İttifak derse aday olurum

İttifak derse aday olurum

ABONE OL
Mayıs 5, 2021 04:41
İttifak derse aday olurum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?” sorusuna “İttifak derse oysa, ‘Namzet olacaksın ’, oluruz o zaman. Bu ittifakın kendi içinde konuşacağı bir durum” dedi. Kılıçdaroğlu, Yeniçağ TV ’de gazeteci Orhan Uğuroğlu ’nun sorularına şu yanıtları verdi:

DAHA NE DEK TAHKİM?

(Bahçeli ’nin 100. yılda 100 maddelik tüzük teklifi) Bunların hiçbir anlamı değil. Ne diyor Bahçeli, ‘efendim tek karakter hükümet yönetimini tahkim etmemiz gerekli ’ diyor. Daha ne kadar tahkim edeceksiniz? Vermediğiniz ne kaldı? (Bahçeli ’nin açıklamalarında bilhassa milliyetçi ve Türkçülük vurgusu var. AK Parti zamanında karşıydı bu vurguya) ‘Her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım ’ diyordu lakin şu anda söyleyemez. Bahçeli ’ye mahkûm durumda. Şimdi o lafın ‘M ’sini bile söyleyemez. Bunlar iyice gündem değiştirmeye karşın, hiçbirisine şeref etmemek gerekiyor.

52 ’NCİYE DE OLUR

class=’cf’>

(Anayasa ’da azami iki kez namzet olma şartı var. Erdoğan 2023 ’te namzet olabilir mi?) Peki buna kararı kim verecek? Yüksek Seçim Kurulu ’nun (YSK) egemen bir iradesi var mı, yok. 51 kez seçime girse, YSK ‘52 ’nci sefer girebilir ’ diye karar alır. Oraya kendi yandaşlarını seçtikleri kişileri önce çağırıyor. Tüzük askıda zaten. Hangi anayasa? Kim karar verecek? Anayasa derhal rafa kaldırılmış vaziyette.

(Seçimde cumhurbaşkanı adayı mısınız?) Bizim halk ittifakımız var. İttifak ile istişare yapmadan içten olmaz bu. İttifak derse ki, ‘Namzet olacaksın ’, oluruz o süre. Bu ittifakın kendi içinde konuşacağı bir durum. Önce biz ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ’den ne anlıyoruz kamuoyu ile paylaşmak zorundayız. O metin ilerliyor. Her partiden bir genel başkan yardımcısı o konuda çalışıyor. Ortaya bir metin çıkar, kamuoyu ile paylaşılır.

KARAR BAŞLICA AKTÖRLERİN

(İttifak partilerini güçlendirecek misiniz?) Ben isterim fakat buna karar verecek olan ittifakın asil aktörleri. Ben tek başına karar veremem. Ben isterim ama ittifak kuvvetli olsun, daha yeni aktörler gelsinler, benzer şeyleri paylaşıyorsak, benzer konuda mücadele ediyorsak, Türkiye ’nin huzuru için uğraş edilecekse biz isteriz.

BAHÇELİ İZİN VERMEZ

class=’cf’>

(Erdoğan güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisi getirse ne dersiniz?) Erdoğan o kadar bir öneri ile gelmez. Erdoğan tutsak dargın vaziyette siyaseten. Bahçeli asla ona müsade vermez. Yazdı 100 maddelik anayasa, onu da gönderecek AK Parti ’ye, ‘Buna göre yap arkasındayız ’ diyor. Bugün açıklamasını yaptı, ilkeleri koymuş durumda. Tebligatı da bugün yarın yapmış olacak.”

İFTARI TAKSİCİLERLE YAPTILAR

İttifak derse aday olurum


Kemal Kılıçdaroğlu dün Ankara Balgat ’ta bir taksi durağında, taksicilerle iftar sofrasında buluştu. Kılıçdaroğlu ’na Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş eşlik etti.

class=’cf’>

YEŞİL MUTABAKAT ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye ’nin Yeşil Mutabakat kapsamında hareket etmediği takdirde, 2-3 sene sonra ülkeye maliyetinin 2 milyar Euro olacağını belirterek, “Ben görüyorum; sanayici görüyor ama bu devleti yönetenler görmüyor” dedi. CHP Enerji ve Altyapılar ’dan sorumluluk sahibi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ’ın hazırladığı ‘Enerjide Yeşil Mutasyon ’ broşürüne giriş yazısı yazar Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

DÜNYA SADECE BİZE AİT DEĞİL

“Bugün bütün dünya ‘Yeşil Ekonomi ’ diyor. Biz de ‘Yeşil Mutabakat ’ diyoruz, hep birlikte doğayı gözetmek için, insanlığı korumak için; bütün kainatı, canlıları korumak için. Eğer ‘Yeşil Mutabakat ’ dahilinde hareket etmezsek, fazla değil, 2-3 sene sonradan Avrupa ’ya gönderdiğimiz her mala vergi konacak. Bunun Türkiye ’ye maliyeti 2 milyar Euro olacak. Hiç şüpheniz olmasın, dostlarımız ile birlikte kuracağımız iktidarın öncelikli hedeflerinden biri de bu konuda tez adım atmak olacaktır. Türkiye, modern dünyanın ayrılmaz bir parçasıdır. Saray iktidarının bu konu üstünde yarattığı sis perdesini kaldıracağız.” (Rifat BAŞARAN / ANKARA)

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.