X
HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada süreç nasıl işleyecek? Sıra iddianamenin incelenmesinde…
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada süreç nasıl işleyecek? Sıra iddianamenin incelenmesinde…

HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada süreç nasıl işleyecek? Sıra iddianamenin incelenmesinde…

ABONE OL
Mart 18, 2021 14:17
HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada süreç nasıl işleyecek? Sıra iddianamenin incelenmesinde…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Tüzük Mahkemesi’nde açılan davada iddianamenin incelemesi süreci raportör görevlendirilmesiyle başlayacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, bir siyasi partinin kapatılması istemiyle Tüzük Mahkemesinde açılan davalarda, “ceza davası” prosedürü izleniyor.

Siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin davalar, 5271 sayılı Canice Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) davanın mahiyetine uygun hükümleri uygulanmak suretiyle dosya üzerinden Genel Kurulca inceleniyor ve belirli karara bağlanıyor.

Yüksek Mahkemede bundan sonradan izlenecek yasal işlem şöyle işleyecek:
– Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, iddianameyi üyelere dağıtacak.

– Arslan, kapatma davasıyla ilgili raporları aranje etmek üzere raportör ya da raportörler görevlendirecek.

– Raportörün birincil incelemeye ilişkin raporunu tamamlayarak Tüzük Mahkemesi heyetine sunmasının ardındaki heyet, davaya ilişkin ilk incelemesini yapacak ve iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek. Bu vakit CMK hükümlerine kadar iddianamenin mahkemeye gönderilmesinden itibaren 15 günü geçemeyecek.

– Kabul edilmesi halinde iddianame ön savunma için HDP’ye gönderilecek.

– HDP’nin, Yüksek Mahkemenin tanıdığı vakit içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Ancak parti bu sürenin uzatılması için tatbik yapabilecek. Ek zaman talebini Tüzük Mahkemesi karara bağlayacak.

– Parti göre ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındakini görüşünü sunacak.

– Bu görüş de HDP’ye gönderilecek. sonradan Anayasa Mahkemesince belirlenecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin sözlü tanımlama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

– Tüm bu sürecin ardındaki davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör başlıca hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse sanık HDP ek kanıt veya yazılı ilave savunma verebilecek.

– Raporun Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtılmasının peşinde Başkan Zühtü Arslan toplantı için Özgür Haberci belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

– HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Tüzük’nın 69. maddesinde sanılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına kadar devlet yardımından kısmen veya en ince ayrıntısına kadar yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

– Siyasi parti kapatma davası sonucunda bahşedilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye beyanat edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

– Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin açıklama ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde, bu kişiler belirlenmiş kararın Devlete Ait Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak beş yıl süreyle bir diğer partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

Yüzlerce kişiye siyaset yasağı talebi: Demirtaş ve Yüksekdağ da var

Yüzlerce kişiye siyaset yasağı talebi: Demirtaş ve Yüksekdağ da var

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.