X
Doç Dr Ümit Savaşçı tarih verdi Vakalar 15 Nisandan itibaren düşecektir
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Doç. Dr. Ümit Savaşçı tarih verdi: ‘Vakalar 15 Nisan’dan itibaren düşecektir’

Doç. Dr. Ümit Savaşçı tarih verdi: ‘Vakalar 15 Nisan’dan itibaren düşecektir’

ABONE OL
Nisan 9, 2021 08:00
Doç Dr Ümit Savaşçı tarih verdi Vakalar 15 Nisandan itibaren düşecektir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, olgu sayılarındaki tırmanışa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aşılanmanın önemine vurgu yapan Doç. Dr. Savaşçı, genç vaka oranının arttığına değindi. Savaşçı, “Biz şu lahza 3’üncü pikin zirvesindeyiz, diyebiliriz. Bir Takım ilave önlemler alındı. Ramazan ayı geldiği için insanların hareketi azıcık azalacaktır. Bir Takım ek kısıtlamalar ile birlikte vakalar ayın 15’inden sonra düşecektir. Aşılama arttıkça vakaların azalışı daha da devam edecektir. Çok endişeli miyiz? Değiliz açıkçası… Çünkü 2’nci pikte bundan daha az olgu olmasına karşın hastanelerimizin yükü fazla fazlaydı, kayıplarımız da fazla fazlaydı; çünkü ağır vakamız çok fazlaydı. Bugünlerde uyarı ettiğimiz husus, bilhassa ihtiyar popülasyonda daha hafif seyrediyor, gençler daha fazla başvuruyor. Bunun da nedeni, hem gençlerin daha çok hareketli olması keza de aşısız olmalarından dolayı. Aşının her ne şartta olursa olsun ekstra koruyucu olduğunu ve şahısların hastalığı asemptomatik veya fazla hafif atlattığını saptama etmiş durumdayız” diye konuştu.

‘OKULLAR BİR SÜRE ONLİNE DEVAM ETMELİ’

class=’cf’>

Doç. Dr. Savaşçı, vakalarda bu artıştan daha sonra her yerde bir artışın olmasını beklemediklerini belirterek, “Bu artıştan daha sonra baştan bir yükselme dönemine gireceğimizi düşünmüyorum; çünkü aşılama fazla arttı. İsrail, bu olayı başardı, yüzde 75 bağışıklık sağladı. Bunun sayesinde de olgu sayıları sıfıra dürüst iniş eğiliminde. Sağlık Durumu Bakanı’mızın açıkladığı gibi ülkemizde günde 1,5 milyon doz aşı yapılabilir. Aşıda birazcık yavaş gidiyoruz. Bilhassa okullarımızda eğitim veren öğretmenlerimiz ve okulların bütün çalışanlarının hızlıca aşılanması bizim için çok kayda değer ya da önlem olarak okulların belirtilmiş bir zaman, 15-20 gün online eğitim ile devam etmesi, vakalar azalınca bitmiş açılması çok hoş bir önlem olabilir” dedi.

‘YAZ AYLARINA DÜRÜST RAHATLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Doç. Dr. Savaşçı, tam kapanmanın salgına fazla olumlu etkisi olacağını düşünmediğini kaydederek, “Bizim halkımız, bütün kapanmaya gittiğinde, bittiği zaman baştan çok pozitif temasa geçmeye başlıyor. Eğer bu dönemde de biz aşılanmayı fazla yaptırmazsak bütün kapananın bir anlamı olmayacağı gibi toplum üzerinde, esnaf, öğrenciler üzerinde negatif etkileri ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla tam kapanmayı ben çok yerinde görmüyorum. Ramazan ayında hareket azalacağı gibi biz de iftarlara gitmezsek ve sırası gelen vatandaşlarımız aşıyı mutlaka yaptırırsa bu salgının yaz aylarına içten çok rahatlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.