X
Emine Erdoğan, özel gereksinimli çocukların anneleriyle buluştu

Emine Erdoğan, özel gereksinimli çocukların anneleriyle buluştu

ABONE OL
Mart 18, 2021 10:02
Emine Erdoğan, özel gereksinimli çocukların anneleriyle buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emine Erdoğan, Devlet Konukevi’nde düzenlenen yemekte ayrı engel gruplarından özel gereksinimleri olan çocukların anneleriyle buluştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ’un da katıldığı programda, anneler, özel çocuklar adına çözüme kavuşturulmasını bekledikleri taleplerini iletti.

‘GELİŞMİŞLİK HERKESİN HAYATA EŞİT KATILIMIYLA ÖLÇÜLÜR’

Emine Erdoğan, hayatın herkese bambaşka yükler paylaştırdığını belirterek, “Kayda Değer olan yüklerimize omuz devretmek. O tedirgin süreçte yoldaş elde etmek. Ben de özel ihtiyaçları olan çocuklarımızın anneleri ile sizlerle birlikte edinmek istedim. Sorunları ve ihtiyaçları birlikte konuşalım diye arzu ettim. Bakanlarımız, yetkililerimiz burada. Sizlerin söyleyecekleri en içten politikaların belirlenmesinde ışık olacaktır” dedi. Bir toplumun gelişmişliğinin herkesin hayata eşit ve adaletli katılabilmesiyle ölçüleceğini gösteren Erdoğan, ” bir eğitim sisteminiz olabilir; fakat onu gerçekten çok iyi kılan engelli bireylerin de eşdeğer faydalanabilmesidir. Şehirlerimizi güzelleştirmek namına mimari harikalar yapabilirsiniz; ama merdivenler yüzünden engelli bir birey mutlu değilse, doğrusu hiçbir güzelliği yoktur. Aynı şekilde her gün yeni bir keşfin yapıldığı teknoloji dünyası övünç meselesi olabilir; fakat bu dünya, engelli bireylerin kullanımına açık değilse, aslında fazla da büyük bir gelişmeden bahsedemeyiz” ifadelerini kullandı.

‘YAŞAYAN BİLİR’ SÖZÜNÜ PRENSİP OLARAK ALMALIYIZ’

Görme engelli bir çocuğun ihtiyacı ile otizmli bir çocuğun ihtiyacının aynı olmadığına işaret eden Erdoğan, “Bu farklılıkları yalnızca ‘engellilik’ başlığı aşağı toplayamayız. Her grup için ince elenip sık dokunmuş öbür çözümler geliştirmemiz gerekiyor. Bu noktada ‘yaşayan bilir’ sözünü esas bir ilke olarak almalıyız. Politikaları oluştururken annelerin tecrübelerinden çıkaracağımız fazla ders var. Gövde insanı meydana getiren öğelerden yalnızca biri. İnsan ruhuyla, gönlüyle, aklıyla da var. Evlatlarımızın bütün bu hasletlerini, cevherlerini açığa dışında tutmak için uğraş vermeliyiz. Bu yolda katiyen yalnız olmadığınızı bilmenizi isterim. Devletimiz defalarca yanınızda. Bizler yanınızdayız” dedi.

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.