X
Güney beldesinde seçim heyecanı

Güney beldesinde seçim heyecanı

ABONE OL
Haziran 6, 2021 11:45
Güney beldesinde seçim heyecanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sinanpaşa ilçesine alt Güney beldesi, 2012’de çıkarılan 6360 sayılı kanun zarfında İçişleri Bakanlığı kararı ile nüfusu 2 binden az olduğu için kapatıldı. Beldeden köy statüsüne düşen Güney’de, 2014’e dek faaliyetlerini sürdüren belediye o yıl yapılan seçimlerde kapandı. Güney’de seçmenler o seçimde köy muhtarlığı seçimi yaptı. Köy statüsüne geçen Güneyliler aldıkları kararla komşu köy olan Çalışlar ile halk oylaması yöntemiyle birleşti. Ardındaki bahşedilen hukuk mücadelesi sonunda belde olma hakkını her tarafta şampiyon Güney’de belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi kararı alındı. Çalışlar ile birleşmenin ardından son yapılan sayımda nüfusu 2 bin 312 olan Güney beldesinde, Yüksek Tercih Kurulu’nun (YSK) aldığı karar doğrultusunda 1830 seçmen belediye başkanı ve meclis üyelerini yeğlemek için bugün sandığa gitti.

İKİ OKULDA 8 SANDIK KURULDU

class=’cf’>

Seçimde 8 partinin adayı yarışırken, Güney İlkokulu’nda 6, Çalışlar İlkokulu’nda 2 almak üzere 8 sandık kuruldu. Seçmenler sabahleyin erken saatlerden itibaren oylarını kullanmak üzere kayıtlı oldukları sandıklara geldi. Belde sakinlerinin seçime yoğun ilgisi dikkat çekti. Oy yararlanma işlemleri sırasında ufak tartışmalar da yaşandı. Seçmenler aynı tercih zarfında 4 mahallenin muhtarı için de oy kullandı.

‘KÖYÜMÜZE BELEDİYE GELDİ’

72 yaşındaki Merihan Kınık, komşunun oğlu ile oy kullanmaya geldi. Oyunu kullanırken sandık başkanının yardımını alan Kınık, oyunu kullandıktan sonra pusulayı sandığa attı. Merihan Kınık, “Allah bilir artık, Allah’a havale ediyorum. Muhtarımıza, başkanımıza, hayırlı uğurlu olsun, köyümüze belediye geldi” dedi.

‘TERS BASARIM DİYE STRES OLDUM’

Üniversite 1’inci derslik öğrencisi Büşra Altundepe seçimde öncelikle oy kullandı. Altundepe, “Stres oldum açık konuşmak gerekirse birincil olduğu için. Zıt basarım diye, gergin ortamda kullandım oyumu. Çok mutluyuz bilhassa son günlerde köyümüz fazla hareketlendi. Bunun için fazla teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

8 ADAY VAR

Jandarma ekiplerinin, seçimin sorunsuz şekilde yapılması için yoğun güvenlik önlemi aldığı Güney’de oy kullanım işlemi saat 17.00’de sona erecek ve ardından sayıma geçilecek. Seçmenlerin 2024’e dek tahsis yapacak belediye başkanını belirleyeceği seçimlerde belediye başkanlığı için AK Parti’den Erol Karabacak, CHP’den Faruk Özkan, İYİ Parti’den İsmail Enes Kamburoğlu, Saadet Partisi’nden Hamza Gümüşkanat, Büyük Birlik Partisi’nden Süleyman Çağlar, Bitmiş Refah Partisi’nden Ayşe Karakaya, Gelecek Partisi’nden Osman Aydepe, Türkiye Komünist Partisi’nden Sunay Dere namzet oldu.

KAVGA ÇIKTI, JANDARMA MÜDAHALE ETTİ

class=’cf’>

Belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimi için Güney İlkokulu’nda kurulan sandıklarda görevli AK Parti ve BBP’nin gözlemcileri aralarında sözlü tartışma çıktı. Tartışma bir anda büyüyünce olaya jandarma müdahale etti. Jandarma ekipleri göre bahçeye çıkarılan taraflar burada da tartışmayı sürdürdü. daha sonra tartışma, tekmeli yumruklu kavgaya dönüştü. Yaklaşık 20 şahsiyet grubun dahil olduğu kavgayı ayırabilmek için jandarma biber gazı kullandı. Olay sırasında okul bahçesinde yer alan ihtiyar bir birey tartışma eden taraflar aralarında kalarak, yere düştü. Jandarma tarafları ayırdıktan sonra bahçe dışına çıkardı. Durum esnasında okul içerisinde oy kullananlar da dışarı çıkarıldı.

class=’cf’>

Güney beldesinde seçim heyecanı

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.