X
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan ’18 Mart Şehitleri Anma Günü’ mesajı
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan ’18 Mart Şehitleri Anma Günü’ mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan ’18 Mart Şehitleri Anma Günü’ mesajı

ABONE OL
Mart 18, 2021 07:54
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan ’18 Mart Şehitleri Anma Günü’ mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asilzade 18 Mart Şehitleri Kutlama Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü” sebebiyle mesaj yayımladı.

Bakan Aristokrat, “Bizde adet böyledir. Geline, kurbanlık kuzuya ve Mehmetçiğe kına yakılır. Gemilerin seyir defterlerinde her yer için ‘geçildi’ yazılır, sadece Çanakkale Boğazı ‘çıkıldı’ ya da ‘selamlandı’ diye kaydedilir. Çünkü Çanakkale ‘geçilemez’, bizde adet böyledir.” ifadelerini kullandı.

18 Mart 1915’te aziz milletin tarihe nakşettiği eşsiz yiğitlik destanlarından birisi olan Çanakkale Zaferi’nin, dünya tarihi ve kendi uygarlık yolculuğu açısından manâlı bir dönüm noktası olduğunu bildiren Asilzade, şunları kaydetti:
“Pek ama, bu başarı, ayrıca Ulusal Mücadele’ye ayrıca de batı emperyalizmine aleyhinde dünyada verilen tüm mücadelelere ilham kaynağı ve umut olmuştur. Gerek asker sayısı gerekse de askeri vasıta-gereç bakımından kıyas zeka edilmeyecek bir güç dengesizliğini fırsat kasten ‘hasta adam’ diye nitelendirdikleri kadim medeniyetimize son darbeyi vurmak istediler. Oysa Seyid Onbaşı’nın, Mehmet Çavuş’un, Nezahat Onbaşı’nın inancı, milli şuuru ve maneviyatıyla bozguna uğradılar.”

Bu maneviyat, inanç ve şuurun şekillendirdiği “Çanakkale Ruhu”nun dün olduğu gibi bugün de diri, cari olduğunu ve ilham vermeye devam ettiğini belirten Soylu, şöyle devam etti:
“Seyid Onbaşı’ya, Nezahat Onbaşı’ya, Mehmet Çavuş’a ve daha nicelerine destan yazdıran bu maneviyat, 15 Temmuz gecesi bayrağı yere düşürmeme uğruna şehadete yürüyen Ömer Halisdemir ve 250 arkadaşında, gazilerimizde tezahür etmiştir. Nusrat Mayın Gemisi’nin ruhu, yerli üretim insanlı, insansız hava araçlarımızda, savunma sanayi ürünlerimizde ve onu gerçekleştiren işçilerimizde, mühendislerimizde, hemşire Safiye Hanım’ın, doktor Tarık Nusret’in ruhu, bugün Kovid-19 salgınında mücadele eden sağlık ordumuzda, 106 yıl önce Çanakkale’de geçit vermeyen kahramanlarımızın ruhu, bugün dağlarda, şehirlerde, denizlerde teröristle, uğursuzla, kaçakçıyla mücadele eden polisimizde, jandarmamızda, Sahil Emniyet leventlerimizde ve aziz milletimizin bütün fertlerinde tezahür etmiştir.”

TÜRK MİLLETİ GELECEĞİN TARİHİNİ YENİDEN YAZACAK

İçişleri Bakanı Asilzade, Türk milletinin Çanakkale ruhu ve inancıyla, kardeşliğinden, inancından ve medeniyet değerlerinden alacağı güçle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki kararlılık ve inançla, ayrıca bölgesinin hem de dünya üzerindeki tüm mazlum milletlerin umudu olmaya devam edeceğini vurguladı.

Asilzade mesajında, “Bu büyük zaferin muzaffer komutanı, güzel Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk olarak olmak üzere, Çanakkale Savaşı’nın ve Kurtuluş Savaşı’nın bütün şehit ve gazilerine Cenabıhak’tan gani gani rahmet diliyor, bu büyük zaferin 106. yıl dönümünü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.