X
Festus Okey’in gözaltında ölümüne ilişkin davada karar! 16 yıl 8 ay hapis cezası
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Festus Okey’in gözaltında ölümüne ilişkin davada karar! 16 yıl 8 ay hapis cezası

Festus Okey’in gözaltında ölümüne ilişkin davada karar! 16 yıl 8 ay hapis cezası

ABONE OL
Mart 17, 2021 17:34
Festus Okey’in gözaltında ölümüne ilişkin davada karar! 16 yıl 8 ay hapis cezası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul 21. Ağır Cinayet Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan polis memuru Cengiz Yıldız’ın avukatı Vehbi Kahveci ile Festus Okey’in ailesinin avukatı katıldı.

Koronavirüs salgını sebebiyle basın mensupları ve izleyicilerin alınmadığı duruşma, Ses ve Gösterme Bilişim Sistemi ile kaydedildi.

Davayı karara bağlayan duruşma heyeti, davalı Cengiz Yıldız’ı “muhtemel kast altında bile bile öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Suçun niteliği, işleniş biçimi, olayın seyri ve öngörülen yaptırım gerekçeleriyle müebbet hapsi 20 yıla düşüren heyet, sanığın geleceği üzerindeki mümkün etkilerini de dikkate alarak cezayı 16 sene 8 avuç içi indirdi.

Heyet, karar kesinleştiği takdirde olayda kullanılan silah ve şarjörün idareye teslimine, maktulden ele geçtiği kayıtlı kokain maddesi ve ambalajının da zoralımına hükmetti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Kapatılan Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Nijeryalı Festus Okey’in, 20 Ağustos 2007’de gözaltında iken ölümüne neden olmakla suçlanan polis memuru Cengiz Yıldız hakkında, “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 3 ila 6 yıl arasında hapis cezası istenmişti.

Davanın görüldüğü İstanbul 21. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi, 13 Aralık 2011’de verdiği kararda, polis memurunu “taksirle öldürmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırmıştı.

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 1. Suç Oluşturan Dairesi, yerel mahkemenin kararını usulden bozmuştu. Daire, Festus Okey’in ailesinin avukatlarının müdahillik talebinin reddedilmesini usule tutarsız bularak, tekrar yargılama yapılması için dosyayı mahkemeye göndermişti.

Yerel mahkeme, 5 Haziran 2014’de yapılan duruşmada, davalı Cengiz Yıldız’a 13 Aralık 2011’de “taksirle ölüme sebebiyet saptamak” suçundan verilen 4 yıl 2 ay hapis cezası kararında direndiğini açıklamıştı.

Yargıtay 1. Canice Dairesi, lokal mahkemenin kararını her yerde inceleyerek, bozulmasına hükmetmişti.

Kararda, “Nijerya uyruklu maktulün açık kimlik bilgilerinin tespitiyle nüfus tescil örneğinin getirilmesi ve katılma talep eden ile maktul arasında akrabalık bağının bulunup bulunmadığının araştırılması sonucuna kadar katılma istemi konusunda karar verilmesi gerektiği gözetilmeden yetersiz incelemeyle hüküm kurulması isabetsizliklerinden diğer yönleri incelenmeksizin bozulmasına” ifadeleri kullanılmıştı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.