X
Dışarıdan görenler TV ünitesi sanıyor… Gerçek bambaşka!

Dışarıdan görenler TV ünitesi sanıyor… Gerçek bambaşka!

ABONE OL
Mayıs 23, 2021 08:19
Dışarıdan görenler TV ünitesi sanıyor… Gerçek bambaşka!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seferihisar açıklarında geçen sene 30 Ekim’de gerçekleşen 6.6 büyüklüğündeki yer sarsıntısı, onlarca vatandaşın ölümüne hem yüzlercesinin yaralanmasına yol açtı. Bölgede çoğu konutta ‘hafif’, ‘orta’ ve ‘ağır’ zarar oluşturan zelzele, geçen zamana karşın vatandaşlar üzerindeki etkisini hala sürdürüyor. Bayraklı gibi depremin yıkıcılığının yaşandığı öteki bir ilçe olan Bornova’da yaşayan 2 çocuk ve 5 torun sahibi emekli elektrik teknisyeni Mustafa Tozan, ailesiyle bu korkuyu atlatamayanlardan biri. Her sarsıntıda yakınlarının yaşadığı panik üstüne tedavi düşünen Tozan, barınak görevi görecek bir kabin tasarladı ve hayata dinmek için kolları sıvadı. Tozan 5 ay sonradan televizyon ünitesi olarak da kullanılan zelzele sığınma kabinini tamamlayarak evde en çok vakti geçirdikleri salona yerleştirdi.

Dışarıdan görenler TV ünitesi sanıyor... Gerçek bambaşka

Tozan, bilgisayar ortamında yapılan hesaplara tarafından 66 ton ağırlığa değin dayanıklı olduğu tespit edilen kabin hakkında şu bilgileri verdi:

“Tepe ve eni 1.80, derinliği ise 82 santimetre olan kabinin iskeleti NPI demirinden yapılırken üzeri de süngerlerle çevrili MDF plakalarla kaplandı. 4 kişinin sığabileceği kabinin içinde, kent elektrik şebekesinden bağımsız 3 gün enerji sağlayabilecek akümülatör mevcut, telefon şarjı için USB soket girişleri mevcut. Hayat desteği nedeniyle zelzele çantası, ilkyardım malzemeleri, battaniye, su ve atıştırmalıklar gibi araç ve malzemeler konuldu. Kabinde, mümkün depremde yaşanabilecek devrilmelere aleyhinde, içeridekilerin savrulmasını önleme amaçlı güvenlik kemerleri var. Kabinin iç bölümü, çarpmalardan koruma amaçlı süngerle buruşuk. Göçük altında kalma durumunda ise arama-kurtarma ekiplerini dikkat amaçlı ses sistemi konuldu.”

class=’cf’>

İzmir Mendereste 4.3 büyüklüğünde deprem..

İzmir Menderes’te 4.3 büyüklüğünde deprem..

‘HEDEFTE 110 TONA DAYANIKLISI VAR’

Deprem kabinini neden yaptığını anlatan Mustafa Tozan, “Gölcük depreminin sıkıntısını yaşayan bir nesiliz biz. Yok Edici deprem sonrası, ben ve ailem gibi bütün İzmirliler korktu. Depremde insanlarımız öldü. Bu nefret edilen şey ve panik, nasıl önlem alırım düşüncesine yöneltti. Fiilen ben elektrik teknisyeniyim. Bu kabin, tasarım ve imalatı dahil 5 ayda tamamlandı” dedi.

Salonda daha çok zaman geçirildiği için kabini bilhassa buraya koyduğunu gösteren Tozan, “Bu kabini çift amaçlı tasarladım. Ayrıca salonda bir TV ünitesi keza de muhtemel bir depremde barınak olacak şekilde tasarladım. Bilgisayar ortamında cihaz ve inşaat mühendisleri, durağan hesaplarını yaptılar. 66 tona dayanıklı. Bir sonraki hedefim ise 110 tona dayanıklısını yapmak.” diye konuştu.

class=’cf’>

‘EVDEKİLER ARTIK RAHAT’

6 katlı binanın zemin katındaki evlerine koyduğu kabin sonrası ev sakinlerinin bundan böyle daha kuytu olduğunu dile getiren Tozan, “Evvelden evdekiler, yalınayak dışarı koşardı. Acilen kabin içinde oturuyorlar. Yiyeceği, içeceği ve battaniyesi her şeyi içinde. Ben de eşim ve çocuklar da rahatladı. İnsanlara yararlı olabilirsem ne mutlu bana” diye konuştu.

Mustafa Tozan’ın bir firmada operasyon sorumlusu olan kızı 2 çocuk annesi Işık Halkası Tozan ise, “30 Ekim depreminden sonra hepimiz çok korkuyoruz. Zelzele artık bizim gerçeğimiz oldu. Ben, annem ve çocuklarım aşırı huzursuz oluyoruz. bu nedenle babam bu projeyi ilerletti. Tamamlayınca kendimizi fazla güvende hissetmeye başladık. Babamın gerçekte bir meslek başardığını düşünüyorum” dedi.

İzmirde deprem anından yeni görüntü.. Çocuğunun üstüne kapandı

İzmir’de yer sarsıntısı anından yeni bakış.. Çocuğunun üstüne kapandı
Aydanın babası o anları anlattı: O yol bitmek bilmedi... Annelik duygusuyla yaşam üçgeni açmış

Ayda’nın babası o anları anlattı: O yol sona ermek bilmedi… Analık duygusuyla hayat üçgeni açmış
İzmir depremi sonrası bilirkişi raporu hazırlandı: 22 gözaltı kararı

İzmir depremi sonrası bilirkişi raporu hazırlandı: 22 nezaret kararı

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.