X
Gazeteci Seçkin Türesay’dan acı haber

Gazeteci Seçkin Türesay’dan acı haber

ABONE OL
Mart 18, 2021 10:01
Gazeteci Seçkin Türesay’dan acı haber
0

BEĞENDİM

ABONE OL

77 yaşındaki Seçkin Türesay, koranavirüse yakalanınca Maltepe’deki bir özel hastaneye kaldırılmış, durumu ağırlaşınca yoğun bakıma alınıp entübe edilmişti. Seçkin Türesay sabahtan saatlerinde vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkan yardımcılarından, Özgürlük Gazetesi önceki Genel Yayın Yönetmenlerinden, 2016 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sürekli Basın Kartı sahibi Türesay’ın ölümünün gerisinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, bir mesaj yayınladı. Mesajda şu fikirler yer aldı: “Kıymetli meslektaşımız Seçkin Türesay’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mesleğimize ve Cemiyetimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Türesay’ın ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabırlar diliyoruz”

SEÇKİN TÜRESAY KİMDİR?

1943 yılında İzmir Urla’da doğdu. Işık Lisesi’nin ardındaki İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. İki yıl sonradan da İktisat Fakültesi’ne ast Gazetecilik Enstitüsü’ne kaydoldu. 1964’te haftalık Durum Dergisi’nde gazeteciliğin birincil çırak yıllarını yaşadı. 1969 yılında askerlik dönüşü Son Havadis Gazetesi’ne girdi. 1970’te Bağımsızlık grubunun ikinci gazetesi olan Yeni Gazete’ye girdi. Bu gazete 1971’de kapatılınca Bağımsızlık Gazetesi’ne çağrıldı. 1 Ağustos 1971’de başlayan Hürriyet yılları iki kere kesintiye uğrayarak 31 Mart 2012’ye değin sürdü. Bağımsızlık’te birincil görevi gece yazı işleri sorumluluğuydu. 1972 yılında birinci sayfa sorumlusu oldu. daha sonra Hürriyet’te sırasıyla Sorumluluk Sahibi Müdür, Yazı İşleri Müdürü, Genel Yayınlama Müdürlüğü ve Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Hem 1988-1991 yılları aralarında Günaydın Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü’nü üstlendi. Bağımsızlık’ten ayrıldıktan sonradan haftalık Siyasi Yeni Ulus Gazetesi Genel Yayın Yönetmeliği’ni yaptı. Nazan Türesay ile evli ve Seçil Türesay isminde kendisi gibi gazeteci bir kız babasıydı. Türesay TGC’den aldığı iki defa Yılın Gazetecisi Ödülü sahibi. (1982-1983), 1989’da Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin Yılın Genel Yayınlama Müdürü ödülüne layık bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde 10 yılı aşkın süreyle Idare Heyeti üyesi ve Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2016 TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiydi.

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.