X
İstanbul’da yakalanmıştı! DEAŞ’ın kilit ismi için flaş gelişme

İstanbul’da yakalanmıştı! DEAŞ’ın kilit ismi için flaş gelişme

ABONE OL
Mayıs 27, 2021 11:38
İstanbul’da yakalanmıştı! DEAŞ’ın kilit ismi için flaş gelişme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, kararsız Ahmed Süleyman İbni Muhammed’in 2014 yılında sahte pasaportla Türkiye üzerinden Suriye’ye geçerek DEAŞ’a katıldığı, Suriye ve Irak’ta fazla DEAŞ içerisinde silahlı çatışmalara katıldığı, DEAŞ mensubu böylece fazla üstteki seviye dikte ile 2017’de Suriye’de ortak hareket ettiği belirtildi. Kararsız Muhammed’in Irak ve Suriye’nin değişik bölgelerinde askeri dikte olarak bir çok pozisyonda tayin aldığı, 60 kişilik örgüt militanlarından sorumlu komutan olduğu, şüphelinin elinde kılıç yanına 8-10 dek silahlı DEAŞ mensubu ile tekrar elinde pompalı tüfekle çatışma yaparken birden artı fotoğrafının olduğu, DEAŞ terör örgütüne ait flama altına söylev yapan DEAŞ mensubu kişilere ait gösterme ve fotoğrafların olduğu kaydedildi. İddianamede, şüphelinin söz konusu kılıçlı fotoğrafı da yer aldı. İddianamede, Suriye’de silah eğitimi aldığı ve verdiği, daha sonra sorumluluk sahibi düzeyde faaliyet gösterdiği, Suriye’de DEAŞ saflarında girdiği çatışmalarda sağ gözünü ve sağ bacağını kaybettiği ve yerine koyma kullandığı, DEAŞ’ın iddiaya göre karar organı Lecne içerisindeki üst seviye emirle Suriye’deyken müşterek hareket ettiği de anlatıldı. DEAŞ’ın yayınladığı baskı içerikli propaganda videolarında görüntülerinin yer aldığı, DEAŞ’ın eski lideri Ebubekir El Bağdadi’nin 2017’de Deyirzor ve Hama arasındaki tehlikesiz bir yerden Hama’ya intikalinde rol aldığı, dijital materyallerinde çok sayıda infaz görüntülerinin yer aldığı, canlı bomba yeleğinin bulunduğu fotoğrafının olduğu da iddianamede belirtildi.

“4 YILDIR TÜRKİYE’DEYİM, HİÇBİR SUÇA KARIŞMADIM”

class=’cf’>

Şüpheli Ahmed Süleyman İbni Muhammed ifadesinde, sahte pasaportla Türkiye’ye geldiğini, kaldıktan sonradan Suriye’de Hakka ve Rakka’ya geçtiğini anlatarak “Örgüte katılma düşüncem Dubai’de bulunurken internet ortamında tanıştığım Tacikistan uyruklu Musap ile görüşmelerimden sonra oluştu. Türkiye üzerinden örgütü katılmak üzere yola çıktım. Örgüte katıldıktan sonradan evre evre yükseldim. Ayrıldığım dönemde örgüt militanlarından sorumlu komutan düzeyindeydim. 2017 yılına kadar örgüt içerisinde faaliyette bulundum. Örgüt içerisinde bir üstüm Rakka şehrinden sorumluluk sahibi Ebu Saleh Iraki’ydi. Böylece çok kez PKK/PYD unsurları ve Suriye devleti resmi unsurlarına karşısında savaştım. Elinde kılıç olan kişi benim. Dijitallerde çıkan video ve fotoğraflarda yer alan infaz görüntüleri başka ülkelerce IŞİD’e gönderilen casuslara aittir. Bu kişilerden bir çoğunu tanıyorum. Görüntülerdeki infazlar kesinlikle bulunmadım” dedi. 2017 yılında Suriye’deki hava saldırısında yaralanınca örgütten ayrıldığını ve Türkiye’ye geldiğini, 4 yıldır Türkiye’de bulunduğunu ve örgüt göre hiçbir şekilde aranmadığını, açıklamalar almadığını, herhangi bir eyleme ve suça karışmadığını bahis etti.

İstanbulda yakalanmıştı DEAŞın kilit ismi için flaş gelişme

AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Sahte pasaport da kullandığı tespit edilen şüphelinin 2017 yılında DEAŞlı o kadar fazla üstteki düzey dikte ile 2017 yılında Suriye’de karşılıklı hareket ettiği, 60 kişilik örgüt militanlarından sorumlu komutan olması sebebiyle “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya dek ve “Resmi Belgede sahtecilik” suçlarından 2 yıldan 5 yıla dek olmak üzere toplam 17 yıldan 27 yıl 6 aya değin hapsi istendi. İddianame, İstanbul 24. Ağır Cinayet Mahkemesi’nce kabul edildi. Güvenilmez önümüzdeki günlerde etken karşısına çıkacak.

class=’cf’>

28 NİSAN’DA OPERASYONLA YAKALANDI

Güvenilmez Ahmed Süleyman İbni Muhammed, DEAŞ’a karşın MİT ve İstanbul Güvenlik Müdürlüğü Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 28 Nisan’da Ataşehir’de kaldığı eve yapılan operasyonla yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilen kesin olmayan, 2 Mayıs’ta tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şüpheli Muhammed’in Irak ve Suriye’nin farklı alanlara yönlendirilmiş bölgelerinde askeri dikte olarak bir fazla pozisyonda görev aldığı, 60 kişilik örgüt militanlarından sorumlu komutan olduğu, şüphelinin elinde kılıç yanında 8-10 kadar silahlı DEAŞ mensubu ile tekrar elinde pompalı tüfekle çatışma yaparken aniden artı fotoğrafının olduğu, DEAŞ terör örgütüne ait flama altına söylev yapan DEAŞ mensubu kişilere ait görüş ve fotoğrafların olduğu kaydedildi. İddianamede, şüphelinin söz konusu kılıçlı fotoğrafı da yer aldı.

İstanbulda yakalanan DEAŞın kilit ismi tutuklandı

İstanbul’da yakalanan DEAŞ’ın kilit ismi tutuklandı

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.