X
Cinsel ilişki ağrısının sebebi ve çözümü nedir?

Cinsel ilişki ağrısının sebebi ve çözümü nedir?

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:17
Cinsel ilişki ağrısının sebebi ve çözümü nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CİNSEL İLİŞKİ AĞRISI NASIL TANIMLANIYOR?
Cinsel birleşme sorasında yaşanılan ağrı, acı, yanma, batma gibi her türlü hastalık verici hisleri ‘cinsel ilişki ağrısı ’ (Disparoni) kapsamında tanımlıyoruz. Ülkemizde ve bütün dünyada epeyce sık görülen bayan ve erkeklerde rastlanılan bir cinsel fonksiyon problemidir. Amerikan Psikiyatri Derneği ’nin 2013 de yayınlanan DSM 5 derecelendirme sistemine tarafından ‘vajinismus sorunu ’ ile aynı kategoride; ‘Genitopelvik sızı ve Birleşme Bozukluğu ’ grubunda yer almaktadır.

CİNSEL BİRLEŞME AĞRISI NASIL SINIFLANDIRILIYOR? TÜRLERİ VAR MI?
Bu konuda birkaç sınıflandırmadan bahsedebiliriz. Cinsel birleşmede hissedilen ağrılar vajina girişinde hissedilen (yüzeyel) ve kasık bölgesinde (derin) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sorun ara sıra ilk cinsel tecrübe ile başlayabildiği gibi (Primer- Ilk disparoni), bazen de sonra da ortaya çıkmış olabilir (Sekonder- İkincil disparoni). Ara Sıra yalnızca bir partnere ya da duruma karşısında olabildiği gibi (durumsal), bütün partnerlere veya durumlara karşısında da olabilir (Genel disparoni). Psikolojik olabileceği gibi, maddi patolojilere de ast gelişebilir.

Belirli teşhisin konulmasında vajinal ultrason ve bir takım kan testleri yol göstericidir.

Derin disparoni tedavisi de altta yatan jinekolojik patolojinin giderilmesi ile yapılmaktadır.

CİNSEL İLİŞKİ AĞRISI TEDAVİSİ MUHTEMEL MÜ?
Evet mümkün. Başta tanının doğru şekilde konulması gerekiyor. Daha ardından da nedenlerinin saptanması ve nedene karşın tedavinin uygulanması şarttır. Psikolojik sorunlara alt cinsel ilişki ağrısı sorununda psikolojik tedaviler, jinekolojik nedenlilerde ise altta yatan organik patolojinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bazen de hem psikolojik ayrıca de maddi nedenler iç içe olabiliyor. Bu durumda da hem somut keza de psikolojik tedaviler birlikte uygulanmalı.

Cinsel ilişki ağrısının sebebi ve çözümü nedir

arpanetmedya.com’a katkıları için teşekkürler.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.