X
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan çiftçilere ‘tarım desteği’ çağrısı
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan çiftçilere ‘tarım desteği’ çağrısı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan çiftçilere ‘tarım desteği’ çağrısı

ABONE OL
Haziran 5, 2021 19:29
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan çiftçilere ‘tarım desteği’ çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ile Yozgat İstişare Toplantısına katıldı.

Toplantının gerisinde gazetecilere tanımlama yapan Oktay, Yozgat merkez ve ilçelerinde ihtiyaçlar zarfında aracısız olarak görüşmeler yapıldığını ve çözümler için kentte olduklarını aktardı.

Yüksek Çabuk Tren’in (YHT) devreye girmesi ile vatandaşların Sivas ve Yozgat’a araçları ile gitmeyi bırakacaklarını vurgulayan Oktay, trendeki konforun rahatlığının önemini açıklama etti.

Oktay, inşaatı sürekli havalimanında çözümleme yaptıklarını, altyapılar çalışmalarının yüzde 70’inin tamamlandığını ve planlandığı gibi inşaatın 2022 yılında bitirileceğini belirtti.

İstihdam ve üretime tüm şehirlerin dahil olması gerektiğini vurgulayan Oktay, bunun için altyapının önemli olduğunu ve zorunlu çalışmaların yapıldığını dile getirdi.

Demir yolu ve kara yolunda da önemli çalışmaların yapıldığını anlatan Oktay, çevre illerdeki temas yollarının daha iyi şartlara getirilmesi konusunda görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

class=’cf’>

Oktay son zamanlarda yaşanan kuraklıkla ilgili değerlendirmede de bulunarak şöyle konuştu:

“Yozgat bununla birlikte tarım bölgesi. Bu sene kuraklıktan dolayı bir takım sıkıntılar olduğunu, bununla ilgili çiftçiler nezdinde bilgiler alıyoruz. Bunu yakından takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız kuraklık destekleriyle ilgili çiftçilere 150 milyon lira ek hibe desteği başlatıldığını zaten dün ilan etti. Ben bugün Yozgat’ta bir kere daha betimlemek isterim, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların ertelenmesi konusu, diğer taraftan TARSİM’in ne dek kayda değer olduğunu bir defa daha görmüş olduk. Bütün Türkiye’ye TARSİM’in, kuraklık sigortasının ne kadar önemli olduğunu bir defa daha anımsamak isterim. Orada yüzde 70’e kadar önümüzdeki yıldan itibaren bunun devlet desteğinin artırılacağını ve hasarın yüzde 70-80’e kadar ödeneceğini biliyoruz. Bu ciddi bir fırsat. Bütün çiftçilerimizin bundan faydalanmasını arzu ettiğimi tasvir etmek isterim.”

Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerinin de verim kayıplarına göre dönüme 100 liraya dek doğrudan ödeme yapılacağını andıran Oktay, “Ödemeler çerçevesinde, kuraklıktan nedeniyle verim kaybı yaşayan buğday üreticisine özellikle akaryakıt ve gübre desteğini de eklediğimizde 150 liraya değin dekar başına ödemeden, bir destekten bahsediyoruz. Ben buradan ayrıca Yozgatlı ve hem de Türkiye’deki bütün çiftçilerimize bir defa daha tarif etmek isterim.” diye konuştu.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.