Erdoğan HİSARA Füze Sistemini Suriye sınırımıza yerleştireceğiz

Erdoğan: HİSAR-A Füze Sistemini Suriye sınırımıza yerleştireceğiz

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:35
Erdoğan HİSARA Füze Sistemini Suriye sınırımıza yerleştireceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aslıhan ALTAY KARATAŞ- Muhammet BAYRAM- Harun ÖZALP- Hasan AKYILDIZ/KIRIKKALE, – CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, “ASELSAN ve ROKETSAN göre en ince ayrıntısına kadar ulusal ve yerli olarak geliştirilen HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemini, çok lakin çok önemli görüyorum. Bu sistem, yapılan nihai sistem testlerinde hedefi yüzde yüz başarıyla imha etti. İnşallah bu sistemi, mümkünse hemencecik Suriye sınırımıza yerleştirerek kayda değer bir eksiğimizi gidermiş olacağız” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırıkkale Yahşihan’da ‘Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisini (MAAT) Devreye Alma Töreni’nde konuştu. TSK’nın envanterinde bulunan mühimmatın çevreye hasar vermeden ayrılması ve ayıklanmasının kritik bir alıştırma olduğunu gösteren Erdoğan, “Bu tesis 2012 yılında yaşanan elim bir kazanın ardından faaliyetlerine ara vermişti. Tesisimizin bitmiş devreye alınmasıyla kayda değer bir eksiğimizi gidermiş olduk. Yılda 3 bin ile 6 bin ton arasında başvuru dışı mühimmatı işleyecek bu tesis ‘sıfır atık’ ilkesiyle tüm ürünleri geri dönüşüme hazırlayacak. Bu tesisin ülkemize ve ordumuza kazandırılmasına emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. bu arada ülke genelinde ‘sıfır atık projesine’ verdiği önem nedeniyle de eşimin bu gayretlerinden nedeniyle müsaadenizle kendilerine de çok teşekkür ediyorum” dedi.
‘BÜTÇEMİZ 60 MİLYAR DOLARLIK PROJE HACMİNE ULAŞTI’
Türkiye’nin şimdi Suriye’de ve Libya’da ilk elden sahada çaba veren, keza Katar’dan Kosova’ya, Afganistan’dan Somali’ye değin o kadar çok yerde askeri misyon görevi yürüten bir ülke olduğunu aktaran Erdoğan, “Türkiye’nin son 17 yılda savunma sanayinde yürüttüğü kritik incelemeler olmasaydı, bugün bırakınız sınırlarımız dışını, kendi topraklarımızda bile terör örgütleriyle uğraş edemez hale gelebilirdik. Bu galibiyet tablosu fazla uzun sıkıntılı ve fedakârlıklarla örülü bir gayretin sonucudur. Mesela 2002 yılında yalnızca 62 savunma projesi yürütülürken bugün bu sayı 700’e yaklaştı. Savunma sanayisi bütçemiz, 5,5 milyar dolardan yaklaşık 11 katlık bir artışla 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaştı. İhale süreci sürekli projeler de göz önüne alındığında, karşımıza 75 milyar doların üzerinde bir soylu davranış çıkıyor. Sektörün cirosu 2002 yılında 1 milyar dolarken bugün 9 milyar dolar düzeyine yükseldi. Daha önce adeta yok seviyesinde olan araştırma-geliştirme harcaması 1,5 milyar doları buldu. Bugün dünyanın en büyük savunma şirketleri listesinde 5 firmayla temsilcilik ediliyoruz” diye konuştu.
‘EN HOŞ CEVABI MİLLİ SAVAŞ UÇAĞIMIZLA VERECEĞİZ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerlilik ve milliliğin bilhassa savunma sanayinde olmazsa olmaz bir durum olduğunu, son 17 yılda yaptıkları hamleler sonucunda yerlilik ve millilik oranının yüzde 20’lerden yüzde 70’lere çıktığını kaydetti. Erdoğan, şöyle konuştu:
“Suriye ve Libya’da karşılaştığımız durum, füze savunma sistemlerine daha çok önem vermemiz gerektiğini göstermiştir. Bu çerçevede ASELSAN ve ROKETSAN tarafından adamakıllı milli ve yerli olarak geliştirilen HİSAR-A Hain İrtifa Hava Savunma Füze Sistemini, çok fakat fazla kayda değer görüyorum. Bu sistem, yapılan nihai sistem testlerinde hedefi yüzde yüz başarıyla yıkım etti. İnşallah bu sistemi, mümkünse derhal Suriye sınırımıza yerleştirerek önemli bir eksiğimizi gidermiş olacağız. Sistemin geliştirilmesi ve menzilinin uzatılması çalışmalarını da hızlandırıyoruz. İlk yerli ve milli havadan havaya füzemizin üretilmesi nedeniyle yürüttüğümüz proje kapsamında geliştirilen Bozdoğan manzara içi ve Gökdoğan görüş ötesi füzelerinin testleri de başarıyla gerçekleşti. Bozdoğan füzemizi inşallah en kısa sürede envantere alacağız. Bu galibiyet sayesinde uzun menzilli hava savunma sistemimiz Siper’in çalışmalarında da kayda değer ilerleme kaydettik.”
‘YERLİ SAVAŞ UÇAĞI 2023’TE HANGARDAN ÇIKACAK’
Erdoğan, yüzde yüz yerli tasarım, birincil millî savaş gemisi olan Milgem ’in dördüncü korvetini filoya kattıklarını, millî gemisavar füze sistemi Atmaca’yı bu gemiye entegre ederek atışını başarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti. Erdoğan, “Bu gemileri bundan böyle ihraç etmenin de gururunu yaşıyoruz. Ada Sınıfı Korvetlerimizin devamı niteliğindeki Milgem Projesi’nin beşinci gemisinin inşasına da başladık. Havuzlu tümdengelim gemimiz Anadolu’yu tamamlamak üzereyiz. İnşallah tümdengelim gemimizi bu yılın sonunda Deniz Kuvvetlerimize teslim edeceğiz. Türkiye bu hacimde gemiye sahip sayılı ülkelerden biri olacaktır. Tasarımından üretimine her aşamada yerli olacak savaş uçağımızı, inşallah 2023’te hangardan çıkaracağız. Türkiye’yi F-35’leri vermemekle korkutma edenlere en güzel cevabı, kendi millî savaş uçağımızla vermiş olacağız” dedi. 
‘BİZE LAZIM OLAN TOPYEKÜN BİR GÜÇ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıntılarıyla millî tasarım olan Gökbey helikopterinin de test uçuşları sonrası süratli üretime geçeceğini belirterek, şunları söyledi:
“Daha pozitif cephane içeren, son teknoloji elektronik harp ve tabanca sistemleriyle donatılmış, dünyada sadece iki örneği bulunan Ağır Derslik Taarruz Helikopteri projesine de başladık. Tank, hafif zırhlı araç, helikopter, insansız hava arabulucu ve füze sistemlerinin motor ve kuvvet transfer sistemlerinin geliştirilip üretilmesi amacıyla projeler başlattık. Yerli savaş uçağımız dâhil, bütün platform ve sistemlerimizde, inşallah kendi motorumuzu kullanacağız. Savunma sanayiimiz sadece bugünün ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor, geleceğin harp teknolojilerini de çoktan tasarlıyor ve hazırlıklarını yapıyor. Bize lazım olan, keza siyasi keza idareli ayrıca askerî ayakları olan topyekûn bir güçtür. Eğer Türkiye, son dönemde yaşadığı saldırıların, maruz kaldığı oyunların, üstünde sergilenen senaryoların üstesinden başarıyla gelebilmişse bunu siyasi, idareli ve askerî gücünü aynı anda artırmasına borçludur.”
‘EKONOMİDEKİ SALDIRILARA KARŞIN HEDEFTEN KOPMADIK’
Milletin fitnecilere, bozgunculara, cuntacılara, darbecilere, vesayet heveslilerine, asla haysiyet etmediğini vurgulayan Erdoğan, “Hamdolsun ülkemizi nice badirelerden geçirerek bugünlere getirdik. Siyasette dünyada sesimizi dinleten, masada ağırlığı olan bir ülke hâline geldik. Ekonomide uğradığımız onca saldırıya karşin, hedeflerimizden kopmadık, yolumuzda kararlılıkla yürüyoruz. Askerî olarak ayak bastığımız her yerde farkımızı gösteriyor, dengeleri değiştiriyor, hayır duayla anıldığımız bir iklim oluşturuyoruz. Bu görüş karşısında yarınlarımıza fazla daha güvenli şekilde bakabiliyoruz.” ifadelerini kullandı. Erdoğan hem, Van’da meydana gelen çığ faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.