X
İşte Adnan Menderes ’in tutulduğu o oda

İşte Adnan Menderes ’in tutulduğu o oda

ABONE OL
Mayıs 27, 2021 09:33
İşte Adnan Menderes ’in tutulduğu o oda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kara bir geçmiş, kara bir tarih kara bir leke olarak hafızalara kazındı 27 mayıs 1960. Yapılan darbe ile o dönemin başbakanı ve çok sayıda Halkçı Partili tutuklanarak Yassıada’ya götürüldü. Fakat artık o adanın ismi değiştirildi. Demokrasi ve Özgürlükler Adası. Adaya geldiğimizde bizi 592 Halkçı Partili ’nin yanında getirdikleri eşyaları temsilci valizler karşılıyor.

Her santimetre yaşanmışlıkları 61 sene daha sonra dahi hüzünle içinde tutuyor. Halkçı Partilileri temsil eden kaya üstündeki siluetler, o karanlık günün adadaki ilk adımlarındaki ağırlığı hatırlatıyor.

Adnan Menderes Yassıada ’da, 11 ay boyunca şiddet şartlar aşağıda kaldı bu yatakta yatıp bu masada oturdu fakat bu küçük odada her zaman bir subay başında odanın içine nöbet tuttu ama Adnan Menderes dayı subayın konuşması yasaktı. Şu lahza içeriye gün ışığı giriyor olsa da Adnan Menderes bu odada kalırken pencere tamamen kapatılmış, odadaki ışık ise 24 saat açık bırakılmıştı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.