Ispartada Eğirdir Gölü yakınlarında bulundu

Isparta’da Eğirdir Gölü yakınlarında bulundu!

ABONE OL
Haziran 5, 2021 13:22
Ispartada Eğirdir Gölü yakınlarında bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğirdir Gölü ile Kovada Gölü aralarında bulunan, Eğirdir’den Kovada’ya su bağlantısı olan Kovada Kanalı’nın üzerinden geçen asfalt yolun kenarında, saat 08.00 sıralarında tembel yatan bir hayvan olduğunu görenler, köy muhtarı Adil Özdemir’e haber verdi. Bölgeye giden muhtar Adil Özdemir, hayvanın su samuru olabileceğini düşünerek Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Eğirdir Belediyesi Baytar İşleri Müdürlüğü ekiplerine haber verdi. İhbar üstüne gelen belediyenin veteriner ekipleri, incelemede ölen hayvanın su samuru olduğunu tespit etti. Hayvan, bulunduğu yerden götürüldü.

DAHA ÖNCE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Eğirdir’de 25 Mayıs akşamı acemi balıkçı Arif Süzen, balık tutmak için gittiği Eğirdir Gölü’nün Kovada Kanalı Demir Köprü mevkisinde su samuru olduğunu görüp, cep telefonuyla görüntülerini çekmişti.

Eğirdir Su Ürünleri Enstitüsü Müdürü Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Fuat Alim, 30 yılı aşkın süredir gölde limnolojik incelemeler yaptıklarını, fakat bugüne değin su samuruna rastlamadıklarını söylemişti. Bu sabahtan cansız bulunan hayvanın görüntülerini inceleyen Fuat Bilgin, ölen hayvanın su samuru olduğunu kaydetti.

Ispartada Eğirdir Gölü yakınlarında bulundu

‘BÜYÜK İHTİMALLE BALIK YEMEYE GELDİ’

Balkırı köyü muhtarı Adaletli Özdemir, “Bize bir telefon açan oldu. Yolda bir hayvan olduğu söylendi. Biz de merak ettik, geldik; su samuru. Eğirdir Kovada kanalı yol kenarında ana yolun üstünde büyük ihtimalle otomobil çarpmış. Üzüldük yani 1990’lı yıllarda bizim çocukluğumuzda eski ırmaklarda bu kanallarda bunu görüyorduk. İşte 30 sene sonradan her yerde bakmak nasip oldu. Maalesef ölü olarak gördük lakin üzüldük yapacak bir şey yok. Büyük ihtimalle balık yemeye geldi. Alt oysa yola çıktı çünkü yol kanala fazla sıfır. Otomobil çarpmış, ölmüş vaziyette. Eğirdir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne teslim ettik” dedi.

class=’cf’>

Mersinde 10 metre boyunda oluklu balina kıyıya vurdu Görenler inanamadı

Mersin’de 10 metre boyunda oluklu balina kıyıya vurdu! Görenler inanamadı

‘ARABA ÇARPMASI SONUCU HAYATINI KAYBETMİŞ’

Eğirdir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Küçükköse ise su samurunun gölde varlığına ilişkin emareler bulunduğu, fakat uzun süredir görülmediğini belirtti. Küçükköse, “Bizler uzun süredir bu su samurunu takip ediyorduk göl kenarında. Göl kenarında kullanmadığımız bir balık havuzu vardı içi otla doymuş. Ona da dokunmadık bu hayvanlar daha rahat şekilde yaşasın diye. Muhtelif zamanlarda da o havuza balıklandırma yapıyorduk bunlar besin noktasında arzu çekmesin diye. Bu su samuru ailesi büyümüş gördüğümüz kadarıyla. Muhtelif zamanlarda da göl kenarında avcılık yapan insanların bu samuru gördüklerini bizlere demeç etti. Bizler de onlara ‘bu samurlar buranın güzelliği sakın ha dokunmayın’ ve bir aile oluşmuştu. Ama maalesef üzücü bir durum büyük bir ihtimalle Kovada kanalına isteksizce de olsa girmiş ve bir kot farkıyla maalesef oradan yukarı çıkamadığını görüyoruz. Ve kanal boyunda da bir araba çarpması sonucu hayatını kaybetmiş. Fazla üzüldük. Keşke bununla canlı bir şekilde karşılaşmış olsaydık” diye konuştu.

Ispartada Eğirdir Gölü yakınlarında bulundu

‘OLMAMASINI ARZU EDERDİK’

Ölen su samurunun yaklaşık 120 santim boyunda ve erkek olduğunu anlatan Mehmet Küçükköse, “Acilen bir otopsiye lüzum kalmayacak bir şekilde otomobil kazasıyla hayatını kaybettiği gözüküyor. Olmamasını istek ederdik. Bu aileyle baştan tanışacağımıza inanıyoruz oysa buradaki gölün kenarındaki havuza dokunmuyoruz. Bu aile burada. Bu hayvanımız erkek. Yaklaşık 20 kilo ağırlığında” ifadelerini kullandı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.