’>

Devletin hak, data, bilim ve akılla yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, parlamentonun işlevsiz bir kuruma dönüştüğünü ileri sürdü.

Ülke sorunlarını çözebileceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Demokrasi birinci yolumuz. Üreten Türkiye hedefimiz ikinci yolumuz. Üçüncü yolumuz sosyal bir devlet inşa etmek. Dinç bir sosyal devlet yapı etmek zorundayız. Hiç kimsenin aç ve açıkta kalmadığı bir Türkiye inşa etmek zorundayız. Dinç bir sosyal devlet olduğu vakit her evde kolaylık olur. İşsizlik temel bir sorundur. Bütün kötülüklerin anası işsizliktir. Onun da çözülmesi lüzumlu. Ve sürdürülebilirlik. Bu başarı hikayesini sürdürmemiz lüzumlu.” değerlendirmesinde bulundu.

class=’cf’>

“TÜRKİYE ’Yİ BİRLİKTE AYDINLIĞA ÇIKARTACAĞIZ”

Katılımcılara devasız olmamaları konusunda çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Bunların hepsi düzelecek. Bunların hepsini düzeltmeye kararlıyım. Benim siyasetten hiçbir beklentim yoktur. Tek isteğim var bu ülkede kimliği, inancı ve yaşam tarzı ne olursa olsun her evde huzurun olması lüzumlu. Bunun mücadelesini veriyorum. Bu mücadeleyi saptamak zorundayım. Yoksa aldığım aylığı, vicdanıma göre hak etmiyorum demektir. Bana milletvekilliği aylığını sizler ödüyorsunuz, vatandaşın vergisiyle alıyorum. İşsizlik varsa önleyeceksiniz. Türkiye ürettiği vakit işsizlik biter zaten. Türkiye ’yi üretimden koparırsanız işsiz çıkar ortaya.”

class=’cf’>

Devletin acilen yönetilmediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, “Devlet savruluyor. Fakat biz demokratik yolarla bu sorunu çözeceğiz. Birlikte, dostlarımızla beraber. Ben ‘dostlarımızla beraberiz’ dediğim zaman ‘Vay efendim kim?’ diyorlar. Dostlarımız, vatandaşlarımız. Biz bir ittifak oluşturduk adına Ahali İttifakı dedik. Hepimiz ne diyoruz; demokrasi, güçlendirilmiş parlamenter sistem, kalkınan, gelişen Türkiye, halkına hesap veren bir siyaset anlayışı diyoruz. Tüm bunların hepsini gerçekleştireceğiz fakat sizlerin oylarıyla, demokratik yollarla. Türkiye ’yi birlikte aydınlığa çıkartacağız.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının arkasından buluşma, basına kapalı olarak devam etti.

KILIÇDAROĞLU, ÇİLEK HASADINA DA KATILDI

Öte yandan erken saatte İncirliova ilçesine emrindeki Karabağ Mahallesi’ne giden Kılıçdaroğlu, işçilerin çilek hasadına katıldı.
Çilek yetiştiriciliği hakkında veri bölge Kılıçdaroğlu, topladığı çileklerden kendisini peşine düşüp takip eden basın mensuplarına da ikram etti. Kılıçdaroğlu, işçilerle yer sofrasında kahvaltı yaptı.

İlçedeki kıraathaneleri gezen, esnaf ve vatandaşla görüşen Kılıçdaroğlu, Açık Fikirli Büyükşehir Belediye Başkanı Açlık Çerçioğlu’nu da makamında ziyaret etti.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.