İstanbuldan Rizeye akın etmişlerdi Korkulan olmadı

İstanbul’dan Rize’ye akın etmişlerdi! Korkulan olmadı

ABONE OL
Haziran 3, 2021 08:14
İstanbuldan Rizeye akın etmişlerdi Korkulan olmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğu Karadeniz’de başlayan çay tarımı için Rize ’ye büyük kentlerden gelenlerin sayısı yaklaşık 40 bin kişiye ulaştı. Kentte son 1,5 ayda sadece İstanbul ’un trafik kodu olan ‘34 ’ plakalı 20 bin dolayında vasıta girişi tespit edildi. Bölgeye gelenlere ise 10 gün izole olmaları, çay bahçesi ile evleri arasında kalmaları, toplu buluşmalardan kaçınmaları çağrısı yapıldı. Nehir göçü ile birlikte vaka artışı endişesi yaşanan ilde korkulan olmadı. Sıkı denetimler ve üreticilerin kurallara uyması sonucu önceki hafta her 100 bin kişide 119,64 olarak açıklanan vaka sayısı 83,63 ’e geriledi. Rize son bir hafta içinde nüfusa göre ‘en fazla vaka azalan iller’ arasında 6’ncı sırada yer aldı.

14

İllere göre koronavirüs vaka sayıları belli oldu Bakan Koca açıkladı: İşte koronavirüs vaka sayısı en çok azalan ve artan şehirler...

İllere kadar koronavirüs vaka sayıları muhakkak oldu! Bakan Koca açıkladı: İşte koronavirüs vaka sayısı en çok eksilen ve artan şehirler…

‘İYİ DURUMDAYIZ FAKAT YETERLİ DEĞİL ’

Vatandaşların uyarıları dikkate aldığını söyleyen Vali Kemal Çeber, bu durumun kenti iyi bir noktaya içten getirdiğini, oysa hala tatmin edici olmadığını söyledi. Vali Çeber, “Karadeniz insanının sıcakkanlılığı ile biz sevincimizi, hüznümüzü her zaman iç içe yaşarız. Cenazeye de sevince de herkes koşar. İşte bu şart bizi bu pandemi döneminde biraz yordu. Bu durumu da sıkça açıklama ettik. Vatandaşlarımızın uyarılara uyması bizi iyi bir noktaya doğru getirdi. Ama hala yeterli noktada değiliz” dedi.

İstanbuldan Rizeye akın etmişlerdi Korkulan olmadı

class=’cf’>

‘KUYTU ALANDA KISA PASLAŞMALAR YAPILAN BİR İLDEYİZ ’

Rize’nin akarsu hasadı ile birlikte özel bir durumu olduğunu kaydeden Vali Çeber, şunları söyledi:

“İlimize akarsu işçiliği için yurt dışından gelen olmasa da son 1,5 ayda yurt içinden müstahsil, yarıcı, nehir işçisi olarak 40 bin civarında kişi geldi. Geçen yıl gelip dönmeyen 10-15 bin civarında hemşehrimiz de var. İl dışından gelenlerden evleri ve akarsu bahçeleri arasında kendilerini izole etmelerini ve dinç bir şekilde çay hasadı dönemini tamamlamalarını rica ettik. Bu uyarıları dikkate aldıklarını gördük. En yoğun sosyal hareketlilik Rize’de. Buna uygun davranalım. Çünkü biz dar alanda kısa paslaşmalar yapan bir vilayetiz. Diğer bir vilayette 10 bin kişi 20 kilometrekare alanda ticari, idareli, sosyal hayatını yürütüyor ise biz 10 bin kişiyle 3 kilometrekare içerisinde yürütüyoruz. Çünkü çok dar alanda yaşayan bir vilayetiz. Ayrıca buna dikkat etmemiz lazım keza de akarsu sezonunun getirdiği hareketliliğe dikkat etmemiz lüzumlu. Hemşerilerimiz kurallara adaptasyon özenlerine devam ederlerse istenen seviyelere geleceğiz.”

İstanbuldan Rizeye akın etmişlerdi Korkulan olmadı

class=’cf’>

‘HEMŞEHRİLERİMİZİN DİKKATİ İLE BU SEVİYEYE GELDİK ’

Rizelilerin dikkati tamamen vaka sayılarında gerileme olduğunu kaydeden Vali Çeber, “Nehir için gelen, akarsu sektöründe çalışan hemşehrilerimizin dikkati olmasa 500’lü seviyelerden bugün indiğimiz 80’li seviyelere gelemezdik. 2 hafta önce maksimum düşüş karşılayan onuncu, bu hafta 6 ’ncı il olamazdık. Rize’ye çay için 20 bine yakın İstanbul plakalı vasıta antre yaptı. Bu dek insanı ilimizde memnuniyetle misafir etmekle beraber bu düşüşü sağlayabiliyorsak bu iyice vatandaşımızın hassasiyeti ve özeni ile ilgilidir. Hep beraber üzerimize düşen görevi yapınca da inşallah çok kısa zamanda tamamen alışılagelmiş hayata da başlayacağız” diye konuştu.

class=’cf’>

Rize Valisi Kemal Çeberden köylere gidenlere uyarı: Vakaların yüzde 83ü ev bulaşı

Rize Valisi Kemal Çeber’den köylere gidenlere uyarı: Vakaların yüzde 83’ü konut bulaşı

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iframe height: 100% !important;width: 100% !important;]]>

Akarsu göçü ile gelen 30 bin kişiye dikkat

daha artı video için

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.