X
Filozoflar yurdu Tarsus

Filozoflar yurdu Tarsus

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
Filozoflar yurdu Tarsus
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir grup Tarsus sevdalısının 2017 ’de başlattığı ve ‘Tarsus Benim, Tarsus Hepimizin ’ sloganıyla yola meydana çıkan gönüllüler, kentlerini yurtiçi ve yurtdışında da tanıtmak için çalışıyor. Tarsus ’un turizm potansiyeli içeren değerlerini dünyaya açma girişimlerini sürdüren gönüllülerin yeni hedefi 2022 ’nin Aratos yılı duyuru edilmesi…

Tarsus 10 bin takvim tarihiyle dünyadaki birincil yerleşim merkezlerinden biri. Benzerlerinden farklı olarak Tarsus ’ta, 10 bin yıl her tarafında uygarlık aralıksız devam etmiş. Bu sürede şehir halkı hiç terk edilmemiş, üzerinde hayat hiç eksilmemiş. Bu köklü geçmiş baştan sona ziyaretçiler tarihe, kültüre ve yemek zenginliğine doyabileceği bir şehirle karşılaşıyor.

Filozoflar yurdu Tarsus

Tarsus Gözlükule Höyüğü ’nde yapılan kazılar, bu yörede ilk yerleşmenin Yeni Taş Çağı ’nda başladığını ortaya koyuyor. Kilikya ’nın başkenti ve Anadolu ’nun da en eski yerleşimlerinden olan Tarsus, eski çağlardan beri fazla zengin tarihi, dinler açısından büyük öneme sahip kültürel yapısı, dünyanın ilk kanalizasyonlu Roma yolu gibi çoğu kazıbilimsel kalıntıyı barındırıyor.

İlk santral buradaydı

Türkiye ’deki elektrik enerjisi 1902 ’de Tarsus ’ta kurulan santralla üretilmeye ve yurt genelinde kullanılmaya başlamış. Sultan İkinci Abdülhamit döneminde kurulan santral tamamen İstanbul ’da elektrik yokken Tarsuslular ışıl ışıl yaşıyorlarmış. Tüm bunların yanı sıra dünyanın ilk Roma hamamı da Tarsus ’ta.

Filozoflar yurdu Tarsus

Tarihte Cicero gibi filozof ve hatiplerin yönettiği Tarsus, dini inançlar yönünden de çok manâlı bir kent. Kuran ’ın Kehf Suresi ’nde geçen Ashab-ı Kehf ’in (Yedi Uyurlar) kaldığı mağara Tarsus ’ta. İncil ’in (Yeni Ahit) yazarlarından biri olan Aziz Pavlus da Tarsus ’ta doğmuş ve yaşamış (Saint Paul). Bu sebeple; Saint Paul ’ün Tarsus ’ta yaşadığı evin kalıntıları bugün, ‘Saint Paul Kuyusu ’ olarak önemli bir ziyaret mekânına dönüşmüş. Geçmişte bu kuyudan içilen suyun tanrısal olduğuna inanılırmış. Paul ’ün Tarsus ’ta yaşadığı evin kalıntıları bugün, ‘Saint Paul Kuyusu ’ olarak manâlı bir ziyaret mekânına dönüşmüş. Geçmişte bu kuyudan içilen suyun tanrısal olduğuna inanılırmış. 

2022 Aratos yılı olsun

Kıtlık yılında Tarsus ’a ağırlama edilen ve gelişiyle birlikte bereket bereket getiren Hz. Danyal ’ın türbesi de her inançtan kişiler tarafından ziyaret ediliyor. Kudüs ’teki Kıyamet Kilisesi ’nden daha sonra en tanrısal kiliselerden biri kabul edilen St. Paul Kilisesi de Tarsus ’ta. Aziz Paul ’ün adını içeren mabet, Anadolu ’nun şaheser kiliselerinden biri olarak görülüyor. 11 ’inci yüzyılda yapılan kilise, günümüzde anıt müze olarak ziyarete açık durumda.

Ayrıca Şahmeran efsanesinin geçtiği yer Tarsus. Şehir sınırlarında Kleopatra Kapısı ’nın 10 kilometre kuzeybatısındaki Taşkuyu Mağarası, Tarsus Şelalesi, Yüce Cami ve Tarsus Barajı da gezilip görülmeyi yargı ediyor. öte taraftan 2022 ’nin ‘Aratos Felsefe Yılı ’ olması için de çabalar sürüyor. Tarsus Belediyesi ’nin antikçağda yaşayan Tarsuslu şair, matematikçi, astronom ve filozof Aratos ’un adının önümüzdeki yıla verilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ’na başvurusunun arkasından akademisyen, yazan ve sanatçılar da bu girişimi desteklediklerini belirten direktifler yaptılar. 2022 ’nin Aratos yılı ilan edilmesiyle birlikte Tarsus ’un ‘filozoflar şehri ’ olarak adalet ettiği unvana kavuşacağını düşünen destekçiler, bu girişimin hem Tarsus ’un keza de Türkiye ’nin tanıtılmasına katkıda bulunacağını ileri sürüyor. Girişimi Aratos Felsefe Okulu da destekliyor.

Filozoflar yurdu Tarsus

Varlıklı sofra kültürü

Akdeniz, Türk ve Ortadoğu mutfaklarının nefis bir karışımı olan Tarsus, sofralarıyla da ziyaretçilerine eşsiz deneyimler sunuyor. Yöre mutfağında geleneksel el kıymasından yapılan Tarsus kebabının ve ufak lahmacunların (fındık lahmacun) bambaşka bir yeri var.
Tarsus ’un meşhur kebabının, bardakaltı lahmacununun, humusun, klasik yemeklerinin (içliköfte, köfte, sarımsaklı köfte, mumbar dolması, kuru patlıcan dolması, lahana sarması ve sözde) yanı sıra çoğu orijinal lezzeti ve tatlısı var.

Tarsus ’taki sıcak ve bol tereyağlı sunumuyla humus yemeği, bildiğimiz humustan birazcık farklı bir lezzete sahip. Ciğer tantuni, ıspanaklı yemekler, dulavrat çorbası, fırın işi börekler, kuturlu açma ve tarator yörenin eşsiz lezzetlerinden sadece birkaçı.
Tatlılarda ise Tarsus çöreği, mamulü, kerebiç, karakuş, taş kadayıf ve cezeryeyi denemeden dönmeyin.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.