X
Hasar gören tarihi Amasra Kalesi güçlendirilecek

Hasar gören tarihi Amasra Kalesi güçlendirilecek

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
Hasar gören tarihi Amasra Kalesi güçlendirilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amasra Kalesi, 2015 yılında, ‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’ olarak UNESCO Dünya Geçici Servet Listesi’ne alındı. 2019 yılının ekim ayında fena hava koşulları ve Karadeniz ’in dalgaları nedeniyle kale surlarının aşağı bulunan kayalıklarda çökmeler yaşandı. Amasra Kalesi ’nin duvarları ve burçlarını tutan kayalıklarda denize dürüst büyük kaya çökmelerini durdurmak için hazırlanan projenin ihale hazırlıkları tamamlandı. Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı ’nın sorumluluğunda olan bölgede yapılan incelemelerden daha sonra hazırlanan çevresel etki değerlendirilmesi raporu ile dolgu imar planı tasdik aşamasına geldi. Dolgu imar planı işlemlerinin onaylanmasının peşinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ’nca surların yıkılmaması için denizden taş ve beton bloklarla güçlendirme çalışması yapılacak. daha sonra sularda Kültür ve Turizm Bakanlığı kadar kalenin aslına uygun şekilde restorasyon onarım çalışması da başlayacak. 

‘AMASRA KALEMİZİN EN BÜYÜK SORUNU ÇÖZÜLMÜŞ OLACAK ’ 

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “2019 yılı ekim ayında kale surlarının aşağı yaşanan kayalıklarda çökmeler yaşanmıştı. O dönemde biz gereken yerlere durumu bildirmiştik. Bartın Valiliğimizin girişimleri sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ’nden ekipler gelerek, incelemelerde bulundu. Yapılan araştırmalar neticesinde 4 noktada ivedi yenileme kararı çıkmıştı. Surlardaki tahribatlar giderildi. Boztepe Mahallesi ’ndeki surların altındaki kayalıkların çökmesiyle ilgili çalışma 2020 yılı içerisinde projeye Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu göre onaylama verildi. derhal Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı tarafından ihale sürecine girildi. Amasra Kalemizi geleceğe ulaştırma noktasında bu büyük sorunu da her zaman birlikte çözmüş olacağız” dedi. 

Hasar gören tarihi Amasra Kalesi güçlendirilecek

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.