X
Doktorları bile şaşkına çevirdi! ‘Tehlikeli bir bomba taşıyorsun’

Doktorları bile şaşkına çevirdi! ‘Tehlikeli bir bomba taşıyorsun’

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
Doktorları bile şaşkına çevirdi! ‘Tehlikeli bir bomba taşıyorsun’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul ’da yaşayan 5 çocuk, 11 torun sahibi 73 yaşındaki Sefer Altan ’ın, 3 sene önce kalbine stent takıldı. Arkasından yürek pili ameliyatı olan ihtiyar adam son zamanlarda solunum yetmezliği ve uykusuzluk yaşamaya başladı. Rutin kontrol için hastaneye gelen Sefer Altan ’ın karın içerisinde 9.5 santimetrelik bir aort anevrizması saptandı. Doktorları bile şaşkına çeviren bu şart karşı Altan, tehlikeli bir operasyona alındı. Her iki kasık bölgesinden damarların bulunup özel bir araç gereç ile anevrizmanın kapatılması sonucu sağlığına kavuşan Sefer Altan, “Öğretmen, ‘kucağında tehlikeli bir bomba taşıyorsun ’ dedi. Fakat ben Türk hekimlerine güvendim” diye konuştu.

“5.5 SANTİMİ BULDUĞUNDA YIRTILMA RİSKİ ARTAR”

Operasyonun risklerine ve ciddiyetine uyarı çeken İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Yürek ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Veri Erdoğan, “Karın içindeki aort damarının çapı sıradan 2.5 santimetre. Bilhassa 5.5 santimi bulduğunda yırtılma riski artar. Sefer Bey ’de 9.5 santimetrelik büyükçe bir anevrizma ile karşılaştık. Anevrizmanın başlangıcı böbrek damarına fazla yakındı, çok nadir rastladığımız bir durumdu” ifadelerini kullandı.

“DAIMA TÜRK HEKİMLERİNE GÜVENDİM”

Operasyon öncesi nefes alamadığını ve çabuk yorulduğunu anlatan Sefer Altan, “Yürüyüş sırasında fazla çabuk yoruluyordum. Genel bir denetleme için hastaneye geldiğimde durum fark edildi. Öğretmen ‘kucağında tehlikeli bir bomba taşıyorsun ’ dedi. ‘Operasyon yapacağız ’ dediler ve kurtuldum. Daha önce bypass ameliyatı oldum. Daha Sonra kalp yetmezliğinden pil taktılar. Ben defalarca Türk hekimlerine güvendim” dedi.

“RUTİN MUAYENEDE ORTAYA ÇIKTI”

Altan ’ın kızı Emine Alpdağ ise babasının nefes almakta ve merdiven çıkmakta zorlandığını anlatarak, “Babam nefes alırken kısık kısık nefes alıyor, merdiven çıkarken ivedi yoruluyordu. Yorulduğu halde seri gitse de nefes alışverişi onu zorluyordu. Biz bu olanları normal bir kalp hastalığına bağlıyorduk. Bir şey olmaz diye düşünüyorduk. Rutin tetkik için geldiğimizde ultrasonda aort damar şişkinliği belirlendi. Hocanın ilk lafı ‘kucağınızda bir bomba taşıyorsunuz ’ oldu. Biz fazla sıkıntılı olduk ve korktuk. Çünkü fazla tehlikeli bir ameliyattı. Eve gitsen de, ameliyat olsan da tehlikeli dediler. Çare riskini göze aldık. İyi oysa de almışız, babam şu an ” ifadelerini kullandı.

Doktorları bile şaşkına çevirdi Tehlikeli bir bomba taşıyorsun


“OLDUKÇA BÜYÜK VE NADİR GÖRDÜĞÜMÜZ BİR KOŞUL”

Aort anevrizmalarının bilhassa ileri yaş, tehlike faktörü hastalarda çoğu kez görüldüğünü anlatan Doç. Dr. Mustafa Veri Erdoğan, “Karın içindeki aort damarının adi çapından daha artı genişlemesi ve balonlaşması sonucu hastada yaşamsal risk oluşturması durumu. Karın içindeki aort damarının çapı sıradan 2.5 santimetre. Özellikle 5.5 santimi bulduğunda yırtılma riski arttığından bunlara ya ameliyat ya da kapalı bir yöntemle tedavi öneriyoruz. Hastamız Sefer Bey bize geldiğinde raslantı saptama edilmiş bir anevrizmaydı. Hastanın diğer bir hastalığı sebebiyle çekilmiş tomografisi sonucunda takriben 9.5 santimetrelik oldukça büyük bir anevrizma ile karşılaştık. Anevrizmanın başlangıcı böbrek damarına da fazla yakındı. Bunun yanı sıra but damarlarında da tıkanıklık vardı. 9.5 santim fazla nadir rastladığımız bir durum” değerlendirmesinde bulundu.

“YILDA BİR KERE ULTRASONLA TEFTIŞ ÖNERİYORUZ”

Bu hastalığın çok sinsi olduğunu belirten Doç. Dr. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Çoğu hastada hiçbir semptom vermeyebilir. Bazen bir karın ağrısı ve sözde semptomlar görülebilir lakin burada en büyük can sıkıntısı hastanın ilk şikâyeti anevrizmanın yırtılması olabilir. Yırtılma olduğunda da çoğunlukla birçok hasta hastaneye yetişemeden hayatını kaybedebilir. Hastaneye yetişebilen hastalar da çok riski bir ameliyata girmek zorunda kalabiliyor oysa bu da oldukça problemli bir süreci doğurabiliyor. Şikâyet vermemesi ve anevrizmanın bu değin büyümüş olması da büyük bir riskti.  Tehlike faktörleri varsa bilhassa uzun vakit sigara içiciliği, ailede ani vefat öyküsü, koroner atardamar dediğimiz bypass öyküsü, diyabeti olan 50 yaş üstü bütün hastalara yılda bir defa ultrasonla bir denetleme öneriyoruz. Bunları hekimlerine başvurarak yapabilirler.”

“ZAYIF HASTALAR DIŞARIDAN BİLE AYRIM EDEBİLİR”

Her iki kasık bölgesinden damarları bulduklarını özel bir teknikle bu anevrizmayı içten kapattıklarını anlatan Doç. Dr. Erdoğan, risk faktörlerine dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu:

“Sigaranın mutlaka bırakılmasını öneriyorum. Uzun süre sigara içen şahısların de mutlaka kesik kesik kontrollerini yaptırmaları gerekiyor. Şeker Hastalığı hastaları ise ailelerinde kalple ilgili ani vefat tablosu varsa mutlaka kesik kesik kontrollerini yaptırmalılar. Hastamız çok kilolu olduğundan kendisi farkına varamamış. Ama çelimsiz hastaların ellerini karınlarına koyduklarında orada atar bir kitle ayrım ederler. Biz çoğu hastayı bu şekilde tetkik esnasında tespit edebiliyoruz. Bir Takım çok cılız hastalarda dışarıdan bile o kitlenin attığı görülebilir. O nedenle kişi bu konuda farkındalığını geliştirmeli, bu tür durumları ciddiye almalıdır.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.