Güzelkent köyünde çöp tepkisi

Güzelkent köyünde ‘çöp’ tepkisi

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:42
Güzelkent köyünde çöp tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deniz ITINA/SİNOP, – SİNOP’un Türkeli ilçesine ast Güzelkent köyünde, deniz kıyısına gelişi hoş bırakılan çöpler, etrafa yaydığı fena koku ve oluşturduğu bakış kirliliğiyle, köy sakinlerinin tepkisine niçin oluyor. Köylüler, bunaltıcı hava nedeniyle ara sıra yanıp etrafın dumanla kaplanmasına yol açan çöplerin kaldırılıp, kıyının temizlenmesini istiyor.
İl Özel İdaresine ast Köylere Hizmet Getirme Birliği temizleme işleri ekipleri, çevredeki bir takım köylerden topladığı çöpleri, Türkeli ilçesine yan Güzelkent köyü sahilinde depolaması tepkilere neden oluyor. Deniz kıyısına gelişi hoş bırakılan çöpler, etrafa yaydığı kötü koku ve oluşturduğu görüntü kirliliğiyle, köy sakinlerini de rahatsız ediyor. Çöplerin, bölgede bulunan Çanakkale Anıtı’nın yan alana depolanması, köy sakinlerinin yanı sıra, doğaseverler ve denize giren ziyaretçilerin de tepkisini çekiyor. Köylüler, aşırı sıcak sebebiyle ara sıra yangına niçin olan çöplerin kaldırılıp kıyının temiz tutulmasını istiyor.
PROTESTO ETTİLER
Seslerini duyurmak için çöp dökülen alanda bir araya gelen yöre sakinleri, ellerinde ‘Hoş yaşamak bizim de hakkımız’, ‘Duy sesimizi cumhurbaşkanım’ ve ‘Hoş kentimize bu yakışmıyor’ yazılı dövizler taşıyarak, çöp dökümünü protesto etti. Köy sakinlerinden Şirvan Ünal, çöplerin çevreye yaydığı fena koku sebebiyle şiddet anlar yaşadıklarından yakınarak, “Bölgenin yüzde 90’ı gurbette yaşıyor. Tatil için buraya geliyoruz. yaşam koşulları fazla kayda değer, gördüğümüz şu görüş karşı çocuklarımız erken geri dönmek zorunda kaldı, tatillerini burada yapamadılar. Cennet gibi bu hoş vatanda karşılaştığımız bu bakış bizi çok üzüyor. Bizler ikinci bir Ümraniye olayı yaşamak istemiyoruz. Bu çöpler bugün patlamasa yarın patlayacak. Çok fena durumdayız, denize giremiyoruz, denize girerken üzerimize gelen dumanları çekemez olduk. Sayın Cumhurbaşkanımıza, turizm bakanımız ve öteki bakanlarımıza çağırmak istedik, gelsinler bir baksınlar. Burada hayat zorlaşıyor. Böyle giderse başka yerlere göçmek zorunda kalacağız” dedi.
‘ÇÖPLER DENİZE GİDİYOR’ 
Çöplerin denizle birleştiğini anlatan Nevin Bozkurt,  “Yirmi yıldır burada yaşıyorum, buna bir çözüm bulamadılar. Bizde böyle bir yola başvurmak istedik. Çöplerimizden şikayetçiyiz. Çöpler denize gidiyor, çocuklarımız, bizler bu husustan fazla rahatsızız. Güzel kentimizi hoş görmek istiyoruz” diye konuştu.
‘ÇOCUKLARIMIZ HASTALANIYOR’
Denize giren çocuklarının hastalandığını öne süren Recep Bozkurt ise, “Buraya tatile geliyorum. Bir kaç yıldır çocuklarım, torunlarım buraya denize geliyor. Denizden sonra hastalanıyorlar ve Almanya dönüşünde çare oluyorlar. Benim adım da Recep, sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, buralara sahip çıkalım. Burası Güzelkent fakat güzel değil” diyerek sorunlarının çözüm istedi.
‘BİZİMLE BİR İLGİSİ YOK’
Türkeli Belediye Başkanı Veysel Şahin, konunun kendileriyle ilgisi olmadığını, sorumluk alanındaki çöpleri Sinop’a taşıdıklarını söyledi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.