X
Endişendiren haber! Tuz Gölü küçülüyor, 1 km’lik çekilme var

Endişendiren haber! Tuz Gölü küçülüyor, 1 km’lik çekilme var

ABONE OL
Haziran 6, 2021 09:43
Endişendiren haber! Tuz Gölü küçülüyor, 1 km’lik çekilme var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aksaray, Ankara ve Konya sınırları içinde yer alan Tuzlu Gölü, su çıkışı olmadığı için ‘kapalı göl’ özelliğini taşıyor. Göl, ülkenin tuz ihtiyacını büyük bir oranda karşılarken birçok flamingo olan kuşların göç yolunda bulunmasından nedeniyle da çoğu kuş türü ilkbahar ve yaz aylarında burada konaklıyor. Yaz döneminde ise binlerce yerli ve tanıdık olmayan turistin ziyaret ettiği gölde, su seviyesi kuraklık nedeniyle ciddi oranda çekildi.

Endişendiren haber Tuz Gölü küçülüyor, 1 kmlik çekilme var

BU YIL ERKEN PEMBELEŞTİ

Gölün Aksaray- Ankara kara yolu yakınlarındaki bölümünde, suyun içinde yaşamış algler, sıcaklığın ve tuzluluğun arttığı temmuz ve ağustos aylarında kırmızı renkli beta-karoten madde üreterek güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kendisini koruyor. Tekrar bu dönemde halobakteriler ise fazla ürediği için gölün rengi, pembe veya kırmızıya bürünüyor. Sıcaklık azalınca veya yağmurlu dönem başlayınca da göl, yeniden eski haline kavuşuyor. Ancak bu yıl kuraklık sebebiyle göl haziran ayı başından itibaren pembeleşmeye başladı.

Endişendiren haber Tuz Gölü küçülüyor, 1 kmlik çekilme var

class=’cf’>

‘GÖLDE 1 KİLOMETRELİK ÇEKİLME VAR’

Tuzlu Gölü’nde bilimsel incelemeler yapan Dr. Hatice Ünal Ercan, göldeki kuraklıktan dolayı tuz tabakasının oldukça azaldığını, iç kısımlarda ise organik malzemelere alt olarak pembeleşmelerin daha fazla arttığına uyarı çekti. Ercan, şunları söyledi:
“Bu pembe renk yoldan geçenlerin ve turistlerin çok fazla dikkatini çekiyor. Halkımız araçlarını park ederek ya da tesislerden Tuzlu Gölü ’ne antre yapıyorlar. İnsan faktörü doğanın kirlenmesine sebep oluyor. Tuzlu Gölü çevresindeki tuz yapısı ve mineralleriyle ilgili özel bir şirketle bir çalışma yapıyoruz. Tuzlu Gölü’ndeki küçülme kıyıdan itibaren görünüyor. Takriben 50 yıl öncesine kadar esas yola yakın olduğunu görüyoruz. Günümüzde ise sınırın bir kilometre içeri girdiğini, son iki yıldır yaşanan kuraklıktan dolayı Tuzlu Gölü ’nün daha merkeze doğru çekildiğini ve küçüldüğünü görüyoruz. Bu sadece halk müziği açısından değil, çevresindeki tarımsal faaliyetlerle artı su tüketimi de gölün küçülmesine sebep oluyor. Burası birçok kuş türünün göç yolu üzerinde bulunuyor. Su olmayınca çoğu kuş türü de sulak alanlara rotasını değiştiriyor.”

Endişendiren haber Tuz Gölü küçülüyor, 1 kmlik çekilme var

class=’cf’>

‘YARIM SANTİMETRELİK TUZ TABAKASI VAR’

Gölde araştırma yapan gruptan Yerbilim Mühendisi Umut Barışma Ülgen ise, “Burası Türkiye ’nin cennet köşelerinden birisidir. Tuzlu Gölü, yalnızca tuzlu ekonomisiyle yok turizmiyle fazla önemli. Üç gündür yüzeysel bir egzersiz sergiliyoruz. Buradan aldığımız verilerle daha detaylı bir proje için TÜBİTAK ile milletlerarası projeler hazırlayıp sunacağız. Çalışmalarımız esnasında Tuz Gölü ’nden örnekler alırken, kuraklık sebebiyle normalde 5-6 santim tuzları kesip altından misal alacakken, yarım santimlik tuzlarla karşılaştık. şu anda olması gerekenden fazla daha az tuzlu var. Kuraklık çok fazla olduğu için su fazla eksik kalmış. Bunu baktığımız zamanda görüyoruz. bununla birlikte çevre arazileri gezdiğinizde tarlada ürün de değil. Bu kuraklık, gölü ve çevresini ciddi oranda etkilemeye başlamış. Suyumuzun değerini daha çok bilmemiz gerekli” diye konuştu.

class=’cf’>

Endişendiren haber Tuz Gölü küçülüyor, 1 kmlik çekilme var

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.