Elektrikli scooter kullanımına düzenleme geldi 15 yaş altı kullanamayacak

Elektrikli scooter kullanımına düzenleme geldi! 15 yaş altı kullanamayacak

ABONE OL
Haziran 3, 2021 16:33
Elektrikli scooter kullanımına düzenleme geldi 15 yaş altı kullanamayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) toplantısı İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında Çırpıcı 1453 Sosyal Tesisleri’nde toplandı. Toplantıda İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından, pandemiyle birlikte kullanımı gelişen paylaşımlı elektrikli scooterların kullanıma karşın hazırlanan yönerge teklifi görüşüldü. Yönerge oybirliği ile kabul edildi.

İBB, oy birliğiyle kabul edilen yönergeyle birlikte elektrikli scooter hizmeti veren firmaları kayıt altına alarak lisanslayabilecek. Lisanslar 2 yıl geçerli olacak. 15 yaşını doldurmayanlar paylaşımlı elektrikli scooter hizmetinden yararlanamayacak. Maksimum sürat 25 kilometre olacak, yetkili firmalar belediyeye işgaliye bedeli ödeyecek ve elektrikli scooterlar sadece bisiklet ve araç yollarında kullanılabilecek. Elektrikli scooterların kaldırımda kullanımı ise yasaklandı.

Firmalar, paylaşımlı scooter izni için, faaliyet gösterecekleri ilçeleri, scooter sayı ve durak yerlerini belirleyerek UKOME kararı alınmak üzere 15 Haziran – 15 Temmuz tarihleri aralarında İBB’ye başvuruda bulunacak. Yönergeye kadar, elektrikli scooterları sadece belediyenin müsade verdiği yerlerde park edebilecek ve firmalar işgaliye bedeli ödeyecek. Firmalar, negatif hava koşullarında kullanıcılara bilgilendirme yapacak, icabında scooteri kullanıma kapatacak. Gezi sonunda kullanıcıya, başvuru formu süresi, dilekçe tutarı ile saat ve tarihi yazar fatura kesilmesi zorunlu olacak. Elektrikli scooter sadece bisiklet yolu ile karayolunda kullanılacak, kaldırımda kullanımı yasaklanmış olacak. Scooter ile toplu nakliye araçlarına girilemeyecek. Elektrikli scooterlara birdenbire artı kişi binemeyecek.

class=’cf’>

SCOOTERIN NE ŞEKİLDE, NERELERDE KULLANILACAĞI VEYA KULLANILAMAYACAĞI BELİRLENDİ

Ulaştırmadan Sorumluluk Sahibi İBB Genel sekreter Yardımcısı Orhan Demir, “Daha evvelden scooterların kullanıma ilişkin hiçbir yasal düzenleme yoktu. Kaç tane olduğunu, nerelerde kullanılacağı, kimlerin kullanacağı, özelliklerinin ne olacağı, hızları hiçbir konuda bir kanun, yasa, mevzuat yoktu. Ulaştırma Bakanlığı bir scooter yönetmeliği hazırladı. Bu yönetmenlik ilerde kullanılacak scooterların sayılarını saptamak, kaç tane şirketin scooter işletebileceği, bunların ilçelere nasıl dağılacağı şeklinde asıl esaslar yönetmelikte vardı. Lakin İstanbul’a özel direktif, İstanbul’un hangi bölgelerinde kullanılabileceği, sayısının ne olacağı UKOME kararına bağlanmıştı. Burada geçen yönerge de gerçekte İstanbul’da scooterın ne şekilde, nerelerde kullanılacağı veya kullanılamayacağı belirlendi. Hızları belirlendi” dedi.

ŞU AN İSTANBUL’DA KAÇ TANE SCOOTER OLDUĞUNU KİMSE BİLMİYOR

class=’cf’>

Kullanımda olan elektrikli scooter sayısının bilinmediğini bildiren Demir, “Şu an İstanbul’da kaç tane scooter olduğunu kimse bilmiyor. İstanbul’da verilebilecek scooter lisansı sayısını belirledik. Lakin bundan daha sonra kimlere verildiği, bu scooterların data paylaşımı yolu açıldı. Nerden kiralandığı, nereye bırakıldığı, nerelerde kullanıldığında hem Bakanlık ayrıca de İBB görebilecek. En manâlı kısmı denetleyen kuruluşun da kesin olması. O da muhakkak değildi. Scooterların düzene gireceğini umuyoruz. Tahmin edilen şu anki sayıyı kimse bilmiyor lakin 30 bin civarında olduğu varsayım ediliyor. Bütün dünya örnekleri üç aşağı beş yukarı bu sayıya yakın olarak nüfusa emrindeki olarak belirliyor. Bakanlığın çıkardığı yönetmelikte şehirde yaşamış her 200 kişiye bir scooter oranıyla çıkmıştı. Biz de aynı oranı benimsedik. 75 bin scooter İstanbul’da olacak. Scooter işletmek isteyen her bir şirkete bu sayısının maksimum 5’te biri verilecek. Başvuları alırken de şartlar var. Herkes istediği gibi scooter işletemeyecek” biçiminde konuştu.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.