X
Diyabet oranları neden artıyor?

Diyabet oranları neden artıyor?

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:17
Diyabet oranları neden artıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİYABET NEDİR?

Şeker Hastalığı, vücudumuzda bulunan ve pankreas adı bahşedilen salgı bezinin yeterli oranda insülin hormonu üretememesinden veya ürettiği hormonu etkin bir şekilde kullanamamasından kaynaklanan bir hastalıktır. Pankreas, insülin hormonu üretemediğinde glukoz da enerjiye dönüşemez ve kanda birikir. Bu şart kan şekerinin yükselmesine sebep olur. 

DİYABET ORANLARI NIÇIN ARTIYOR?

Ülkemiz, Avrupa genelindeki şeker hastalığı hastalarının sayısına bakıldığında, Rusya ve Almanya’nın hemencecik peşinde 3. sırada yer alıyor. Bu şaşırtıcı gerçek aslında Türkiye’deki erişkin nüfusun %15’inin şeker hastası olduğunu gösteriyor. Ülkemizde şeker hastalığı hastalığı ile ilgili farkındalığı olan birey sayısı da epeyce düşük. Şeker Hastalığı hastası olan kişilerin üçte biri kendisinde bu hastalığın olduğundan farkında yok. Türkiye’de her 5 kişiden sadece 1’i diyabet hakkında veri sahibi. Diyabet oranlarındaki artışın en büyük nedeni ise yaşam biçimlerinin sürekli değişiyor olması. Örneğin teknolojinin her geçen gün gelişiyor ve kendini yeniliyor oluşu iş yaşamında stresin artmasına, sağlıksız beslenmeye ve dingin bir yaşama sebep oluyor. Bilhassa Türk toplumu çoğalan teknolojiye çok ivedi adapte oluyor, onu zahmetsizce benimsiyor ve birçok süre da teknolojinin esiri oluyor.

Diyabetin artmasındaki bir diğer etken ise spor yapma alışkanlığının olmamasıdır. Ülkemizde düzenli spor yapma kültürü fazla gelişmemiştir. Bu da hareketsiz bir yaşamı beraberinde getirir ve şeker hastalığı riskini artırır. Ayrıca yetersiz ve fena gıda alışkanlığı da diyabete davetiye çıkaran bir diğer faktördür. Fast food ve hazır yemek yemek kültürünün artmasıyla birlikte şeker hastalığı oranlarında da artma meydana geldiği gözlenmiştir.

arpanetmedya.com’a katkıları için teşekkürler.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.