X
Haziran’da yağış devam edecek mi? Temmuz ayı için sıcaklık ve dolu uyarısı
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Haziran’da yağış devam edecek mi? Temmuz ayı için sıcaklık ve dolu uyarısı

Haziran’da yağış devam edecek mi? Temmuz ayı için sıcaklık ve dolu uyarısı

ABONE OL
Haziran 8, 2021 09:40
Haziran’da yağış devam edecek mi? Temmuz ayı için sıcaklık ve dolu uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Serin havanın en manâlı nedeninin İskandinav ülkeleri üzerinde oluşan yüksek basınç olduğunu bildiren İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Iş Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, “Bu basınç genişleyerek bizim bölgelerimize inmeye çalışıyor. bununla beraber Rusya ve Ukrayna ’ya içten iniyor. Bunu bir deniz dalgası gibi düşünebilirsiniz. Altında indiğinde soğuk hava etkisiyle birlikte hava sıcaklıkları da düşmeye başlar, yeniden yükselir. Haziran ayının birincil 15 gününe baktığımızda mevsim normallerine kadar azıcık serin geçiyor diyebiliriz. İkinci 15’ten itibaren yavaş yavaş mevsim normallerine ulaşacağız. Yaz yağmurları çeşitli bölgelerde görülecek. Daha fazla Marmara’nın güneyi, Ege bölgesinin doğusu, İç Anadolu’da zaman zaman kaslı yağış geçitleri yaşanacak” değerlendirmesinde bulundu.

Haziranda yağış devam edecek mi Temmuz ayı için sıcaklık ve dolu uyarısı

“MEVSİM NORMALLERİNE TARAFINDAN HAVA SICAKLIĞI DÜŞÜK”

class=’cf’>

Türkiye ’nin haziran sonu itibariyle yavaş yavaş ısınmaya başlayacağını belirten Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, “Mevsim normallerine baktığınızda 2020’nin Haziran ayında asgari sıcaklık 13.5 santigrat dereceyken, en yüksek sıcaklık 37 santigrat derece civarlarında olmuştur. hemen mevsim normallerine tarafından hava sıcaklığı biraz daha düşük. Bu da İskandinav ülkeleri üzerindeki yüksek basınçtan kaynaklı ve bu serin hava biraz daha devam edecek. Ama Haziran sonuna içten yavaş yavaş ısınma görülecek” diye konuştu.

Haziranda yağış devam edecek mi Temmuz ayı için sıcaklık ve dolu uyarısı

“TEMMUZ’DAN İTİBAREN SICAK VE VERIMSIZ BİR YAZ BİZİ BEKLİYOR”

Yağışlı ve serin havaya karşın kuraklık tehdidinin devam ettiğine uyarı çeken Özdemir, “Lokal olarak görülen bu ani yağışlara dikkat etmek gerekiyor. Büyük metropoller üstünde ani yağışlar görülebilir. Vatandaşlar Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sayfasını belli ziyaret edip uyarıları dikkate almalı. Bu yağışlı ve serin havaya karşın kuraklık geçti diyemeyiz, kuraklık devam ediyor. Çünkü iklimsel şansın dönmesi ve ısı adalarının oluşumları manâlı. Temmuz ayından itibaren sıcak ve verimsiz bir yaz geçirecek gibiyiz. Önümüzdeki günlerde yapılacak yeni modellere baktığımızda yaza dair öngörümüz daha da belirginleşecek” dedi.

Haziranda yağış devam edecek mi Temmuz ayı için sıcaklık ve dolu uyarısı

ANİ DOLU YAĞIŞI GÖRÜLEBİLİR

class=’cf’>

Yaz aylarında ani batmiş yağışlarının görülebileceği uyarısında yer alan Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir, “Bunda küresel ısınmanın etkisi yüksek. Şehirler üstünde ısı adalarının oluşması buna alt olarak belirsiz ve ani yağışların meydana gelmesi sebebiyle bu yaz da ani dolu yağışları göreceğiz” dedi.

Meteorolojiden çok sayıda kente sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji’den fazla sayıda kente sağanak yağış uyarısı!
Bu yaz hava sıcaklıkları nasıl olacak Uzmanlar yanıtladı...

Bu yaz hava sıcaklıkları nasıl olacak? Uzmanlar yanıtladı…
Meteoroloji uzmanından önemli uyarı: Bu yaz ve sonbahara dikkat

Meteoroloji uzmanından kayda değer dikkat: Bu yaz ve sonbahara uyarı

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.