Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek emekliliğini istedi

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek emekliliğini istedi

ABONE OL
Mayıs 5, 2021 06:45
Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek emekliliğini istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emniyet Müdürü Zeybek, yaptığı yazılı açıklamada, 1984 yılında komiser yardımcısı olarak başladığı iş hayatında farklı alanlara yönlendirilmiş görevlerde bulunduğunu, 2009 yılında ise Kars’ta İl Güvenlik Müdürlüğü yaptığını belirtti.

17-25 Aralık sürecinin ertesinde İstanbul’da polis başmüfettişi olarak ödev yaptığını anımsatan Zeybek, “19 Ocak 2014 ’te Adana ’da hain FETÖ ’cülerin MİT tırlarını arama girişiminin başarısızlığa uğratılmasında ve 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında Adana Emniyet Müdürü olarak, sonrasında Balıkesir ve en son Gaziantep ’te İl Emniyet Müdürü olarak verilen emaneti yerine getirmeye çalıştım.” ifadesini kullandı.

Zeybek, 2 Mayıs Pazar günü Gaziantep ’te, kendilerini “Furkan Gönüllüsü” olarak adlandıran bir grubun camilerde topluluk halinde toplandığını ve ilgililerin kararlı duruşu sonucu dağıldıklarını anlatarak, şunları kaydetti:
“Gelen istihbari bilgilere tarafından, itikaf bahanesiyle camilerden çıkılmayacağı, kimi oluşumların geçmişte denediği gibi ‘sivil itaatsizlik’ ve ‘alternatif cuma’ sanki bir girişim içinde olunacağı bilgisi alınmıştır. Gaziantep İl Müftüsünün 3 Mayıs günü saat 05.40 ’da 40-50 karakter grupların camileri boşaltmamakta direndiğine ve desteğe ihtiyaçları olduğuna dair talebi üstüne, tarafımdan günün nöbetçi müdürüne yeterince baskı alarak din görevlilerine takviye olunması talimatı verilmiştir. Pandemi koşullarında alınan önlemleri çarpıtarak halkımızı kışkırtmak nedeniyle, İslam dininin kutsalları da istismar edilmek suretiyle bir provokasyon girişiminde bulunulmuştur.”

Zeybek, salgın sebebiyle alınan tedbirlere uymamanın toplum sağlığını hiçe sayarak tehlikeye düşürdüğü gibi dinen de büyük bir vebal ve kul hakkı ihlali olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:
“Her gün yüzlerce kişinin ölüm ettiği bir ortamda, önce sözlü ikazlarda bulunulmuş, gurubun hakaret ederek eylemlerine devam etmesi üzerine kademeli olarak müdahale edilmiştir. Fakat bu haklı müdahale sırasında orada bulunmaması gereken bir personelimiz, bizim de asla kabul edemeyeceğimiz bir şekilde cami içinde biber gazı kullanmış ve derhal görevden uzaklaştırılarak sorumlular hakkında gerekli soruşturma işlemi başlatılmıştır.”

class=’cf’>

Bugüne değin, edindiği devlet tecrübesi ve tahsis bilinciyle hareket ettiğine sinyâl eden Zeybek, devletin ve Türk Polis Teşkilatının yıpratılmaması namına, takriben 37 yıldır büyük bir şevk ve özveriyle tayin yaptığı Güvenlik Teşkilatından 4 Mayıs günü emekliliğini istediğini bildirdi.

class=’cf’>

Zeybek, meslek hayatında yanında olan ailesine, devlet büyüklerine, meslektaşlarına ve Türk milletine teşekkür etti.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.