Doğa harikası Erfelek Tatlıca Şelalelerine ilgi

Doğa harikası Erfelek Tatlıca Şelaleleri’ne ilgi

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:42
Doğa harikası Erfelek Tatlıca Şelalelerine ilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esra AKSU/SİNOP, – SİNOP’un Erfelek ilçesinde iki ormanın birleştiği derin vadi içerisinden akan, irili ufaklı 28 şelaleden oluşan Erfelek Tatlıca Şelalelerini, her yıl ortalama 200 bini aşkın kişi ziyaret ediyor.
2011 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı kadar tabiat parkı bildiri edilen 70 hektarlık alana sahip Erfelek Tatlıca Şelaleleri, çevre iller aralarında bölgesinin maksimum ziyaretçi alan tabiat parkları aralarında yer alıyor. İrili ufaklı 28 şelaleden oluşan alanı özellikle ilkbahar ve yaz döneminde yerli ve yabancı turistler ziyaret ediyor. Şelaleler, kente gelen resim sanatçılarının da ilgisini çekiyor. Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü ’nün 2019 yılı Kurban Bayramı tatili için yayınlamış olduğu ziyaretçi raporunda Türkiye ’nin en çok ziyaret edilen Tabiat Parkları arasında 9’uncu sırayı bölge şelaleler, yılda ortalama 200 bini aşkın yerli ve tanıdık olmayan ziyaretçiyi ağırlıyor.
‘ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI’
Milli Parklar 10’unu Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, “Sinop’ta 5 tabiat parkımız mevcut. Bunların içinde en önemlisi, maksimum ziyaretçi bölge tabiat parkımız buradaki Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı. 45 hektar olarak ilan edilmişti, lakin eksik bir alandı. 2016 yılında bir alıştırma başlattık. Nihayetinde 2017 yılı itibariyle burası takriben 70 hektar civarında bölge halinde tescili yapıldı” dedi. Başyiği, şunları söyledi:
“Kurban Bayramı tatilinde geçmiş yıllara oranla Erfelek Tatlıca Şelaleleri, büyük bir ziyaretçi akınına uğradı. Bilhassa son 3 yılda bu ziyaretçi sayısında artış olduğunu da gözlemliyoruz. 2017 yılında 180 bin olan Tatlıca Şelaleleri ziyaretçi sayısı, 2018 ’de 210 bine yaklaştı, bu sene ise bugün itibariyle, daha yeni yıla 4 ay varken ulaştığımız ziyaretçi sayısı ise 226 bin rakamında. Bu sahiden iyi bir rakam. Yılsonuna değin 250 bini geçeceğiz diye tahmin ediyorum” dedi.
İstanbul’dan geldiği bölgede Erfelek Tatlıca Şelalelerini ziyaret eden Bilgin Kanel, geziden çok hoşnut kaldığını söyleyerek, “Buraları bütün gurbetçi arkadaşlarımıza tavsiye ederim gelip görmelerini. Tepeye çıkıp doğaya, tabiata karşı ayran içmelerini isterim.”
Şelalelerin yeşilliğinin kış günlerinde daha bambaşka güzelliğe büründüğünü anlatan Celal Türkcan, “Yaz kadar kışı da güzel. Buraya kar yağdığı süre arabasına güvenen tereddütsüz gelsin, kar manzarasını burada görsün. kış atmosferi var burada” diyerek, herkesi şelaleleri yakından görmeye misafir etme etti.

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.