Doktor anne koronavirüsü yendi, çocuklarına doyasıya sarıldı

Edirne Sağlık Müdürlüğü 112 Komuta Denetleme Merkezi'nde görevli 2 çocuk annesi Nihal Kaşıkçı, pandemi döneminde her sağlık durumu çalışanı gibi zorlu günler yaşadı. Kaşıkçı ile Trakya Üniversitesi Balkan Enstitüsü'nde öğretim görevlisi eşi Evrim Kaşıkçı birkaç gün arayla koronavirüse yakalandı. Kaşıkçı çifti evlerinde karantinaya girip hastalığı yenmeye çalışırken, çocuklarından uzakta kaldı. Dr. Kaşıkçı, hastalığı evinde atlatırken, durumu ağırlaşan eşi Evrim Kaşıkçı, kaldırıldığı hastanede günlerce tedavi görüp, evine dönebildi.

'ÇOCUKLARIM KENDİ BAŞLARINA KALDI'

Dr. Nihal Kaşıkçı, eşi ile birlikte benzer dönemde koronavirüse yakalandıklarında çocukları Ali (6) ile Mehmet'in (8) kendi yaşamlarını idame ettirmek zorunda kaldıklarını söyledi. Kaşıkçı, "Hastalığı ben ve eşim benzer dönemde atlattık. Ben aşılı olduğum için daha hafif bulgularla geçirdim ama eşim sağlık çalışanı değil, onda ağır seyretti ve hastanede yatmak zorunda kaldı. O süreçte de koskocoman zorluklar yaşadım. Evde çocuklarla kaldım ama onlara günlerce hiçbir şekilde dokunamadım, tezgâhtar olamadım. 6 ve 8 yaşındaki iki çocuğum ebeveyn olmadan kendi yaşamlarını idame ettirme durumunda kaldılar. Kendi kendilerine yemek yemek ısıttılar, banyo yaptılar. Bizim için engebeli bir tecrübe oldu" diye konuştu.

Koronavirüs salgını sürecinde kendisini en fazla güç durumun çocuklarına sarılamamak olduğunu bildiren Dr. Kaşıkçı, "Çocuklarımla ilgili pandemi sürecinde hastalığa yakalanmamızın dışında beni en fazla zorlayan onlara sarılamamak oldu. Eve gittiğimde normalde beni kapıda karşılarlar ve anında sarılırlar. Sarılamayınca, 'Anne niye müsade vermiyorsun' deyince, 'çocuğum önce dezenfekte olmam lazım' deyince üzülüyorlardı. Gerçi ardından süreçle birlikte adapte oldular. Bu kere ben dezenfekte olup onları öpmeye çalışsam da, 'bana yaklaşım anne' diyorlar. Bu şekilde onlar da sürece adapte oldular. Lakin dediğim gibi bir sağlıkçı anne olarak ben de annemi göremedim 1 yıldır. Bizler de virüs yükü fazla olduğu için yakınlarımıza hastalığı bulaştırma kaygımız fazla artı. Onlarla gizli kuytu görüşemiyoruz" diye konuştu.

class='cf'>

'BİZİ MOTİVE EDEN DİĞER ANNE VE ÇOCUKLARA YARDIM ELİ UZATMAK'

class='cf'>

Anneliğin de sağlıkçı olmak gibi, gecesi gündüzü olmayan bir tahsis olduğunu söyleyen Dr. Kaşıkçı, "Bizler fiilen pandemi sürecinde değil bundan önce de çocuklarımıza daha bebeklik döneminden itibaren evde bırakıp gece nöbetlerine geliyorduk. Bu şart yüreğimizi burksa da bizi motive eden şey hasta olan diğer annelere, çocuklara destek eli uzatıyor edinmek. Bununla ilgili acı tecrübelerimiz oldu kovid sürecinde. Kovid olan anne adayları, kovidli bebekler. Bu tür vakalarımız oldu" dedi.

'ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA EĞİTİN'

class='cf'>

Hekim bir anne olarak öteki annelere çocuklarını bilinçlendirmelerini öğüt eden Kaşıkçı, "Doktor bir anne olarak ilk önce önlem diyorum. Tedbirler konusunda biliyorsunuz kadın eğitilirse tüm toplum eğitilmiş olur. Çocuklarını da bu konuda eğitmeleri, özenli olmaları, maskeyi, mesafeyi, hijyeni yaşamın tümüne yaymaları gerekiyor. Esasında genel anlamda hijyen kuralları, mesafe kuralı çok kayda değer. Işlem bize bunları öğretti. Ben de kendilerinden çocuklarını eğitmelerini öneriyorum" ifadelerini kullandı.

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur