X
Hayata geçecek mi? ‘Aşı pasaportu’ ile ilgili merak edilenler…

Hayata geçecek mi? ‘Aşı pasaportu’ ile ilgili merak edilenler…

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
Hayata geçecek mi? ‘Aşı pasaportu’ ile ilgili merak edilenler…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salgınla mücadelede aşı kullanımına başlanmasıyla yakın gelecekte uluslararası seyahatlerde ‘aşı pasaportu’ istenmesi dünya gündemine girdi. Birçok ülke konuyla ile ilgili değişik adımlar attı ya da planlarını paylaştı. Yalnız şunu da göz ardı etmemek lazım, hükümetlerin bu konuda vereceği kararların pandeminin sıkıntılarıyla uzun süredir savaşan toplumlarda ‘ayrımcılık yapıldığı ’ yolunda algılara yol açması tehlikesi çok büyük.

Zaten Dünya Sıhhat Örgütü Acele Koşul Komitesi, yeni herif koronavirüs salgını sebebiyle ‘küresel ivedi durumun ’ devamı ve uluslararası seyahatler için ‘aşı pasaportu şartı ’ getirilmemesi tavsiyesinde bulunuyor. Hatta Dünya Gezi ve Turizm Konseyi Başkanı Gloria Guevara Telegraph ’a verdiği en son demeçte aşı yapılmayan yolculara ayrımcılık yapılmaması gerektiğinin altını çizmişti. öte taraftan, kayıtlı ülkelere girmek için aşı olduğunuzu kanıtlama zorunluluğu yeni bir şart da değil.

Hayata geçecek mi Aşı pasaportu ile ilgili merak edilenler...

Senelerdir bir takım ülkelere gezi eden halk, sarı humma, kızamıkçık ve kolera gibi hastalıklara karşı aşı olduklarını belli olmak zorunda kaldılar. Covid-19 mücadelesine yardımcı olan teknoloji odaklı bir kuruluş olan Linux Foundation Public Health’in idareci direktörü Brian Behlendorf, BBC ’ye bu konuya dikkat çeken talimat yapmıştı.

“Sıtma, kuşpalazı ve bir takım diğer hastalıklara karşısında aşı gerektiren ülkelere milletlerarası seyahat eden cümbür cemaat sarı kart gördü” diyen Behlendorf, “Devlet okullarında çocukları olan ebeveynler, çocuklarının aşı olduğunu görünmek zorunda kaldı. Bu yeni bir şey değil” diye de eklemişti.

Milletlerarası birkaç havayolu firması da yolcuların aşı olduklarına veya Covid-19 testi yaptırdıklarına dair bir belge temin etmek için Milletlerarası Hava Taşımacılığı Birliği göre geliştirilen dijital yolculuk kartını kullanmaya başlayacağını duyurdu.

Şu başlıca kadar atılan adımlara bakacak olursak Avrupa Birliği ülkeleri seyahat kısıtlamalarına karşısında ‘aşı pasaportu ’ uygulaması hakkında bölünmüş durumda. öte yandan Kuzey Avrupa için hazırlıklar başladı diyebiliriz.

Türkiye ’de ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan’ın AB ülkelerinde ‘aşı pasaportu’ uygulanması önerisi hakkında “Özellikle uluslar arası diplomasi noktasında değerlendireceğimiz bir konu. acilen Yunanistan böyle dedi diye böyle olacak diye şey değil. Bunu bizim de her şeyden önce dışişleri teşkilatımızla şöyle masaya yatırıp konuşmamız gerekli, nedir, ne değildir diye” ifadelerini kullanmıştı.

Peki dünya nüfusunun hemen şimdi yüzde 10 ’u bile aşılanmamışken ülkeler aşı pasaportu ile ilgili neler düşünüyor? Kısaca bakalım…

İLK GEÇEN BAHREYN, İSVEÇ VE DANİMARKA ADIMLARI ATTI

Konuyla ilgili son beş aydır çalışmaları hızlandıran Bahreyn, dijital koronavirüs aşısı pasaportunu başlatan ilk ülke oldu. 

İki İskandinav ülkesi, vatandaşların yurt dışına gezi etmelerini karşılamak için koronavirüs aşı pasaportu düzenleyeceğini açıkladılar. Bu pasaportlar aynı zamanda spor ve kültürel etkinliklerde aşı kontrollerinin takibinde de kullanılabilecek. İsveç Enerji ve Dijital Kalkınma Bakanı Anders Ygeman yaptığı açıklamada, “Dijital aşı pasaportu ile aşının tamamlandığını gösterilmek çabuk ve kolay olacak” demişti. Hem İsveç hükümeti, haziran ayına değin dijital pasaportları yayınlayacak altyapıya sahip olmayı umduğunu söylüyor.

Programını İsveç ’cilt Özgür Haberci önce duyuran Danimarka ise başlangıçta bir kişinin aşı durumunu denetlemek için erişilebilecek bir sicil kaydı yayınlayacaklarını söyledi. Bu kaydın ise mart ayının ortalarına kadar uygulamaya konması bekleniyor. Danimarka hükümeti, aşı pasaportlarının sadece yolculuk nedeniyle yok de daha fazlası için kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin belli bir karara varmadan önce, daha artı araştırma yapmayı ve programı geliştirmeyi hedefliyor.

İNGİLTERE ’DE ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI

İngiltere ’de aşıdan sorumluluk sahibi bakan yardımcısı Nadhim Zahawi, hükümetin insanların diğer ülkelere seyahat edebilmesi için bir aşı pasaportu uygulaması düşünmediğini söylemişti. Buna karşılık Zahawi aşı olduğunu kanıtlaması gerekenlerin aile hekimlerinden zorunlu belgeyi temin edebileceklerini de duyurmuştu.

Oysa Yunanistan ’ın aşı olduğuna dair belgesi olanlara sınırlarını açacağını bildirmesinin gerisinde Şimdilerde İngiliz vatandaşlarının yaz tatiline gidebilmeleri için aşı belgesi çalışmaları da hızlandı. Ulaştırma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Durumu Bakanlığı’nın bir tür aşı sertifikası için seçenekler geliştirdiği söyleniyor. öte yandan Yunanistan ’ın, aşı olduklarını kanıtlayabilen İngilizler için karantina kurallarından feragat edebileceği konuşuluyor. 

İNGİLTERE’DE PASAPORTA YÖNELİK TEPKİLER SÜRÜYOR

İngiltere’de yürütülen imza kampanyası zarfında aşı pasaportuna aleyhinde şimdiden 126 binin üstünde imza toplandığı bildirildi. Konunun parlamentoda görüşülmesi için zorunlu olan 100 bin imzanın toplanmış olmasına karşın, geçtiğimiz günlerde kabul edilen ‘oturumları erteleme kararı’ sebebiyle konu parlamento gündemine taşınamadı. 

Hayata geçecek mi Aşı pasaportu ile ilgili merak edilenler...

YUNANİSTAN ’IN TURİZMİ CANLANACAK

Yunanistan’ın İngiltere ile yaptığı anlaşmanın, pandemiden sonradan sekteye uğrayan Yunan turizm endüstrisine canlılık katacağı düşünülüyor. İngiltere’nin aşı uygulamasında gösterdiği sürat, 2021’in ikinci yarısında yurt dışı tatillerine dönme umutlarını da artırdı. 

Unutmamak gerekir ancak her sene Yunanistan’ı ziyaret eden iki milyon İngiliz, ülke ekonomisine yaklaşık 9 milyar sterlin katkıda bulunuyor. öte yandan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Avrupa Birliği’nin milletlerarası seyahatlerde bir nesil ‘hızlı şerit ’ yaratmak nedeniyle iki taraflı bir aşı belgesi kabul etmesini önerdi. Özetle Yunanistan, ağır darbe bölge turizmini bu sene canlandırmakta istikrarlı görülüyor ve anlaşmalar yapmaya devam ediyor.

YUNANİSTAN İLE İSRAİL ARASINDA ‘YEŞİL AŞI PASAPORTU ’ ANLAŞMASI

İsrailli yetkililer, aşı olmuş kişilerin lokantalarda yemek yiyebilmesi, tiyatro ve sinemaya gidebilmesi, yolculuk edebilmesi ve uluslar arası seyahatlerde karantinadan muaf olabilmesine imkân sağlayacak bir ‘yeşil pasaport ’ uygulamasına gidilebileceğinin işaretlerini vermişlerdi. Bu konuda ciddi bir adım atıldı.

Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile İsrail Başbakanı Netanyahu, iki ülke arasındaki seyahatler konusunda ‘yeşil aşı pasaportu ’ kullanımı üstüne anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Miçotakis İsrail ’in Covid-19’a karşı aşılama sürecindeki başarısından nedeniyle Netanyahu ’yu tebrik ederken, yolculuk kısıtlamaları kalktıktan sonra İsrailli turistleri Yunanistan ’da ağırlamayı sabırsızlıkla beklediklerini söylemişti.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDE FİKİR AYRILIKLARI

Ancak AB’de çatlak sesler de var. Dünya Turizm Örgütü’nün Madrid’deki Yürütme Konseyi toplantısının açılışında konuşan İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto, Yunanistan ’ın Avrupa aşı sertifikası oluşturulması önerisini destekleyeceğini söyledi. Aşı pasaportunun Avrupa düzeyinde hareketliliğin yeniden sağlanmasına katkıda bulunabileceğini söyleyen Morato, “Bu, yolculuk kısıtlamaları gibi gelişigüzel önlemlerden sakınmak ve turistlere güven tahsis etmek için öngörülebilir bir iki taraflı çerçevenin yaratılmasını sağlar” açıklamasında bulunmuştu.

Halk aralarında aşı konusunda tereddüdün en yüksek olduğu AB ülkelerinden Fransa’da ise aşı belgesinin insanları aşıya mecbur etmenin yolu olarak görülebileceği yolunda yaygın itirazlar dile getirildi ve Başbakan Jean Castex bunun hukuki sorunlar doğurabileceğini söyledi.

Almanya’da ise hükümete danışmanlık yapan egemen bir yapılanma olan Ahlak Konseyi aşı olanlara herhangi bir imtiyaz tanınmaması yönünde görüş bildirdi.

Kurul “acilen kişisel özgürlüklere devlet göre konulan özgürlüklerin kaldırılmasının kabul edilemeyeceğini” savunurken, bir yana aşı olanların hastalanmasalar bile virüsü taşıyıp başkalarına geçirmediklerinin az önce kanıtlanmadığını, öteki yanlamasına da aşılananlara özel ayrıcalıklar tanınmasının, hangi kesimlere başta aşı yapılması gerektiği konusunda mücadelelere ve toplumsal huzursuzluklara yol açabileceğini söylüyor.

ÇİN VE TAYVAN’DA SON DURUM

Çin mart ortasına dek 50 milyon kişinin aşılamasını tamamlamayı hedefliyor. Yetkililer, aşı kayıtlarını telefonlardaki sıhhat uygulamalarına eklemeyi böylece ülke içinde kentler ve bölgeler arasında seyahatlere uygulanan karantinalardan muaf olunmasını planlıyordu.

Ama virüsün bazı bölgelerde tekrar çabuk şekilde yayılmaya başlamasıyla bu planların şimdilik rafa kaldırıldığı bildiriliyor. Tayvan’da da aşının karantinanın ya da öteki sosyal mesafe önlemlerinin yerini almasına kuşkuyla yaklaşılıyor. şu anda Tayvan’a giriş yapan kişilere 14 gün karantina uygulaması aşı olmuş olsa da olmasa da devam ediyor.

Hayata geçecek mi Aşı pasaportu ile ilgili merak edilenler...

AMERİKA ’DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Aralarında Microsoft, Oracle, Salesforce gibi teknoloji devleri ve ABD’li çeşitli sağlık kuruluşlarının yer aldığı Vaccination Credential Initiative (VCI) isimli grup, kavga yaratabilecek bir dijital koronavirüs aşı pasaportu üzerinde çalıştığını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamaya kadar “VCI yakın zamanda dünya genelinde hükümetlerin ve şirketlerin vatandaşların aşılandığına dair delil isteyeceği öngörüsüyle çalışmalarını yürütüyor” denildi.

EN BÜYÜK TEHLİKE: SAHTE VİRÜS TESTLERİ

BBC’nin yaptığı araştırma, milletlerarası havayolu taşımacılığında yolcuların sahte covid testlerine daha fazla başvurmaya başladığını ortaya koydu. Afganistan’da varlıklı ailelerden hükümet yetkililerine kadar çoğu kişi, dolaşmak için sahte covid testleri ediniyor. Afganistan Sivil Havacılık İdaresi yöneticisi Mohammad Qasim Wafayeezada, geçtiğimiz yılın ekim ayında laf konusu vakaların ortaya çıkmaya başladığını anlatarak “Başlangıçta her uçakta 10-20 kişinin sahte covid test sonuçları taşıdığını varsayım ediyorduk. Daha daha sonra koşul kötüleşti ve bu rakam 50’ye kadar çıktı. Bu kişiler gittikleri yerlerde teste ast tutulduğunda fazla sonuçlar karşılarına çıkıyor” diyor.

İsmini gizli tutmak isteyen bir laboratuvar çalışanı, BBC’ye konuşarak sahte test sonuçlarının nasıl üretildiğini anlattı. Söyledikleri epeyce garip: “Bir Takım büyük kliniklerin şubeleri, deneme için kişinin boğazından ve burnundan numune edinmek yerine, su ile test yapıyor ve merkezdeki deneme sonucunun olumsuz gelmesini sağlıyor.”

Sahte Kovid testi sorunu Afganistan dışında da epeyce yaygın.

 • Milletlerarası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Brezilya, Bangladeş ve Fransa’da benzeri vakaların görüldüğünü belirtiyor.
 • Danimarka, 22 Ocak’tan itibaren 5 günlüğüne Dubai’den yapılacak uçuşları ‘Covid testlerinin güvenilirliğine karşın şüpheler’ nedeniyle askıya almıştı.
 • İran’da ise hükümet bazı deneme merkezlerini sahte belge düzenledikleri gerekçesiyle kapattı.
 • Pakistan ve Kenya’da da benzer vakaların ortaya çıktığı basına yansıdı.

IATA, sorunun kaynağındaki faktörlerden birinin, basılı belgelerde kolaylıkla sahtecilik yapılabilmesi olduğunu düşünüyor. Belgeler farklı dillerde ve farklı alanlara yönlendirilmiş formatlarda olduğundan denetlenmesi zorlaşıyor.

Hayata geçecek mi Aşı pasaportu ile ilgili merak edilenler...

TÜM BUNLARIN IŞIĞINDA ‘AŞI PASAPORTU ’NUN ARTI VE EKSİLERİLERİ NELER?

AVANTAJLARI

 • İnsanları teşvik eder: Bu cins pasaportlar insanların aşılanması için enerjik bir motivasyon görevi görebilirler. 
 • Fırsat yaratır, turizmi canlandırır: Aşı pasaportu çıkartarak pandemi nedeniyle belirtilmiş meslek seyahatlerini gerçekleştiremeyen firmalar, bu fırsattan yararlanabilir.
 • Yolculuk ayrıcalıkları sunar: Pasaportlar, milletlerarası gezi açısından da bedel görebilir. Aşılanmış olmak, yurt dışarıya hastaneye kaldırılmayı gerektirebilecek covid-19 hastalığına yakalanma olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir.

DEZAVANTAJLARI

 • Aşı olsanız da bulaştırabilirsiniz: Bilim insanları, uygulanan aşıların semptomatik covid-19 için hastaneye yatma ve ölüm riskini azaltmada etkin olduğunu gösterse de bu noktada bulaşı engelleyebileceklerine dair fiziki bir delil bulunmadığını söylüyor. Birçok ülke, aşı uygulamasının ilk aşamalarında ve mevcut varyantların (Özellikle Güney Afrika’da keşfedilen varyantların) aşıların koruma sağlamasına ilişkin endişeler göz önüne alındığında, pasaport sistemini uygulamaya koymak için erken olacağını savunuyor.
 • Ayrımcılık yaratır: Bu nesil pasaportlar, aşılanmış ve korunaklı olduğu varsayılan kişilere başkalarının yapamayacağı ayrıcalıkları sunacaktır.
 • Aşıya ulaşamayan mağdur olur: Aşı uygulamasının öncelikli bir sisteme dayandığı göz önüne alındığında, bir takım millet diğerlerinden önce aşılanacaktır. Aşı yapılmasına rağmen aşı olmamayı seçenler de fırsatlardan yoksun kalabilir.
 • Sahte belgeleri artırabilir: Pasaportlar, az önce aşı yaptırmamış ya da aşı olmamayı tercih eden kişileri karaborsada sertifika almaya özendirme edebilir.

Kaynak: Guardian, Dailymail, The Times, New York Times, BBC, BBC Türkçe, Reuters, İATA, CNN, Euro News, Telegraph, The Journal, Anadolu Ajansı, DHA

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.